Lääne-Virumaa kriisijuhtide ühispöördumine: olukord on erakordselt kriitiline

Lääne-Virumaal on koroonaviirusega nakatunud isikute arv alates veebruarist teinud suure tõusu. Terviseameti Ida regiooni juht Marje Muusikus, Rakvere linnapea Triin Varek, Rakvere Haigla juht Ain Suurkaev, VIROL-i juht Einar Vallbaum, Ida prefekt Tarvo Kruup ja Ida päästekeskuse juht Ailar Holzmann pöörduvad kõigi Lääne-Virumaa inimeste ning asutuste/ettevõtete poole üleskutsega: käitume kõik väga vastutustundlikult ja aitame Lääne-Virumaal tänasest kriitilisest olukorrast välja tulla.

Terviseameti Ida regiooni juhi Marje Muusikuse sõnul oli kuu aega tagasi Lääne-Virumaal 393 koroonapositiivset isikut ja nakatumisnäit 667,66. „10. märtsil olime seisus, kus nakatunuid on 1098 ja nakatumisnäit 1865,38. Nakatumisnäidult edastame ka Ida-Virumaad, kus näit on 1488,91. Rakvere linna nakatumisnäit eraldi ületab maakonna keskmise näitaja, olles hetkel juba 2180,97, rekordiline on Viru-Nigula valla nakatumisnäit, olles tõusnud juba 3058-ni. Kui Rakvere linnas oli veebruari alguses 36 positiivset isikut, siis tänase seisuga on neid 329,“ märkis Muusikus.

„Rakvere linn on Ida regiooni vaates tõusnud kohalike omavalitsuste arvestuses Narva ja Kohtla-Järve järel nakatumiste arvu poolest kolmandaks. Ülimalt kiire tõus Lääne-Virumaale tähendab kuu ajaga 705 nakatunut juurde. Lääne-Virumaa on ulatusliku epideemilise SARS-CoV-2 viiruse levikuga piirkond,“ nentis Muusikus.

Peame olema valmis, et nakatunute arv lähiajal kasvab veelgi ja järgmised nädalad tulevad kindlasti rasked. Arstiabi kättesaadavus on Eestis juba vähenenud ja haiglate koormus läheneb kriitilisele piirile. Haiglasse pöördub üha enam inimesi ja seal on vabad vaid loetud kohad. Uusi voodikohti suudetakse avada ainult muu ravi arvelt. Me kaotame iga päevaga liiga palju.

Hoiame ära olukorra, kus elutähtsate ja oluliste teenusete osutamine võib kokku kukkuda või oluliselt halveneda. Selleks, et säästa meie abiandjaid ja teisi eesliinitöötajaid (poemüüjaid, õpetajaid jt), peab iga inimene end kokku võtma, pidama kinni piirangutest ja täitma kohustusi.

Palume kõigil viia omavahelised kontaktid minimaalseks. Jätame ära kõik kohtumised, koosolekud ja peod. Suhtleme turvaliselt. Viirus ei levi, kui suhtleme veebis ja telefonitsi. Püsime kodus. Mida vähem on otsest kontakti või suhtlust, seda väiksem on oht nakatuda. Hoolime endast ja oma lähedastest. Kohtumistel inimestega tuleb arvestada, et iga meiega kontakteeruv inimene võib olla viirusekandja.

On mõistetav, et kõik on juba väsinud piirangutest, kuid kontaktide vältimine ja kui seda pole võimalik teha, siis maski kandmine, käte pesemine ja desinfitseerimine aitavad. Iga kaotatud päev pikendab hiljem viiruselevikut vähemalt nädala. Peame reeglitest kinni, et vältida nakatumist ja raskeid haigusjuhtumeid. Igaühe vastutus on tähtis, ainult üheskoos saame sellega hakkama.

Kasutage võimalust, kui teid vaktsineerima kutsutakse. Kõik Eestis kasutatavad vaktsiinid võtavad ära hirmu raskelt haigestumise ja haiglasse sattumise ees.

Rakvere Haigla juhi Ain Suurkaevu sõnul ollakse haiglas eelkõige probleemi ees, kuidas komplekteerida COVID ravipalatite õenduspersonali. „COVID-i ravi matemaatika on see, et me loeme kogu aeg arst-õde-hooldaja ja just seal on üks liidetav puudu – see õde. Õenduspersonali ja ka muud meditsiinipersonali on ühe COVID patsiendi kohta vaja ressursina tunduvalt rohkem kui meie tavatoimimise juures. Kui kuskil on meditsiinitöötajaid, kvalifitseeritud õdesid ennekõike, kes täna on nõus haiglas raviprotsessi appi tulema, siis selliste inimeste kontakte me ootame kindlasti!“ lausus Suurkaev.

Järgides Terviseameti ja Vabariigi Valitsuse antud juhtnööre, tagab iga inimene selle, et meil jätkuks ressursse pandeemia seljatamiseks.

Kindlasti võivad paljud teist olla väsinud pingutamast, väsinud lootmast. See kõik on inimlik, kuid pole põhjus lüüa käega, vaid pigem põhjus, et teha üks korralik lõpuspurt – ikka selleks, et sügisel me enam piiranguteks valmis olema ei peaks. Oleme teiste inimeste suhtes mõistvad. Aasta on olnud raske kõigi jaoks.

Kevad tuleb, õues on mõnusalt päikseline, püüame lihtsatest asjadest rõõmu tunda. Neid, kes igapäevaselt pingutavad, et hoida elu või päästa elusid haiglates, on väga palju. Saame kaasa aidata distantsilt – hoides ise distantsi kõigiga, kellega kohtumisi saab vältida.

Head Lääne-Virumaa inimesed, hoolige iseendast ja kaaskodanikest, olukord on tõsine ja ainult ühiste pingutustega saame viiruse levikut piirata!