Kas te Barbaruse kooli mäletate?

Tööstuse 12 hoone aastal 2023. Foto: Reti Kokk

Seoses koolivõrgu pideva korrastamisega on üha rohkem hakanud toimuma olematute koolide kokkutulekuid. Rakvere Eragümnaasium kutsub seekord kokku juba väga ammu kadunud koolide õpilasi.

Maris Marko

27. mail toimub eragümnaasiumis kokkutulek neile, kes õppisid Tööstuse (end Barbaruse) 12 asuvas koolimajas enne 1973. aastat. Selles hoones on tegutsenud näiteks Rakvere Linna I Algkool, Rakvere I 7-klassiline kool, Rakvere I Mittetäielik Keskkool, ajutiselt ka Rakvere III Mittetäielik Keskkool, Rakvere I 8-klassiline Kool. 1973. aastal valmis Võidu (end Lauristini) tänaval uus koolimaja, kolme kooli liitmisel sai alguse Rakvere III Keskkool.

Rakvere Eragümnaasiumi direktor Anne Nõgu õppis selles koolimajas aastatel 1965–1973, lõpetades viimases lennus. Tema sõnul on koolimaja viimastel aastatel, kui seal on tegutsenud erakool, läbinud põhjaliku uuenduskuuri. Paljud endised õpilased on avaldanud soovi majaga tutvuda. Kindlasti on paljudel ka suur soov ja tahtmine endiste koolikaaslastega kohtuda. „Tähistasime koolimaja juubeliaastat 2019/2020. õppeaastal, kui hoone sai 90 aastat vanaks, kokkutulek oli plaanitud kevadele, aga pandeemia tuli vahele,“ nentis Nõgu. „Nüüd oleme endised õpilased kokku kutsunud, et üheskoos vanu aegu meenutada ja maja selle praegusel kujul esitleda, sest ega enamik neist ole näiteks meie auhinnatud algklasside hoonet seestpoolt näinudki.“ Koolimaja uksed avatakse kell 12, kell 12.30 ja 13.30 algavad ringkäigud koolimajas, aga mõistagi võib ka omal käel ringi jalutada.

Suur osa kokkutulekust keskendub mälestustele, nende vahetamisele ja kogumisele. „Registreerimisel katsume võimalikult täpselt informatsiooni kokku koguda,“ märkis Nõgu. „Kirjutame üles siin õppimise ja/või lõpetamise aastad, endised nimekujud, meie eesmärk on kunagi välja anda kooli varasemaid perioode kajastav raamat.“

Päeva jooksul liiguvad külaliste seas ringi praegused õpilased, kes on valmis salvestama toredaid lugusid kunagisest koolielust. Nii palutakse tulijatel oma koolipõlve säravamad hetked meelde tuletada. Lisaks on jätkuvalt oodatud kõikvõimalikud pildid ja mälestusesemed kooliajast. Marge Lepik on viimastel aastatel tegelenud kooli arhiivi korrastamisega. „Ma olen väga tänulik kõigile neile, kes on meiega pilte ja mälestusi jaganud, aga kindlasti tahaksime arhiivi veelgi täiendada,“ ütles Lepik.

Kell 16 algab aktus, kus annavad väikese kontserdi eragümnaasiumi õpilased ning kuulata saab ettekandeid kooli ajaloo erinevatest perioodidest. Enne ja pärast aktust on võimalik lasta end pildistada ja pildi saab veel samal õhtul kätte.

„Alates kella 19st mängib saalis meeleolumuusika, üritame luua salongimeeleolu,“ kirjeldas Nõgu plaane. „Maja suletakse, kui pidulised nõrkevad.“ Kokkutuleku osavõtutasu on 10 eurot, tasuda saab kohapeal, ka kaardimaksena. Majas on avatud kaks puhvetit.

Kokkutulekule eelneval päeval, 26. mail avatakse koolimaja ees mälestuspingid endistele direktoritele Mart Olvetile ja Salme Väinastele.

„Ma loodan, et need mälestused, mida inimesed endaga kooliajast kaasas kannavad, jõuavad taas siia. See eriline tunne ja aura, mis selles koolis oli – tahaksime seda uuesti kogeda,“ ütles Anne Nõgu. „Tore on nii pika aja tagant uuesti kohtuda, viimasest kokkutulekust on möödunud juba 25 aastat.“