Pärdi muusikamaja projekteerimine algab

muusikamaja

Arvo Pärdi nimelise muusikamaja valmimisele astuti taas samm lähemale – allkirjastati projekteerimisleping. Sel puhul peetud tseremoonial osales lisaks rohketele nimekatele külalistele, linnajuhtidele ja arhitektidele ka maestro Arvo Pärt.

Liisi Kanna

Pidulikul koosviibimisel allkirjastasid esmalt Arvo Pärt ja Rakvere linnapea Marko Torm nimekasutuslepingu. Seejärel pandi käsi alla projekteerimislepingule. Eelnevalt astusid asjaosalised üles sõnavõttudega.

Helilooja Arvo Pärt kiitis muusikamaja rajamise eestvedajaid. „Need vägevad mehed ja naised, kes selle asjaga kümme aastat tagasi peale hakkasid – see on uskumatu, te kõik lähete ajalukku. Ja need vägevad mehed ja naised, kes selle lõpetama peaksid, samuti,“ lausus maestro.

Arvo Pärt tunnistas, et tal on maja nimega seoses ka üks mure. „Tegelikult on see Kotli maja, ärge unustage seda. Ta oli tõesti suur mees!“ sõnas maestro.

Arvo Pärt pani saalisviibijatele südamele seda maja hoida ning ütles lõpetuseks muhedalt: „Rakveres on kontserdisaal – ma võin nüüd rahulikult magada.“

Kultuuriminister Indrek Saar tänas Arvo Pärti Eesti sünnipäeval tehtud kingituse eest, et ta lubas kasutada oma nime.

„See seab meile kõigile loomulikult väga suure kohustuse. Juba ette tunnen kaasa arhitektidele, kes peavad ühelt poolt väärtustama Alar Kotli arhitektuuri ja teiselt poolt looma maja, mis kannab endas Arvo Pärdi loomingulist geniaalsust ja inimlikku soojust, mida me ideaalis ju kõik sellest majast ootame. Majast, mis on olnud mitme kümnendi pikkune unistus Rakvere inimeste jaoks,“ sõnas kultuuriminister.

Rakvere linnavolikogu esimees Mihkel Juhkami andis ka väikese ülevaate hoone kavandamise loost. „Kümmekond aastat tagasi olime seal maal, et paljukestnud vaidlustele, kus ja mismoodi kontserdimaja peaks välja nägema, tekkis mingisugune konkreetsem kuju – 50 aastat spordisaalina kasutuses olnud kirikuhoone,“ meenutas Juhkami.

„2008 oli meil uhke plaan valmis, kuulutasime välja arhitektuurikonkursi. Tollal oli see Eesti mõistes ennekuulmatult suur konkurss – 132 võistlustööd 29 riigist. Uskuge, sellel on ainult üks põhjus – siit linnast on pärit Arvo Pärt, kes kohe alguses andis sellele ideele tugeva toetuse,“ jätkas volikogu esimees. „Kui võidutöö sõelutakse välja selliselt konkursilt, siis see peab olema väärt asi.“

Konkursi võitjaks osutus Ainesidemos OÜ, hilisema nimega Celander Projekt OÜ. Ideekavandi autorid on arhitektid Kristiina Aasvee, Kristiina Hussar ja Anne Kose, kes nüüd projekteerimiseks on kokku tulnud Stuudio KAH OÜ näol.

Võidutöö ideest rääkis arhitekt Anne Kose. „Kõige tähtsam oli selle töö puhul ikkagi kirik ise – uus maht ei tohi domineerida selle hoone üle,“ selgitas autor.

Ta tõi välja ka teise kindla veendumuse projekti juures. „Alar Kotli jooniste uurimine ja tema arhitektist tütre Anu Kotliga rääkimine näitasid meile üsna selgelt, et see kirik tuleb ära viimistleda – need tornikiivrid annavad lõpp-punkti.“

Linnapea Marko Torm tutvustas lühidalt, millise lihvi on projekt saanud viimase pooleteise aasta jooksul. „Selles majas saab olema kolm saali, suurim nendest 446 istekohaga. Tallinnast vaadatuna öeldi meile küll, et ambitsioon võik veelgi suurem olla, aga kuskil on ambitsiooni ja realiteedi vahepeal piir. Rakvere-suurusele linnale, arvestades ka Tallinna lähedust, on alla 500 kohaline saal ideaalne,“ rääkis Torm.

„Kui algselt oli põhisaali planeeritud 7-8meetrine lavasügavus, siis nüüd on antud projekteerijatele lähteülesanne pikendada seda kuni kümne meetrini,“ märkis linnapea, lisades, et hoonesse tuleb ka 120 kohaga kammersaal, tantsusaal ja kaks galeriihoonet.

Üks oluline muudatus tehti ka Arvo Pärdi nimelise muusikamaja väljaku osas – sinna alla kunagi planeeritud 33 parkimiskoha asemel tuleb hetkeseisuga 100 kohta.

 

Maestro Arvo Pärt koos muusikamaja arhitektuurikonkursi võidutöö „tintin’na:buli“ autorite Kristiina Aasvee, Kristiina Hussari ja Anne Kosega.

Foto: Liisi Kanna