Rakveres jõudis lavale romantiline itaalia komöödia

Möödunud reedel esietendus Rakvere Teatri suures saalis itaalia armastuse-lugu „Kaks tosinat tulipunast roosi“, mille autoriks on hinnatud näitekirjanik ja stsenarist Aldo De Benedetti.

Loo on lavale seadnud Itaalia lavastaja ja näitleja Giorgio Bongiovanni. Osades astuvad üles Silja Miks, Eduard Salmistu, Margus Grosnõi ja Liisa Aibel. Lavastuse kunstnik on samuti Itaaliast pärit Maria Carla Ricotti.

Bongiovanni lõpetas 1990. aastal Milanos Giorgio Strehleri teatrikooli ning on kogenud commedia dell’arte näitleja. Ta on töötanud nii filmi- kui teatrialal, nii sõna- kui ka ooperiteatris. Samuti on ta andnud commedia dell’arte meistriklasse Itaalias, Šotimaal, Venemaal, Boliivias, Lõuna-Koreas jm.

Eestisse jõudis Bongiovanni läbi hea juhuse. Aastaid tagasi kohtas ta Itaalias eestlasest ooperilauljat Arete Teemetsa, kelle soovitusel kutsuti Bongiovanni Tallinna Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia ooperistuudiosse õpetama. 2013. aastal lavastas ta laulueriala tudengitega ooperi „Salaabielu“ ning kaks aastat hiljem, 2015. aastal VAT-teatris „Mirandolina“.

Nüüd 2019. aastal toob ta Rakveres lavale 1936. aastal kirjutatud näitemängu originaalpealkirjaga „Due dozzine di rose scarlatte“, mida peetakse Benedetti komöödiatest üheks populaarsemaks.

Lugu räägib Marinast ja Albertost, kes on aastaid abielus olnud. Ühel päeval saabub nende ukse taha salapärane kimp tulipunaseid roose. Algab müsteerium, millesse on lisaks neile segatud veel mitmed inimesed. See on armastuse-lugu, mille lõpp on üllatus ka asjaosalistele endile.

Näidendist rääkides toob Bongiovanni välja loo universaalsuse: „Kuigi tekst on kirjutatud 30ndatel ning tegevus toimub Roomas, sobitub see oma sisult igasse aega ning äratundmist, nii heas kui halvas, võivad leida kõik, olenemata rahvusest. Perekond ja abielusuhted on mõistetavad üle maailma.“

Lavastaja sõnul näitab lugu, kuidas vahel võidakse reaalse inimese asemel armuda hoopis ideaalidesse või iseenda unistusse ideaalsest armastusest.

Lavastust „Kaks tosinat tulipunast roosi“ mängitakse sel kevadel peale kodusaali veel Paides, Raplas, Viljandis ja Võrus.

Kuulutaja

Peaosades astuvad üles Silja Miks ja Eduard Salmistu.

Foto: Gabriela Liivamägi