Kohad, kus kindlapeale kohtud jõuluvanaga

Detsembris on Ubja külakeskus muudetud jõulumaaks, mida külastavad Rakvere valla lasteaiad-koolid, aga kokkuleppel on oodatud ka teised. Foto: Merli Tammemägi

Käes on see aeg aastast, kus oodatakse helgeid elamusi, tehakse kingitusi ning utsitatakse lapsi jõulusalme õppima. Jõuluvanad jõuavad lasteni bussiga, külastavad üritusi ja mõni paik on muudetud üürikeseks ajaks ka jõulumaaks.

Katrin Uuspõld

Rakvere vald on kolmel aastal loonud Sõmeru loodus- ja tehnikamajast jõulutare ning pakkunud tasuta programmi nii oma valla lasteaia- ja koolilastele kui huvilistele. Sel aastal avab jõulumaa oma uksed aga hoopis Ubja külakeskuses.

„Paljud lapsed on käinud kolm aastat järjest Sõmeru jõulutares ja nende jaoks ei ole midagi uut. Teisest küljest tähendas jõulutare tegemine seda, et kuu aega pidid olema loodus- ja tehnikamaja oma asjad kokku korjatud ja teisi tegevusi ei toimunud. Nõnda otsustasime seekord teha jõulumaa hoopis Ubja külakeskuses,“ rääkis Ubja külakeskuse perenaine Merli Tammemägi.

Tänavuse programmi eestvedaja selgitas, et eesmärk on pakkuda oma valla lastele kodu lähedal paika, kus kohtuda jõuluvanaga. Merli Tammemägi rääkis, et lisaks oma valla lastele võõrustatakse neid, kes on selleks soovi avaldanud: Rakvere linna ja Kunda lasteaialapsi, erivajadusega inimesi Lille kodust. Kokkuleppel on detsembri lõpuni võimalik seda teha ka teistel huvilistel.

Jõulumaa teoks saamisse on kaasatud nii vabatahtlikke kui rakendatud valla ametnikke, eranditult võtavad osa kõik valla noorsootöötajad, seekord on ka Ubja külaseltsi Linda liikmed usinalt abis.

Nii on sellest nädalast Ubja külamajas sisse seatud jõuluvana kontor, kus laps saab teada, mis töid jõulutaadil teha tuleb, seal on rohkelt kirju-kaarte-kingipakke, juturaamatuid jõuludest, reisivalmis kohver ja palju muud vajalikku. Kaasatud on jõulumemm, kes näitab oma käsitööd ja koob kangastelgedel vaipa. On meisterdustoad, kinotuba, Ubja muuseum on muudetud inglitoaks, kus vanaaegsed jõuluasjad ja lapsed saavad seal ingleid otsida ja avastada otsingute käigus ka ühtlasi muuseumieksponaate. Teisel korrusel on avatud kohvik, uudistada saab jõuluvana ja –memme korterit. Lisaks on õues köetava ahjuga muinasjututelk, majade vahel otsitakse loomade jälgi ning saadakse teada, kuidas mingi looma jälg välja näeb.

Merli Tammemägi ütles, et pered nii lähemalt kui kaugemalt saavad tulla Ubjasse jõuluvanale ja -memmele külla sel reedel (kl 15-18) ja laupäeval (kl 10-18). Külastamine on tasuta, alates 12. eluaastast tuleb esitada COVID-tõend.

Järgmisel laupäeval, 18. detsembril, teeb jõuluvana bussiga tiiru aga Tapa vallas. Esimene peatus on kell 10 Vajangu kohviku ees ja viimane kell 16 Tamsalu kultuurimaja juures. Vahele mahuvad kohtumised Jänedal, Lehtses, Tapal, Assamallas ja Porkunis – täpsem ajakava on leitav Tapa valla kultuurikeskuse koduleheküljelt.

Tamsalu kultuurimaja kunstiline juht Kerli Relli rääkis, et mõte jõulubussist tekkis koroonaviiruse tulles, kui enam ei saanud jõulupidusid korraldada. „Tahtsime olla mobiilsed ja jõuda küladesse lastele lähemale, hiljem lisandus ka võimalus anda valla kodustele lastele seal jõulupakid kätte,“ rääkis Relli.

Jõulubussiga saabuva jõuluvana ja päkapikkudega on oodatud kohtuma kõik lapsed – kel vahva luuletus öelda või laul laulda, saavad ka jõulutaadilt kommi. Kui varasemalt on jõuluvana tulnud bussist välja lastega suhtlema, siis sel aastal saavad lapsed bussi sisse minna. „Meil on nüüd avar retrobuss, kuhu on tehtud ka kaunistatud fotonurk. Et jõuluvanaga kohtumisest jääks ilus mälestus, siis teeb fotograaf lapsest koos jõuluvanaga pilti ning saadab selle vanema meilile,“ kirjeldas Kerli Relli.

Rakvere Nurga Aiakeskus muutub järgmisel reedel ja laupäeval alates keskpäevast jõuluaiaks, kus tegevusi tervele perele. Kasvuhoones, kus töötoad toimuvad, on ka Mäehansu talu lambatall ja jänes, kellele saab teha pai.

„Toome õue suure supikatla ja võib terve perega tulla lõunat sööma, on ka kuuma teed ja piparkooke,“ rääkis Juhan Kunderi Seltsi aiasõprade klubi eestvedaja ja vabatahtlik korraldaja Maia Simkin. Simkin täpsustades, et jõuluaeda pääseb tasuta, aga taskusse võib münte varuda supiportsu, ponisõidu ja töötubade jaoks, kus valmistatakse jäiseid ehteid õuekuuskedele ja puupakupäkapikku.

„Puudu ei ole ka jõuluvana, kes paari tunni jooksul kuulab jõulusoove ja luuletusi. Kes juhtub tulema ajal, mil jõuluvana ei ole kohal, saab kirjutada jõuluvanale kirja ja jätta pildi,“ rääkis Simkin.

Ühtlasi saab oma rõõmuks ja kingitusteks osta jõulukuuski, jõuluteemalisi seadeid, sooje kudumeid, kaltsuvaipu, küünlaid ja keraamikat.

Jõuluaias on ka esinemisi: reedel (17. detsembril) kell 14 astub üles naisrühm Tedremari ja kell 17.30 Tarvanpää rühmad, laupäeval (18. detsembril) kell 12.30 aga Tipa-Tapa tantsurühma emad ja lapsed.