Rakvere Tsentrumis avas uksed kohalikku ja mahekaupa pakkuv Talupood

Rakvere Tsentrumi ostukeskuse esimesel korrusel, pinnal, kus aastaid müüdi juveele, tegutseb alates sellest nädalast Talupood. Tegemist on Otse Tootjalt Tarbijale (OTT) tootjate poega, kus valdavalt müüakse mahekaupa. Poe muudavad õdusaks taluaegsed mööblitükid, loodud on ka kohvitamisvõimalus ja lastenurk.

Katrin Uuspõld

OTTi kaubakohtumised on viimasel ajal toimunud neljapäevaõhtuti Rakvere turul ning need ka jätkuvad. Aga paljude sealsete müüjate tähelepanekul oli huvi kauba kättesaamise vastu suurem kui kord nädalas. Nõnda hakkas idanema mõte poest, kus mitmel päeval saaks talukaupa soetada. Puhta toidu entusiastid panid seljad kokku ja asutasid MTÜ Rakvere Talupood.

OTTis käijate seas korraldati küsitlusi, käidi uurimas, kuidas peetakse taluturgu Väike-Maarjas ja Haapsalus. Ka kinnisvaraturul kuulati pikalt maad ning lõpuks otsustati Tsentrumi kasuks.

„Olulised on asukoht, parkimisvõimalused, rendikulud. Oli suhteliselt häid pindasid, mille hind oli väga kõrge. Tegemist on alustava ettevõtmisega, MTÜga, kus suurt kasu ei taotleta ja kauba hinnale kaks korda otsa ei panda,“ rääkis Aivar Niinemägi, kes samuti Talupoes toimetada aitab. Ta ise on Koduvuti OÜs pea aasta vutte kasvatanud ning nende munadega kaubelnud.

Esialgu MTÜ müüjat palgale ei võta, vaid kümme tootjad käivad ise kordamööda leti taga. Lett, muide, on vanast taluuksest tehtud. Sellist stiili on püütud poes ka hoida: annetustena on tulnud mitmed vanad lauad, kapp, kohvinurga mööbel ja lastenurga sisustus. Vaid puidust kaubariiulid on uhiuued.

„Palju asju annetas meile Tudu muuseum,“ nimetas Niinemägi. „Lastenurgas on praegu mõned kaltsunukud, kuid kui kellelgi on taluaegseid mänguasju või mõni puust auto pakkuda, siis sobiksid need siia hästi.“

Sortimendi mõttes ulatub valik Lääne-Virumaast kaugemale, esindatud on Loona talu kuivained, Pajumäe Piima tooted jogurtist gheeni, Tammejuure talu kastmed ja õlid, aga ka Vasta Kulinaaria ja Sirloini lihatooted, kohalik salat, kana- ja vutimunad, värske leib, Eco Flora tomatipastad ja püreesupid, Vinkimoni köögiviljad ja ebaküdooniatooted, käsitööjäätised Jäämarjalt, Taali mesila mesi, Tori Jõesuu siidri- ja veinitalu joogid, kombucha.

„Müügiks võivad ka eraisikud pakkuda koduaia või -talu värskeid marju ja metsaande. Samuti on oodatud liituma uued tootjad, Talupood on koht, kus ideid testida, degusteerimisi korraldada, turuanalüüsi teha. See pood võiks olla nii tootjate kui ka kokkade kohtumispaik,“ selgitas Aivar Niinemägi.

Rakvere Talupoe juhatuse liige Gete Kütt OÜst Rohemaja märkis, et väiketootjal on oma kaupa võrdlemisi keeruline turustada, sest mahepoodide ketid eelistavad, et kõigis kauplustes oleks sama tootja kaup. „Laatadel ja turgudel käimine on väga aja- ja energiamahukas, nii ei olegi väiketootjatel muud varianti kui ise pood teha,“ leidis Kütt, kes väiketootjana valmistab teesegusid.

Ta lisas, et poe suurem eesmärk on teha siinsele kogukonnale mahetoit ja kohalik toit kättesaadavaks. „Oluline on, kui sa tead, kuidas toit on toodetud, kuidas on asju kasvatatud – sa tunned oma tootjat,“ ütles Kütt.

Aivar Niinemägi lisas, et kriisi olukorras peab iga maa oma inimesed ära toitma. „Ja eraldi küsimus on ka jalajälg, see kui palju me toidu transpordiks fossiilseid kütuseid kasutame. Kõik, mis kohapeal kasvab, on selle piirkonna inimestele omasem,“ nentis Niinemägi.

Tulevikuplaanide kohta lisas Niinemägi, et on korraldamas huvilistele avatud talude päevade puhul 24. juulil ringreisi mitmete tootjate juurde, kelle kaup ka Rakvere Talupoes on saadaval.

Alates eelmisest suvest on Tsentrumi ostukeskuse omanik AS OG Elektra ning plaan on vana hoone asemel luua uus äri- ja meelelahutuskeskus. Omanik Oleg Gross ütles, et vähemalt kolm suve elab Tsentrum veel senisel kujul ehk lammutamise ja uue ehitamiseni läheb veel aega.

„Kui Talupood osutub edukaks, siis saab ka uues majas sellele pinna leida. Praegu on paras aeg testimiseks, kuidas inimesed selle vastu võtavad,“ rääkis Gross. „Tsentrum on jätkuvalt ärihoone, ta ei ole varjusurmas, vaid on mitmeid pindu, mida saab välja rentida.“

Praegu on Tsentrumi ostukeskuses lisaks Talupoele tegutsemas mitu kontorit, aga ka juuksur, apteek, ateljee, hiljuti kolis teiselt korruselt esimesele taaskasutuskeskus Vahejaam.

Aivar Niinemägi on üks väiketootjatest, kes lisaks oma kauba müüki toomisele on Rakvere Talupoes ka aeg-ajalt müüja rollis.

Foto: Katrin Uuspõld