Rakvere kultuurisügist vürtsitavad uuendused

Nii näiteks võtab täiesti uued mõõtmed festival „Kamalammas“, mis lisaks rahvustoitudele nüüd erinevaid kultuure laiemalt tutvustab. Uudsusega üllatab ka novembrikuine kultuurifestival, mis toob Rakverre nii ooperi kui kaasaegse tantsu.

Liisi Kanna

Tänasest saab alguse rahvustoitude ja -kultuuri festival „Kamalammas“, mis enne kandis üksnes rahvustoitude festivali nime. „Kontseptsioon on muutunud. Kui varasemalt paaril aastal toimus see peamiselt keskväljakul, siis nüüd on mõõde igas mõttes laiem – kultuuri on palju rohkem, osalejaid on palju rohkem ja üritused on paigutatud kogu nädala peale,“ selgitas Rakvere abilinnapea Triin Varek.

Toit ja kultuur käsikäes

Rakvere Kultuurikeskuse direktor Eve Alte rääkis, et „Kamalamba“ uuendamise idee sai alguse juba eelmisel aastal, kui kohalikes toitlustusasutustes pakuti nädala vältel rahvusmenüüd. „See idee haakus Roman Kusma omaga, kel mõlkus meeles restoraninädal. Kuna meil oli „Kamalammas“ aktuaalne, siis ühendasime kaks asja. Eelmine aasta näitas, et toitlustusettevõtetele, kes sellega kaas tulid, väga meeldis,“ sõnas kultuurikeskuse direktor.

Ka tänavu pakutakse festivalinädala jooksul kohalikes restoranides rahvustoite, lisaks aga toimuvad mitmesugused üritused. „Kultuurikeskusele jäi üksnes toitudest väheks. Hea meelega sööme kõhu täis, aga tahaks kultuuri ka näha ja tunda. Ning kuna põnevaid pakkumisi tegelikult on, siis laiendasimegi ürituse ka kultuurifestivaliks,“ selgitas Alte.

Festivalinädal saab alguse täna linnavalitsuses toimuva kontserdiga ning jätkub kolmapäeval Poola suursaadiku salongiõhtuga kultuurikeskuses. „See on hea näide, kuidas tänu kultuurikeskuse direktorile on tekkinud hea koostöö suursaatkondadega. Aasta jooksul on juba toimunud palju erinevaid kultuurisündmusi – filmiõhtud ja kohtumised,“ tunnustas Triin Varek.

Neljapäeva õhtul astuvad aga linnavalitsuse saalis üles Dave Benton ja Sissi Nylia Benita, kelle kuulamiseks tuleb küll pilet soetada, kuid tegemist on ka ainulaadse kontserdiga. „Kui tavaliselt käiakse valmis programmiga, siis see kontsert on spetsiaalselt „Kamalambale“ kokku pandud,“ rääkis Eve Alte.

Uudse kõrval toimub laupäeval muidugi ka peaüritus Rakvere keskväljakul. „Meie eelistatud valik on olnud läbi aegade pere- ja väikeettevõtted, kes saavad väga soodsa hinnaga toitlustust pakkuda. Ka sel korral on esindatud toidud eksootilisematelt maadelt nagu Venezuela ja Süüria. Saatkondadest pakuvad kindlasti toitu Poola ja Türgi, kohale tulevad ka soomlased,“ tutvustas Alte.

Kultuurikeskuse direktori sõnul on „Kamalammas“ ajas muutunud ka selle poolest, et kui algselt keskenduti võõramaalastele Rakveres ja Rakvere ümbruses, siis nüüdseks kaasatakse esinejaid ja võõrustajaid üle Eesti.

Laupäeva õhtule paneb aga punkti pidulik neljakäiguline õhtusöök Vihula mõisas, mis keskendub Poola kultuurile. Maria Kruszewska-Laidoneri retseptid uues kuues – nii kõlab ürituse nimetus. Toidu kõrvale saab nautida teemakohast klaverimuusikat.

Pühepäeval on aga huvilistel võimlas pidada rahvustoitude brunchi restoranis Fiore. „Kui laupäeval keskväljakul on n-ö tänavatoit, siis Fiore pakub erinevate rahvuste toitusid gurmee võtmes,“ tutvustas Alte.

Nimetatud kahele üritustele tuleb eelnevalt broneering teha ning need on tasulised.

Uued ja uuenenud üritused

Eve Alte sõnul tasuks sügisesse vaadates ära märkida ka hingedepäeva plaanid. „Olime kultuurikeskuses täiesti vaimustuses Rakvere inimeste kaasa tulemisest küünalde süütamisega keskväljakul. See tekitas meis nii positiivse emotsiooni, et sellel aastal kindlasti kordame. Eelmine aasta toimus see koostöös haigekassaga, tänavu jätkame alustatud traditsiooni oma ettevõtmisel,“ tõi kultuurikeskuse direktor välja veel ühe sügisese sündmuse.

Triin Varek tõstis aga esile isadepäeva perepäeva, mida korraldab tänavu Kaitseliit Rakverest pärit Kerli Dello eestvedamisel. „Kaitseliit valib igal aastal mingi piirkonna ja nad on alati väga suurejoonelise ürituse teinud. Tänavu toimub see Rakvere spordikeskuses ja seal kõrval parklas. Kaitsevägi toob kohale oma rasketehnika, osalevad ka liitlased, noorkotkad ja kodutütred, naiskodukaitsjad pakuvad sõdurisuppi. Tuleb ka maanteeamet koos pöörleva autoga, tutvuda saab kiirabiautoga, proovida sõdurivarustust jne. Päeva juhib Venno Loosaar,“ tutvustas Varek Rakveres esmakordset sündmust.

17.–24. novembril ootab aga ees veel teinegi suur festival. „Sellisel kujul kultuurifestivali ei ole Rakveres varem toimunud. Nädala jooksul on väga palju erinevaid sündmusi, lisaks see, et spordikeskus muutub üheks õhtuks ooperimajaks – etendub „La Traviata“,“ sõnas abilinnapea.

„Eraldi tooksin välja ka Eesti Tantsu Agentuuri, kellega koos toome kaasaegse tantsu Rakveresse. 7. oktoobril on esimene tantsuetendus kultuurikeskuses ja teine etendus toimub kultuurifestivali raames linnavalitsuse saalis,“ märkis Alte.

„Ühele etendusele eelneb töötuba, teisele vestlus. Neil, kes kaasaegse tantsuga väga kursis ei ole, aidatakse seda mõista, sest kaasaegset tantsu tuleb teistmoodi lugeda. Ja need, kes on kaasaegse tantsuga tegelenud, saavad proffidelt vastuseid oma küsimustele,“ lisas Alte.

Sügis-talv toob Rakverre veel palju eripäraseid üritusi, mida siinkohal üles lugeda ei jõua. „Hoidke silmad-kõrvad lahti ja jälgige reklaame,“ soovitas Alte lõpetuseks.

„Kamalammas“ keskväljakul.

Foto: ev100.ee