Ooperina tuntud ”Othello” esietendus Vanemuises sõnalavastusena

Othello1

William Shakespeare kirjutas “Othello” rohkem kui 400 aastat tagasi. Lisaks igavikulistele teemadele nagu armastus ja armukadedus tulevad näidendis esile ka rassismi ja alatu võimuvõitluse küsimused.

Eva-Lotta Kivi

Lavaloo sisu on ilmselt kõigile tuttav: Othello (Jim Ashilevi) on tumedanahaline kindral, kes abiellub salaja tähtsa riigimehe Brabantio (Riho Kütsar) tütre Desdemonaga (Liis Laigna). Brabantio on oma tütre ja Othello liidust kuuldes maruvihane, pidades suurimaks probleemiks Othello nahavärvust, kuid tema ei ole see, kes hakkab Othello vastu kättemaksu hauduma.

Vihast ja kadedusest tingituna teeb seda hoopis kindrali lipnik Jago (Sten Karpov), kelle arvates oleks Othello pidanud teda ülendama lipnikust leitnandiks. Leitnandi koha saab aga hoopis Cassio (Andres Mähar) ning selle eest tahab Jago neile mõlemale, aga eelkõige Othellole kätte maksta. Ta paneb Othello uskuma, et Desdemona petab teda Cassioga.

Näidend ja lavastus kannavad küll Othello nime, kuid peategelaseks on hoopis Jago, kes esindab manipuleerivat ja kalkuleerivat inimtüüpi. Ta õigustab oma tegusid sellega, et Othello justkui alandas teda, kuid tegelikult oli tegu lihtsalt ettekäändega Othello vihkamiseks. “Ma vihkan seda musta kärnas koera…,” viitab Jago lavastuse jooksul mitmel korral vastikustundega Othello nahavärvusele ja rassile. “Ma vaid teesklen, et ma teenin seda koera,” sisistab ta, endal samal ajal põlglik viha silmis välkumas.

Sten Karpov tegi Jagona suurepärase rolli. Ta oli kui elav näide liigisisesest kiskjast või julmast psühhopaadist. Pealtnäha meeldiv ja abivalmis, kuid tegelikult oli tegu osava manipulaatoriga, kes ei tundnud süüd isegi teiste elu kallale kippudes. Karpovi hullumeelne pilk oli kohati lausa nii kõhedust tekitav, et pani külmavärinaid tundma.

Jago täielik vastand lavastuses on nimitegelane Othello. Ta on Shakespeare’i näidendis füüsiliselt tugev ja karmi olemusega kindral. Noormetsa loodud Othello on aga intelligent, kes sõdib meelsamini sõnade, mitte rusikatega. Esimese vaatuse ajal mõjus selline uudne nimitegelane laval kohati võõrkehana ja üheplaanilisena. Jim Ashilevi mängitud Othello rääkis tasasel ja malbel häälel ja välimuselt meenutas ta pigem poeeti või filosoofia- teaduskonna üliõpilast, mitte kindralit.

Esimese vaatuse lõpus avanes temas aga hoopis teine külg – armukadedus tõi temas esile hulga emotsioone. Othello meeleolud – kord rahulolu ja armastus, kord raev ja viha – vaheldusid väga kiiresti. Armukadedus ja kartus reetmise ees muutsid ta pealtnäha lausa bipolaarseks. Selline kontrastsus kahe Othello vahel muutis tema tegelaskuju jälgimise tohutult nauditavaks.

Üks oluline muudatus, mis Noormets võrreldes Shakespeare’i näidendiga veel tegi, on värsivormi ümberkirjutus proosavormi. Noormetsa sõnul oli eesmärgiks viia sellega lavastus publikule lähemale. See tal ka õnnestus, sest kogu tekst mõjus väga vahetu ja ja isegi tänapäevasena.

“Othello” lavastuse juures vajavad kindlasti äramärkimist Hellar Bergmanni loodud muljet avaldavad lavavõitlusstseenid ja Taavi Kerikmäe helikujundus. Kerikmäe kasutas kogu lavastuse vältel esimeses stseenis kõlanud Othello ja Desdemona abielutõotuste ja kirglike suudluste sämplimist ehk salvestatud helide korduvkasutamist.

Lavakujundus on “Othellol” üpris minimalistlik – lava on külmades ja tumedates värvides (valguskunstnik Margus Vaigur). Keskel on suur metallkonstruktsioon ja lava on liigendatud mitmetasandilise kardinalabürindiga. Lavakujundus on samuti Noormetsa loodud ja see annab märku mehe laiahaardelisusest – ta on korraga nii lavastaja kui tekstiredaktsiooni ning lavakujunduse autor.

“Othello” on hetkel Vanemuise repertuaaris kahtlemata üks uuenduslikumaid ja põnevamaid lavastusi, mida tasub uuel hooajal kindlasti vaatama minna.

 

Ees Sten Karpov (Jago), taga Karol Kuntsel (Rodrigo) ja vasakul Andres Mähar (Cassio). Foto: Maris Savik

 

Vasakul Sten Karpov (Jago), Liis Laigna (Desdemona), Jim Ashilevi (Othello) ja  Andres Mähar (Cassio). Foto: Maris Savik

___________________

William Shakespeare “Othello”

Lavastaja, tekstiredaktsiooni ja lavakujunduse autor: Andres Noormets

Loominguline meeskond: kostüümikunstnik Maarja Viiding, lavastusdramaturg Esko Salervo, Taavi Kerikmäe, Margus Vaigur, Hellar Bergmann

Osades: Jim Ashilevi, Sten Karpov, Liis Laigna, Ragne Pekarev, Andres Mähar, Riho Kütsar ja Karol Kuntsel

Esietendus toimus 7. mail 2016 Vanemuise väikeses majas.