Verekeskus kutsub rakverelasi Rakvere Ametikooli doonoripäevale

doonoriks

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama neljapäeval, 30. märtsil kella 13.00-17.30 Rakvere Ametikoolis (Piiri 8) toimuvale doonoripäevale. Eriti oodatud on 0-reesusnegatiivsete ja A-reesuspositiivsete doonorite veri, kuid kutsume ka teiste veregruppide doonoreid ja esmaseid vereloovutajaid head tegema!

„Verekeskus tuleb märtsikuus Rakverre suisa kahel korral,” kinnitas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lom. “Seda selleks, et kõik virumaalased saaksid endale sobilikul ajal võimalikult väikse ajakuluga verd loovutada. Siinsed doonorid on  tore ja ühtehoidev arvukas kogukond, kes eriti usinalt on meie suviseid doonoritelke väisanud ning meie verevarusid tõhusalt täiendanud, tõestades, et viru veri ei värise.“

Lombi sõnul külastas 7. märtsi doonoripäeva 91 inimest, tervislik seisund lubas verd loovutada 85 doonoril ning doonorite perega liitus 3 esmadoonorit. „Meie verevarud said siis väga tõhusa täienduse, kuid loodame südamest, et seekord on rakverelaste aktiivsus sama suur ning doonoritena teevad head nii need, kellele töö tõttu sobib käia verd andmas pärastlõunal kui ka ametikooli õppurid, et meie verevarud jõudsalt täieneksid.“

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”