Rakveres alustab üritustesari „Elukeskkonna esmaspäev“

Esimesel keskkonnaõhtul räägib astrofüüsik Tõnu Viik virmaliste tekkimisest. Foto: pixabay.com

Ettevõtmise eestvedaja Maia Simkin korraldas aastaid Sõmerul sarja nimega „Keskkonna kolmapäev“. Nüüd Rakvere aiakultuurikeskuses tegutsedes hakkas naine keskkonnaõhtutest puudust tundma. „Kui mõtte õhku viskasin, selgus, et teisedki tunnevad sama. Mõtlesin, et las kolmapäevad jäävad Sõmerule ning hakkame Rakveres tegema temaatilisi esmaspäevasid,“ rääkis Simkin.

Üritustest on oodatud osa saama kõik – nii keskkonnahuvilised ja planeedi käekäigu üle muret tundvad inimesed kui loodussõbrad. „Me ei käsitle alati raskeid, intrigeerivaid, globaalseid probleeme, vaid ees ootavad ka pehmed loodusõhtud, kus vaatame ilusaid pilte ja räägime sellest, kui ilus meil elada on. Aga kindlasti tuleb ka problemaatilisemaid küsimusi kätkevaid õhtuid, kus valgustatakse inimesi teemadel, milles ollakse võibolla vähem informeeritud, näiteks tuumajaamad või fosforiidi kaevandamine, mis on taas väga aktuaalne,“ kirjeldas korraldaja sarja olemust.

„Meie endi keskel Rakveres on inimesi, kes oskavad nendel teemadel väga inimsõbralikult ja n-ö söödavalt rääkida, et ka lihtinimene aru saaks,“ jätkas Simkin, nentides, et sageli näeme intrigeerivaid pealkirju, kuid nende taga peituv sisu on nii keeruliselt sõnastatud, et sellest ei saada aru ega viitsitagi süveneda.

Esimesel poolaastal ootavad aga siiski ees pisut pehmemad teemad. Üritustesari „Elukeskkonna esmaspäev“ saab alguse 13. novembril kell 18, kui Rakvere aiakultuurikeskuses räägib astrofüüsik Tõnu Viik virmaliste tekkimisest. „Paljusid huvitab, kuidas on nii juhtunud, et ka meil Eestis esineb tihti virmalisi, mida muidu nägime ainult külmal talvel ja haruharva. Nüüd tehakse suvi läbi sotsiaalmeediapostitusi, et kusagil on jälle virmalised olnud. Mis siis õhuatmosfääris muutunud on? Astrofüüsik oskab selle kindlasti lahti rääkida,“ tutvustas Maia Simkin esimese keskkonnaõhtu teemat.

Detsembrikuisel „Elukeskkonna esmaspäeval“ tulevad aga jutuks kliimasoojenemise probleemid – mida sellest võita või kaotada on ning mida inimesed kartma peaks.

Liisi Kanna