Suvelavastus “Aleksei Karenin” keskendub petetud mehe tunnetele

suvelavastus aleksei k

Tänavuse Tapa raudteejaamas esitatava suvetüki peaosades mängivad Aivar Tommingas ja Elina Purde ning selle toob lavale Siberi lavastaja Aleksei Pesegov.

Tõnu Lilleorg

Näitemäng põhineb Vassili Sigarevi kirjutatud näidendil, mis omakorda põhineb Lev Tolstoi 1878. aastal ilmunud realismi tippteoseks peetaval romaanil “Anna Karenina“. Näidend keskendub elujanulise Anna Karenina abikaasa Aleksei läbielamistele pärast seda, kui mees saab teada, et Anna on reisil Moskvasse leidnud endale armukese, kelleks on noor ohvitser Vronski.

Vronskit mängib lavastuses vabakutseline näitleja Roland Laos. Näitleja sõnul erineb lavastus teistest “Anna Karenina” põhjal tehtud filmidest ja lavastustest selle poolest, et keskseks on Aleksei ja Anna armastus, mitte Anna ja Vronski oma.

“Keskendumispunkt antakse läbi Aleksei perspektiivi, tema sisemiste läbielamiste kaudu. Näidendi autor on keskendunud Tolstoi romaani mõtte väljatoomisele,” rääkis Laos. Nimitegelast, kes kogu etenduse vältel laval viibib, mängib Vanemuise näitleja Aivar Tommingas. “Aivar on tegemas tugevat rolli,” hindas Laos kaasnäitlejat.

“Lavastuse teeb põnevaks see, et väga paljud sündmused kajastatakse nii, et neid otseselt laval ei näe. Neist kuuldakse räägitavat või need on aimatavad,” rääkis Laos. Sellise lavakeele tõttu avaldub ka Vronski karakter paljuski seeläbi, mida teised temast räägivad või kuidas ette kujutavad, selgitas näitleja.

Teatavasti on Tolstoi romaanis tähtis osa raudteel. See on ka üks põhjus, miks “Aleksei Kareninit” mängitakse vanas Tapa raudteejaamas. Hoone seisab küll tühjana, kuid mõlemalt poolt sõidavad rongid mööda, seda ka etenduse ajal, kui publik saalis on. “See on uskumatu, kuidas raudteejaama keskkond annab lavastuse atmosfäärile juurde!” kommenteeris Laos mängukoha plusse pärast esimesi proove.

Näitleja luges hiljuti läbi ka Tolstoi romaani ja tema sõnul võib öelda, et lavastuse vaatamiseks pole raamatu lugemine tingimata vajalik.

Lavastuses näeb ajastutruid kostüüme, kuid peamine fookus on tegelaste siseelul. “Lavastaja läheneb näidendile psühholoogiliselt, nii-öelda väljastpoolt sissepoole. Selles võtmes teevad ka näitlejad oma rollid. Kokkuvõttes on valmimas peen töö, mida saab nautida nii noorem kui vanem publik,” ütles Roland Laos.

Tükk esietendub 8. juulil ja seda mängitakse juulis 15 korral.

Hetk proovist: ees Aivar Tommingas nimitegelasena, taga Elina Purde Annana ja Roland Laos Vronskina. Veel mängivad lavastuses Jekaterina Novosjolova, Terje Pennie ja Raimo Pass. Foto: R.A.A.A.M