Õpilased kasvatavad koolis tomateid

tomatiprojekt

Räpina Aianduskool korraldas sel kevadel kooliõpilastele tomatiprojekti, mis osutus üle ootuste menukaks ning ka maitsvalt tulemusrikkaks.

Jaanuaris saatis Räpina Aianduskool koolidele teate, et on võimalik osaleda tomatite kasvatamise projektis. 4-5 päevaga registreerus 786 kooli. „Algselt arvasime, et huvilisi on nii 50-70 rühma ja panime sellele vastavalt 100 komplekti kasvama, aga huvi oli tõepoolest üle ootuste suur,“ rääkis aianduskooli täiendkoolituse ja arendusosakonna juhataja Ulvi Mustmaa, kes on üksiti ka tomatiprojekti juht. Lääne-Virumaa tomatisõbrad olid väga kiired, siitkandist registreerus ligi 80 rühma.

Töökomplekt kingituseks

Esimeseks keeruliseks väljakutseks korraldajate jaoks osutus tomatiseemnete saamine, sest üldiselt ju Eestis jaanuaris tomateid kasvama ei panda.

Räpina Aianduskool saatis sõbrapäevaks kõigile projektis osalejatele töökomplekti: neli tomatitaime (kaks kollase-, kaks punaseviljalist) ning kahte sorti väetist – „tavalist” ja „mahedat”. Tomatiprojektile loodi oma blogi, mille kaudu saab informatsiooni vahetada, nõuandeid jagada ja tagasisidet anda. Kommentaarid blogis kipuvad olema ülivõrdelised, kõigil on tohutult hea meel näha oma tomatitaimede kasvamist ning nendega majandamist nauditakse täiel rinnal.

Projekti osa on ka tabelipidamine. Lapsed pidid üles märkima kõik tähtsamad sündmused oma tomatite elus: alguses tuli lugeda lehti, siis passida peale, millal ilmuvad esimesed õisikud, märkida üles, millal taimekesed ümber istutati, millal avanes esimene õis ja millal ilmus esimene tomatihakatis jne. Tänaseks on esimesed tomatidki juba ära söödud.

Lisaks tomatite kasvatamisele kuulus projekti juurde tomatiteaduse uurimine. Lapsed said blogist lugeda huvitavat informatsiooni ning otsida vastuseid nädalaküsimustele. Küsimused olid mõnikord üsnagi põnevad, näiteks taheti teada, mis pistmist on kultusmootorrattal Harley Davidson tomatitega.

Rakvere koolidest osales projektis eriti aktiivselt Rakvere Gümnaasium, kust lõi kaasa kümmekond klassi. Ulvi Mustmaa kiitis eriti usinat 5.a klassi ja nende klassijuhatajat Pille-Riin Pukki. Tänaseks on 5.a klass juba kaheksa tomatit ära söönud ning veel kümneid on valmimas. Tomatisööjad valitakse loosi teel.

Lapsed kinnitasid ühel häälel, et omakasvatatud tomat maitseb palju parem kui poest ostetu. Lõviosa õpilastest oli küll tomatikasvatust varem näinud, enamasti kodus või vanavanemate juures, aga aknal kasvatamise kogemust neil polnud ning klassijuhataja jaoks oli see lausa esmane kokkupuude sellise tööga. 5.a klassi lapsed teadsid ka vastust mootorrattaküsimusele. Nimelt oli esimesel Harley Davidsoni mootorrattal, mis ehitati 1903. aastal, karburaatoriks tomatikonservi purk. Üsna kindel oli klass selles, et nende tomatitaimed on suremad ja ilusamad kui kellelgi teisel selles koolis.

Lapsed ei tea, kust tuleb piim ja kust kartulid

Ulvi Mustmaa sõnul oli aianduskoolil projekti ellukutsumisel kaks eesmärki. Tänapäeval on üha rohkem lapsi, kes ei tea enam, kust tulevad piim, kartulid, tomatid ja muu kraam, mida nad iga päev söövad. Selle projekti kaudu said väga paljud lapsed tomatite kasvamisel mitme kuu jooksul silma peal hoida. Kaugem eesmärk oli Räpina Aianduskooli tutvustamine koolides. Kindlasti on selline projekt selles osas palju tulemuslikum kui vaid infovoldikute laialisaatmine.

Projekt lõppeb 6. juunil. Siis teeb aianduskool kokkuvõtte. Mis järgmisel aastal saab, pole veel kindel, aga igatahes on surve midagi samalaadset teha väga suur.

 

Rakvere Gümnaasiumi 5.a klassi tomatitaimed on pidevalt laste silma all ning nende kasvamisele elatakse kirglikult kaasa. Foto: Maris Marko

 

Maris Marko