Mobiilimängude asemel tuleks lapsel lasta mängida hoopis arendavate mänguasjadega

Meil kõigil on pidevalt kiire. On arusaadav, et emadel ja isadel on tänapäeval väga palju tegemisi ja toimetamisi. Me ei väida, et enne nutiajastut vanematel vähem tegemist oleks olnud, kuid tänu tehnika kiirele arengule oleme me kõik palju lihtsamini kättesaadavad igal ajahetkel.

Kui kunagi sai tööpäev läbi ettenähtud ajal, siis tähendaski see enamasti seda, et oli aeg pühendada end muudele kodustele ja perega seotud tegevustele. Nüüd aga mõelge hetkeks tänasele päevale ja sellele, kui paljud meist saavad endale lubada seda, et töö juurest lahkudes ei mõlgutaks me enam töömõtteid? Sageli vaadatakse töö juurest saadetud e-kirju ka kodus olles pärast tööaega. Samuti vilgub meie nutitelefon ekraan mõnikord isegi veel hilisõhtul, sest ülemus või töökaaslane unustas tööajal mõne olulise info edastamata. See kõik omakorda viib meid aga tagasi töömeeleolusse ning piir kodu, pere ja töö vahel muutub õhkõrnaks.

Ja kui juhtubki, et juba kodus olles ootab siiski mõni tööprobleem kiiret lahendamist on selleks väikeste laste kõrvalt sobivat aega väga keeruline leida. See on ju nagu Murphy seadus, et kui muidu valitseb kodus rahu ja vaikus ning laps mängib omaette, siis arvutiekraani avades muutub kõik aga hetkega. Just sellel ajal tekib lapsel joogijanu, ta tahab sülle, kutsub teid mängima või hakkab lihtsalt jonnima. Et korrakski rahu saada, annavad paljud vanemad lapsele kätte nutiseadme, sest sel juhul on vaikus mõneks ajaks garanteeritud. Selliselt käitumine on aga tegelikult väär.

Me elame nutiajastul, tahame me seda või mitte

Me ei saa muuta seda, et elame nutiajastul. Ja tegelikult pole ju nutiseadmed ja virtuaalne maailm üdini halb, kui tõmmata selge piir nuti- ja päris maailma vahele. Ühel lapse kõne ja arengu teemalisel koolitusel toodi välja tõsiasi, et piiramatu nutiseadme kasutamine pärsib lapse kõne arengut ja suhtlemisoskust palju enam, kui seda osati algselt arvata.

Selleks, et väikelapse aju saaks eakohaselt areneda on lapsel vaja tegevusi päris maailmas ja päris situatsioonides. See on nii juba lihtsalt looduse poolt paika pandud, et väikesed inimesed õpivad füüsiliste ja emotsionaalsete tegevuste abil, olles samal ajal koos teiste inimestega. Inimkontakt ja üheskoos tegemised arendavad lapse kõnet ja sotsiaalset suhtlemist, mis muidu vaid pelgalt ekraani taga kasvades jääks vajaka.

Mäng on, oli ja jääb väikese inimese tööks.

Mäng on lapse töö ja laps õpib ning areneb läbi mängu. Kui kogu mängimiseks mõeldud aeg asendada aga põneva nutiekraaniga, siis saab lapse aju ülestimuleeritud. Mis omakorda tähendab seda, et lapsel võivad  tekkida kõne- ja keskendumishäired. Halvimal juhul lisaks eelpooltoodule, lisandub ka impulsiivsus ja agressiivne käitumine. Ja just seetõttu peaksid lapsed esmalt omandama vajalikud füüsilised ja emotsionaalsed oskused, enne kui nad digimaailma suunata.

Lapse kõne ja arengu toetamine – arendavad mänguasjad

Parim viis lapse arengu toetamiseks on temaga koos mängimine. Ilmselt teab iga ema või isa, et mõnikord on need mängud päris tüütud. Eriti kui endal on samal ajal peas vasardamas sada tuhat muud asja, mis kõik vajavad tegemist. Siinkohal on aga ainus soovitus, et leidke see aeg mängimiseks, sest pisike inimene vajab seda.

Tegelikult ei tohiks üheskoos mängimist võtta kui kohustust. On ju meie kõigi sees veel kuskil peidus see pisike mina , kes armastas maailma avastada ja lõbutseda. Leidke ta taas enda seest üles ja kutsuge ta mängima! Müügil on väga palju põnevaid ja arendavaid mänguasju, millega on nii täiskasvanul kui ka lapsel vahva üheskoos mängida. Siinkohal pakume me kohe välja mõned toredad arendavad mänguasjad, et saaksite üheskoos lustida.

Pusled on lihtsalt suurepärased arendavad mänguasjad!

Kuigi esimene teadaolev pusle leiutati juba aastal 1762, et lastele geograafiat õpetada, siis tegelikult on pusle tulnud, et jääda. Puslega mängimine arendab lapse nägemismälu ja kannatlikkust, ent samal ajal on selline tegevus mudilase jaoks põnev ja motiveeriv. Kes siis ei tahaks pilti kokku saada ja vaadata, mis selle pealt vastu vaatab? Puslet ostes tuleb kindlasti jälgida seda, kui vanale lapsele toode mõeldud on.  

Lisaks tavalistele pusledele on olemas ka vägevad 3D puslesid. Tõsi küll, et sellised pusled on mõeldud juba pisut vanemate laste jaoks ning põnevat ehitamist jagub igale maitsele. Pusletükkidest on võimalik kokku panna nii erinevaid sõidukeid, ehitisi kui ka väga praktilisi asju nagu pliiatsitopsid ja isegi gloobus.

Ka lauamängud on ideaalsed arendavad mänguasjad nii väikestele kui ka suurtele!

Lauamängud on laste jaoks alati põnevad. Palju värve, huvitavaid nuppe ning rohkelt avastamisrõõmu. Rääkimata sellest pisikesest võistlusmomendist ning hasardist, mis mängides tekib. Ja oh seda õnne ja rõõmu, kui laps peaks lauamängus veel võitma. Selline positiivne kogemus muudab mudilase päeva kohe palju toredamaks. Lauamängu soetades veenduge kindlasti eelnevalt selles, et lauamäng oleks lapsele eakohane.

Suuremate laste jaoks on müügil väga lahe lauamäng Gravitrax. See on interaktiivne konstruktor rajasüsteem, millel saab panna veerema metallkuulid ning uurida ja tunnetada raskusjõu ja füüsikaseaduste toimimist. Uskuge – see on mäng mis pakub piisavalt pinget ja väljakutseid isegi suurtele inimestele.

Seega on müügil väga palju toredaid arendavaid mänguasju, mis pakuvad lusti ja rõõmu nii suurtele kui ka väikestele. Näidake lapsele eeskuju ja lülitage päevas end mõneks tunniks nutimaailmast välja. Olge lapse jaoks päriselt kohal ja mängige päris mänguasjadega päris mänge. Uskuge, et te olete 100% asendatav töö juures, kuid asendamatu kodus ja pere juures. Võtke see pisike ja sõbralik teadmine endaga uude nädalasse kaasa. Mängimiseni!