Käes on nakkavate kõhuviiruste tippaeg

gripp

Kõhuviirused, mille sümptomid on oksendamine, palavik, kõhulahtisus ja –valu, kimbutavad olenemata vanusest kõiki inimesi. Kõhuviirustesse haigestumine on sagenenud just viimastel kuudel. Levinud tõvest räägib Tallinna Lastehaigla vastuvõtuosakonna juhataja Helke Nurm.

Anu Viita-Neuhaus

 

Mis viirused põhjustavad kõhugrippi?

Viiruslik gastroenteriit ehk lühidalt ja maakeeli kõhugripp on mao-sooletrakti äge haigus, mis väljendub äkki tekkinud sagedas oksendamises, kõhulahtisuses, palavikus, kõhuvaludes. Kaasub isutus, loidus, vähene urineerimine – olenevalt sümptomite raskusastmest. Kõhugripi tekitajaid on erinevaid:  rota-, astro- , Norwalki ja adenoviirus.

Rotaviirus on neist kõige tüüpilisem ja enam esinev, see põhjustab sageda oksendamise, kõhulahtisuse, palaviku ning sõltuvalt sümptomite raskusastmest ka eristaadiumis vedelikupuuduse.

Adenoviirus kulgeb kõhulahtisusena enamasti kergemalt ja on rohkem hingamisteede infektsioon, põhjustades tugeva nohu, rögase köha, mädase silmapõletiku ja palaviku. Mõnikord võib sellega kaasneda ka kõhulahtisus ja oksendamine.

Norwalki viirus on pigem oksendamishaigus, ilma või vähese kõhulahtisuse ja/või palavikuga.

Väidetavalt on kõhugripp väga elujõuline viirus?

Kõhuviirus võib organismis peidus olla 2-4 päeva, kesta 3-9 päeva ja olla nakkusohtlik pärast paranemist veel 2-3 päeva kuni 2 nädalat. Haigestumise kiirus on seotud sellega, kui paljude viirusosakestega inimene kokku puutus.

Rotaviirused levivad kergesti inimeselt inimesele, väljaheite või oksemassidega saastunud käte või esemete kaudu (mänguasjad, riided, ostukäru jne).

Nad on väga elujõulised, haigustekitaja võib kätel püsida tunde, pindadel ja mänguasjadel päevi.

Katsed väidavad, et need viirused suudavad üle elada külmumise, temperatuuri tõusu kuni 60 kraadini ja kloorilahuse.

Haigestumise järel kestab immuunsus vaid mõned kuud ja on viirusepõhine, mis tähendab, et see ei kaitse teiste viirustüvede eest. Kõhugripp levib aasta ringi, viimastel aastatel on rotaviiruse põdemist ka suvekuudel.

Kuidas ennast kaitsta?

Kätepesu seebiga vähendab haigestumist enam kui kolmandiku võrra. Apteekides on olemas ka käte desinfitseerivad vahendid (Cutasept jne) – väikesed mugavad pudelid, millest võib kätele lahust pihustada ja lasta siis õhu käes kuivada.

Kuidas kõhuviiruseid ravida?

Ravimeid nendele viirustele ei ole, haiguste ravi on sümptomaatiline, st palaviku puhul tuleb anda palavikualandajat jne. Antibiootikumid kõhuviirustele ei mõju.

Oluline on jälgida vedelikubilanssi. Kõige olulisem näitaja on urineerimise sagedus ja kogused. Oksendamise, kõhulahtisuse ja ka palavikuga kaotatud vedelik tuleb taastada, eriti oluline on see laste puhul. Selleks tuleb juua lonksuhaaval vähese suhkruga kummeliteed või lihtsalt vett. Kui on tugevad kõhuvalud ja gaasid, siis võib aidata Espumisan. Lastel EI KASUTATA kõhukinnisteid!

Mida teha, kui peres on haigestunud laps?

Kui laps on haige, siis tuleb kõigepealt ühendust võtta oma perearstiga. Arst peaks last vaatama vähemalt kolmandal haiguspäeval. Kui laps oksendab pidevalt, ta kõht on väga tugevasti lahti, ta ei söö ega joo ning urineerib harva (vähem kui neli korda ööpäevas), tuleb abi otsida varem. Olenevalt lapse seisundist ja vanusest võib ta vajada jälgimist ja tilkinfusiooni haiglatingimustes.

Tahan meelde tuletada, et oksendav ja kõhulahtisuses laps ega täiskasvanu EI SOBI KOLLEKTIIVI! Ka siis, kui ta tunneb end rahuldavalt ja tal ei ole palavikku, on ta ikkagi TÕSISEKS nakkusallikaks. Viirus võib väljaheitega erituda kuni 14 päeva, mistõttu ei tohiks last selle aja jooksul kollektiivi viia.

________________________________________

Soovitused kõhuviiruse korral

Kui haige (laps) ei söö, ei ole see probleem, kuid viirustega tõuseb organismi vedelikuvajadus.

Juua tuleb lonkshaaval kummeliteed ja vett. Joogiks sobib Värska, gaseerimata vesi, vähe magus tee, vähese suhkrusisaldusega mahlajoogid. Ei sobi magusad joogid, mahlad, kokakoola, jõujoogid. Võib imeda külma mahlajäätist, jääpulka.

Söögiks sobivad kuivikud, banaan, rosinad, röstsai, veega keedetud pudrud, mustikad. Alates teisest haiguspäevast võib lisada menüüsse veega keedetud kartuli- või riisipudru, kuivikud, kodumaised küpsised, mustikajogurti ja rosinakisselli.

EI TOHI tarbida piima- ja lihasaaduseid ning puuvilju (v.a banaan).

Jälgige lapse urineerimist ja üldseisundit ehk aktiivsust!

Viirus on eriti kurnav alla aastastele lastele või inimestele, kellel on kroonilised haigused.

Loid, nõrk ja kurnatud laps, kes ei urineeri nagu tavaliselt, vajab arsti konsultatsiooni!

Ravimitest piisab palavikuravimist (Paracetamol või Ibuprofen), gaaside korral manustada Espumisani.

Apteekides on olemas vees lahustuvad pulbrid, mis taastavad soolakao organismis. Igati head on Rehydroni pulbrid.

Peale põdemist võib teha piimhappebakteri kuuri (Gefilus, Enterol jne), et taastada normaalne soolemikrofloora.

Oluline on käte hügieen, neid tuleb pesta korralikult ja desinfitseerida vastava vahendiga.

Iga kõhulahtisus ja oksendamine ei pruugi olla kõhuviirus! Kindlasti konsulteerige perearstiga.

Konsulteeri arstiga, kui:

*rohke vesivedel kõhulahtisus kestab üle paari päeva,

*laps oksendab üle ühe päeva suurtes kogustes,

*oksemassides või väljaheites on veri,

*laps urineerib palju harvem kui tavaliselt,

*laps ei ole mitte midagi joonud juba tunde,

*kui imik ei ole urineerinud 4-6, suurem laps 6–8 tundi,

*peale kõhuviiruse põdemist püsib kõhulahtisus üle kahe nädala.