Katrin Siskast sai kokandusguru

siska

„Raamatu koostamine oli minu jaoks nagu huvitav enese taasleidmise teekond,“ ütles menubändist Vanilla Ninja tuntuks saanud Katrin Siska, verivärske kokaraamatu „Rõõm toidust. Püsi terve, energiline ja sale!“ autor.

Kaire Kenk

„Kõik minu retseptid selles raamatus on hästi kerged, kiirelt valmivad ja nii lihtsad, et nende toitude valmistamisega saaksid hakkama ka näiteks teismelised kooliõpilased või mehed, keda kokandus eriti ei huvita,“ muigas Katrin.

„Raamatut kokku pannes mõtlesin kõik retseptid hoolikalt läbi. Tahtsin, et need oleksid toitvad, annaksid energiat, kuid samas poleks liiga kaloririkkad. Me harrastame kogu perega surfamist, minu toidud lihtsalt peavad sportimiseks piisavalt energiat andma,“ ütleb ta.

Samas ei taha naine pliidi taga tunde veeta. „Nii olengi avastanud, et näiteks suppi tuleb keeta ikka mehiselt, et jätkuks mitmeks päevaks. Meie pere lemmik on borš kanakintsulihaga – väga maitsev, lihtne valmistada, täidab hästi kõhtu.“

Teisteks kogu pere lemmikuteks on Katrini välja mõeldud magustoidud. „Valmistasin kõik road oma koduköögis ja pildistasin meie pere värvilistel surfilaudadel. Paras väljakutse oli magustoite minu poiste, Kristjani ja Alexanderi eest pidevalt peita, et need enne pildistamist otsa ei saaks,“ nentis Katrin.

Lihtsale toidule värskeid ürte

„Minu roogade saladus peitub sobivas maitsestamises. Kasutan palju vürtse ja värskeid ürte,“ tõi Katrin näite. „Lihtsaid igapäevaseid toite saab karri, kurkumi, musta pipra, oregano, basiiliku, ingveri, sibula ja küüslauguga palju maitsvamaks muuta. Pastale lisada feta või parmesani juustu, pestot või oliive. Ketšupi asemel (sisaldab palju suhkrut!) kasutan naturaalset tomatipastat ja segan hulka basiilikut.“

Toidu valmistamise ja trenni propageerimiseni viis Katrin Siska sõnul teda enda raske teekond. „Pärast lapse sündi ma kaotasin ennast mõnes mõttes ära. Kõigil on elus selline hetk – enese leidmise ja otsimise aeg. Minul sattus see olema pärast lapse sündi. Samas tuli ka kõige suurem õppetund, kus ma lihtsalt unustasin oma igapäevased harjumused teha joogat, teha trenni, süüa tervislikult. Nii kaotasin oma senise figuuri ja hea tuju, mis mind varem alati saatis.“

Esmalt püüdis Katrin ülekilodest dieetidega lahti saada, katsetas riisi- ja õunaäädikadieeti, eksperimenteeris paleo- ja Dukani dieediga ning proovis veganlust ja toortoitumistki.

Pärast tervisega seotud vahejuhtumit lõpetas ta dieeditamise, hakkas usinasti trenni tegema ja sõna otseses mõttes normaalselt toituma. „Raamatu koostamine oligi minu jaoks huvitav teekond ennast uuesti leida ja minna tagasi sinna, kus ma olin,“ nentis ta.

Näpunäiteid iidolitelt

Teiseks raamatu koostamise ajendiks oli Katrini nelja-aastane poeg Alexander. „Kogu mu kokakunst sai suuresti alguse küsimusest, kuidas õpetada väikelaps juurvilju sööma. Alustasin sellest, et lõikusin iga toidukorra ajal talle juurviljadest igasuguseid lahedaid kujundeid,“ jutustas kokandushuviline.

Teisalt on naine alati kõrva taha pannud ka tuntud inimeste näpunäiteid. „Nii on näiteks minu suur eeskuju, hiljuti 70aastaseks saanud Arnold Schwarzenegger, ühes intervjuus avaldanud oma jätkuvalt hea füüsilise vormi saladuse – ta sööb õhtusöögiks vaid suppi, sest 50 protsenti sellest on vedelik. Victoria Beckham, kelle tahtejõudu ma väga imetlen, on soovitanud: sööge nii palju kui tarvis ja nii vähe kui võimalik. Ta on ka öelnud, et sööb hästi aeglaselt, toitu nautides, õhtusöögiks enamasti vaid värskeid juurvilju,“ rääkis Katrin.

„Ühe eriti armsa nipi leidsin Maria Šarapova intervjuud lugedes. Ta nimelt ei osta peaaegu mitte kunagi hommikusöögiks oma lemmiksaia, sest seda on väga lihtne korraga liiga palju süüa, vaid hoopis midagi maitsetumat, aga tervislikumat,“ naeris naine.

Katrin Siska siidine borš

Kuuele

Valmistusaeg 20 minutit

400 g kanakintsuliha

2 l vett

3 loorberilehte

1 tl soola, veidi musta pipart

2 porgandit, 1 suur sibul, 1 suurem kartul

400 g riivitud punapeeti

3 sl pruuni suhkrut

400 g tomatipastat

4 spl hapukurgivedelikku

2 peotäit värsket kapsast

1 suur peotäis värsket peterselli ja teine tilli

Pese kanaliha, lõika kuubikuteks. Pane keema koos loorberi, soola ja pipraga. Riivi porgand, haki sibul. Vala pannile oliiviõli ja pane porgand-sibul paariks minutiks kuumale pannile praadima. Haki kartul, lisa potti kana juurde keema. Seejärel lisa pannile peet ja tomatipasta koos suhkru ja kurgivedelikuga. Kuumuta kaks minutit, kuni porgand on punaseks värvunud. Haki kapsas peeneks, lisa potti liha juurde keema ning vala sinna ka kogu panni sisu. Keeda kümme minutit. Serveeri koos hapukoore ja värskeltpressitud küüslauguga.

Katrin Siska toitumisnipid

  • Jaota oma päevane toidukogus ära võrdsete vaheaegadega viieks toidukorraks: kolm põhitoidukorda ja kaks tervislikku vahepala.
  • Putrusid, täisterapastat ja pruuni riisi söö päeva esimeses pooles.
  • Õhtusöök olgu hästi kerge. Ära söö liiga hilja ega liiga palju korraga. Ära liialda õhtusöögi portsjoniga. Söö nagu Victoria Beckham, tõustes õhtusöögilauast tundega, et kõht polegi veel päris täis saanud.
  • Joogiks tarvita puhast allikavett või naturaalset teed.
  • Toiduainete praadimisele eelista alati hautamist või keetmist.
  • Mõtle vähemalt kahe järgneva päeva menüü ette ja varu poest vajalikud toiduained. Kõige lihtsam on paberile kirja panna, mida süüa hommikuks, lõunaks, vahepalaks ja õhtusöögiks.
  • Soeta koju tervislikud tagavarad: puuvilju, värskeid köögivilju, pruuni riisi, täisteramakarone, putrusid (kaerahelbed, tatar, hirss), bataati, muna, kala ja kana- või veiseliha. Nii on sul mitmeks päevaks olemas tooraine, millest tervislikku toitu valmistada.

Kokakunstiga tegelemine sai Katrin Siska jaoks suuresti alguse vajadusest õpetada pisipoeg juurvilju sööma. Foto: erakogu