Esimest korda sai Virumaa kirjandusauhinna lasteraamat

Kirjanik Juhani Püttseppa intervjueerinud ajakirjanik Rein Sikk uuris ühtlasi, kuidas tekstid sünnivad. Kirjanik kirjeldas, et küünal põleb, jalad on toolil istudes mugavalt välja sirutatud, üks koer magab kõrval toolil, teine pikutab põrandal, kaminas põleb tuli ja aknast paistab mets. „Eeldus on see, et kõik muud asjad on kontrolli all ja ilmaruumis on enam-vähem mingi habras tasakaal,” ütles Püttsepp. Foto: Katrin Uuspõld

Vahetult enne Eesti sünnipäeva kuulutati veebruarikuus 33. Virumaa kirjandusauhinna laureaadiks Juhani Püttsepp teosega „On kuu kui kuldne laev“. Pidulik ja südamlik tseremoonia kirjaniku õnnitlemiseks õnnestus aga sel nädalal Rakveres.

Katrin Uuspõld

Tartu juurtega kirjamees Juhani Püttsepp ütles oma tänusõnades auhinda vastu võttes, et Virumaa tähendab tema jaoks nii ida kui läänt – ta ei oskagi neid eraldada. „Virumaa tähendab minu jaoks suurt murakaraba, kuhu kursusevend Jaan Tätte mind viis, kus ma esimese tunni jooksul tundsin kabuhirmu selle suuruse ja vägevuse ees,” rääkis Püttsepp. Virumaa tähendab tema jaoks ka Rakvere linna ja Baltoscandali festivali, kus ta debüteeris. Ja õpilasi Kadrina koolist, keda ta Eesti Maaülikooli loodusteaduste koolis õpetab.

Virumaa kirjandusauhinna žürii esimees Erich Petrovits märkis auhinda – kunstnik Riho Hüti võiduraamatust inspireeritud klaasvitraaži – üle andes, et mitte kunagi varem kolmekümne kolme aasta jooksul ei ole nomineeritud lasteraamatut. „Kui seda võib lasteraamatuks nimetada, sest see raamat kõnetab lapsest raugani ja neid teemasid on hea pereringis arutada,” ütles Petrovits.

„On kuu kui kuldne laev” käsitleb paadipõgenikust lapse silmade läbi 1944. aastal Eestist pagemist, Juhani Püttsepp on selle keerulise ja valusa ajaloolise teema pannud kirja igas eas lugejale kaasahaaravalt ning mõistetavalt.

Kirjanik ütles, et on loobunud lugemast, kui palju raamatuid ta on kirjutanud. „Kergem on, kui seda numbrit ei tähtsusta. Iga raamat on elujärk. Paadi-raamatu elujärk on kümme aastat, elan seda elu läbi koos raamatuga,” ütles Püttsepp.

Ükski tema teostest ei ole seni saanud nii palju auhindu kui „On kuu kui kuldne laev”: Virumaa kirjandusauhind 2021, Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia 2021, Eesti lastekirjanduse keskuse, ajakirja „Täheke” ja kirjastuse „Tänapäev” lastejutuvõistluse „Minu esimene raamat” III koht 2019.

Püttsepp märkis, et tundis võõristust, kui mõni inimene talle pärast selle raamatu lugemist ütles, et „oled hakanud nüüd hästi kirjutama”. „Tahaks vaielda vastu ja öelda, et mõned raamatud olid head juba enne. See on üks trepiaste,” rääkis kirjanik.

Raamatu „On kuu kui kuldne laev” seeme hakkas idanema Püttsepa suguvõsa iga-aastastel kokkutulekutel, kus räägiti Simuna vanatädidest ja nende lastest, kes sõja ajal paadipõgenikena kaduma jäid.

„Teine sõlm tuli, kui käisin kursusevend Jaan Tätte juures Vilsandil, igatsus oli vaadata Vilsandist edasi, vaatasin silmad kissi, kas Rootsi kuidagi paistab. Ei paistnud!” tunnistas Püttsepp, kes ometi seal rannal minevikku tunnetas. Postimehe ajakirjanikuna, õnnestus tal käia komandeeringus Gotlandi saarel ja otsida endiste paadipõgenike jälgi.

„Sealt kümme aastat edasi sai otsustavaks tutvus läti kunstnik Gundega Muzikantega. Tema vanaisa oli ülevedaja, viis enne sõja lõppu lätlasi ära,” rääkis Püttsepp, kellega koostöös see raamat ilmavalgust nägi.

Kirjanik ütleb, et tal on hea meel, et on saanud selle raamatuga sugulastele lõpuni jutustada loo, mis nende perekonna kokkutulekutel kõlas. „Kuidas Reet, Riina, Villu ja Rein – kui nad oleks üle jõudnud, kuidas nende elud oleks edasi läinud,” ütles Püttsepp, keda vanatädid neil kokkutulekutel raputasid käisest ja küsisid, et „millal, Juhan, sa selle raamatu ära kirjutad”. Nüüd on see kaante vahel nii eesti kui läti keeles ning leping on ka Leedu kirjastusega.

Virumaa kirjandusauhinna žürii liige, Lääne-Virumaa keskraamatukogu lasteosakonna juhataja Reet Tomband tunnistas, et žürii jäi kimpu laulu tuvastamisega, mis andis raamatule pealkirja. „Žüriisse kuulub inimene, kes teab kõiki Eestimaal läbi aegade lauldud laulude sõnu, aga meil ei õnnestunud isegi muusikute käest seda teada saada. Nii tore oleks kirjanikuga kohtudes seda viisi ümiseda. Mis laul see on?” – „See on ise väljamõeldud laul,” vastas Juhani Püttsepp „On kuu kui kuldne laev“ omal viisil ümisedes. „Aga tehke see laul!” soovitas ta auditooriumile.

Juhani Püttsepp on sündinud Tartus arsti perekonnas, ta ise on isaks viiele lapsele. Ta on bioloog, õpetaja, loodusajakirjanik ja kirjanik. Praegu töötab Püttsepp Eesti Maaülikooli loodusteaduste kooli peaspetsialistina. Ta on kirjutanud paarkümmend jutu- ja aimeraamatut lastele, paljud neist on kogupereraamatud.

Virumaa kirjandusauhind on Lääne- ja Ida-Virumaa omavalitsuste liidu ühiselt välja antav tunnustus parimale kalendriaasta jooksul ilmunud Eesti ajalugu kajastavale väärtkirjanduse hulka kuuluvale eestikeelsele kirjandusteosele.