Rakvere spordikomisjonis tutvuti uue taotluste infosüsteemiga

spoku

Rakvere linnavalitsuses plaanitakse juba tänavu võtta kasutusele e-keskkond Spoku, mis peaks lihtsustama taotluste esitamise ja menetlemise protsessi.

Liisi Kanna

Möödunud nädalal katsetati Rakvere linnavolikogu spordikomisjonis uut taotluste vastuvõtmise programmi Spoku, mille nimi on küll tuletatud sõnapaarist spordi- ja kultuuritoetused, kuid mille kasutamist on kavas laiendada ka sotsiaalvaldkonna ning muudegi taotluste menetlemisele.

Komisjoni liikmete hulgas võis näha toetust uue süsteemi kasutuselevõtule.

Rakvere linnavolikogu aseesimees ja spordikomisjoni juht Aleksandr Holst kinnitas, et ka volikogu heakskiit Spokuga edasi tegelemiseks on olemas. „Eks detailid vaieldakse veel läbi, aga nõusolek on iseenesest antud,“ ütles ta.

Spoku eelised

Senini on kasutatud spetsiaalseid taotluse vorme, mille iga taotleja ära täidab, paneb juurde vajalikud lisad ja peaks need saatma ühele konkreetsele meiliaadressile. „Aga eks sellega on nii, et kes kuidas aru saab – kes saadab komisjoni esimehele, kes näiteks kantselei sekretärile,“ kirjeldas Holst paberitööga seotud probleeme.

Komisjoni esimehe sõnutsi lihtsustab uus süsteem protsessi kõigi osapoolte jaoks. Ta selgitas, et nii ürituse kui põhitegevuse toetuse taotleja jaoks muutub dokumentide esitamine kergemaks – kui üks kord täidetakse e-keskkonnas taotlus ära, on järgmisel aastal juba teatud andmed ees olemas. Lisaks on keskkond seotud rahvastikuregistriga, tänu millele toimub automaatne andmete kontroll. Süsteem annab ka teada, kui näiteks pangakonto või e-posti aadress on valesti sisestatud.

Ametnikud ja komisjoni liikmed saavad väga lihtsalt võrrelda just neid detaile, mida näha soovivad ning väheneb ajakulu hindamisele ja menetlemisele „Selle paberipataka lappamine võttis palju aega,“ tõdes Holst. „Usun, et hindamine muutub ka objektiivsemaks.“

Kriteeriumid paika

Spoku on jube eksisteeriv infosüsteem, mille teenust pakub OÜ Piksel ja mida kasutavad juba Tartu, Pärnu, Viljandi ning Rae ja Harku vallad. Hankeleping plaanitakse sõlmida määramata ajaks, kuna keeruline on ette otsustada, kui pikalt seda kasutada kavatsetakse. Praegu alternatiivseid sarnaste funktsioonidega süsteeme ei ole, kuid tulevikus võib olukord muutuda.

Kuigi süsteem kui selline on olemas, saab iga omavalitsus vastavalt oma vajadustele lasta hindamise osa seadistada – määrata kriteeriumeid, lahtreid juurde lisada jne.

Komisjoni istungil Spokut tutvustanud Rakvere linnavalitsuse kultuuri- ja noorsootööspetsialist Katrin Joselin märkis, et plaanis on proovida augusti taotlused teha ära e-keskkonnas. „Teises voorus on taotlusi vähe ja saame rohkem abiks olla,“ märkis Joselin.

Ta lisas, et juuniks võiks täpselt teada olla, milliseid kriteeriumeid täpselt komisjoni liikmed süsteemis näha soovivad. „Mina võin oma nägemuse välja pakkuda ja teie otsustate, kas sobib,“ tegi spetsialist ettepaneku, millega komisjon igati nõustus.

 

Spordikomisjoni liikmete hulgas pälvis uus süsteem poolehoiu. Laua otsas keskel komisjoni esimees Aleksandr Holst. Foto: Liisi Kanna