Pärdi päevad Rakveres unustatud klaveri ja oodatud kontsertidega

Arvo Pärdile pühendatud skulptuur Rakveres “Poiss jalgrattal muusikat kuulamas”.

Armastatud helilooja Arvo Pärdil täitub 11. septembril 87. eluaasta. Üle Eesti on sel puhul kontserte ning ka Rakvere korraldab oma aukodanikule mõeldes Pärdi päevad, mis kestavad 8.-11. septembrini. Rakvere kultuurikeskuse direktor Eve Alte rääkis, et selleks ajaks viiakse Rakvere Vallimäe ringlavale klaver, millel soovijad saavad musitseerida.

„Klaver on valgustatud ja telgi all, et oleks ilmastiku eest kaitstud. Ootame väga, et tuldaks musitseerima ja antaks sellest eelnevalt ka kultuurikeskusele märku,“ rääkis Eve Alte. Juba on teada, et reedel, 9. septembril kell 18 on Rakvere muusikakooli õpilaste duo Katre Kurg ja Annika Aruvainu neljal käel mängimas ja laupäeval, 10. septembril kell 15 on lubanud klaveri taha istuda Lembit Kopso. „Loomulikult võib ka registreerimata klaverit mängida,“ rääkis Eve Alte ja lisas, et loodetakse inimeste heatahtlikkusele, ühtlasi on klaveril videovalve.

Klaver tuuakse kohale Rakvere kultuurikeskusest. „See on üks meie vanadest klaveritest, mida koorid aeg-ajalt kasutavad, aga mis on jäänud nurka seisma – siit ka pealkiri „Unustatud klaver“. Tegemist on vana klaveriga, mis on hääles ja pakub veel mängimisrõõmu,“ rääkis Eve Alte.

12. septembri hommikul viiakse klaver Vallimäelt ära. Eve Alte sõnul on plaan, et pill võiks leida endale uue omaniku ehk kui keegi vajab harjutamiseks klaverit, siis see on võimalik saada. „Selleks ei ole vaja muud teha, kui minuga ühendust võtta,“ ütles Alte.

Pärdi päevadel Rakveres on laupäeval, 10. septembril algusega kell 18 Rakvere Kolmainu kirikus Nargenfestivali raames kontsert „Aegade sild“, kus üles astub Hortus Musicus.

11. septembril, Pärdi sünnipäeval, annab kontserdi aga Virumaa Kammerorkester. Kontsert on piletitita ning algab kell 18 Rakvere Vabaduse kooli aulas. Virumaa Kammerorkestri dirigent Toivo Peäske rääkis, et umbes tunniajasel kontserdil kuuleb Felix Mendelssohn Bartholdy keelpillisümfooniat nr 1, Arvo Pärdi „Greater Antiphons“ ja Mozarti kontsertsümfooniat viiulile, vioolale ja orkestrile. Solistideks on noored instrumentalistid: viiulit mängib Joosep Reimaa, vioolat Johanna Vahermägi. „See on üks Mozarti ilusamaid lugusid üldse,“ leidis Peäske ja ütles, et on suur rõõm kontsert anda, kuna Mozarti esitus ootas koroonaviiruse tõttu oma aega üle aasta. „Meil vahepeal vahetus isegi viiulisolist,“ täpsustas Peäske. „On hea meel, et saame järjest ootel olnud teosed ära mängida.“

Katrin Uuspõld