Reportaaž: Baltoscandal startis vingelt

baltoscandal 1

Üleeile õhtupoolikul sai Rakvere keskväljakul imetleda õhuakrobaatide etendust ja näha mullavallil hüplemas äratuntavaid linnakodanikke ning liibuvaid kostüüme kandvaid saladuslikke inimesi.

Tõnu Lilleorg

Kroonikeskuse ja mullavalli vahel oli kraana ning inimesi kogunes aina purskkaevu ja istepinkide ümber. Punaseks värvitud pisikese veoauto kasti ronis kultuuriminister Indrek Saar ja ütles, et teatrifestival pole mingi tilu-lilu, vaid tõend sellest, et meie vabasse riiki mahub erinevaid väljendusi ja arusaami.

Järgmiseks siirdus kõnepulti linnapea Marko Torm, kes kutsus rahvast nautima neid etendusi, mis festivaliks Rakverre kohale on toodud ja lisas, et teater võiks panna mõtlema.

Šampus ja roosa toss

Seejärel algas etendus, kus rahvusromantilise klaverimuusika saatel tulid mullavallile kõndima tavarõivais ja kostümeeritud inimesed, kes püüdsid publikule etendada muljet tavalisest uitlemisest. Peagi muutusid uitlejad rahutuks, hakkasid tantsima ja hüppama, millele leidus üksikuid järgijaid publiku seas.

Siis tõstis kraana mullavalli tagant esile platvormi, kuhu kinnitatud mööblil ja kangastel olid aset võtnud õhuakrobaadid, kes hakkasid igasugu vigureid tegema, mida helesinise taeva taustal tõesti kena vaadata oli.

Viimaks korkisid nad lahti šampuse, lõid klaase kokku ja hakkasid laulma Rootsi popbändi Galantis laulu „Peanut Butter Jelly“, mille sõnu oli pisut muudetud. Refrääni võiks tõlkida nii: „Hei Baltoscandal, me anname teile midagi teha, visualiseerige seda!“ Ja lõpus lasti roosat tossu ning kostsid paugud.

Võib öelda, et linnarahvale etendus meeldis, noormees Egert sõnas, et kraana oli ootamatu ja sõu vinge. Vanemas keskeas Tarmo ütles nähtu kohta: „Normaalne,“ ja tema kaaslanna Ülle tunnistas, et meeldis hästi.

Muide, Tarmo ja Ülle külastasid ka seda Baltoscandali festivali, mis veerandsajandi eest esmakordselt Rakveres toimus. Tarmo sõnul oli varasematel festivalidel tänu telklaagrile linnas melu rohkem ja seekordse festivali kohta ütlesid nad, et tutvuvad veel kavaga ning ehk leiavad külastamiseks mõne etenduse.

Balletti ja jalgpalli

Avamisetenduse lavastaja Kaja Kann lausus, et oli enne etendust päris mures ega tuul kraana otsas rippuvat platvormi väga kõigutama ei hakka. Seda tänu vaiksele ilmale ei juhtunud.

Kann tänas abi eest etenduse korraldamisel Rakvere linna ja ütles, et talle on varasemate festivalide käigus osaks saanud väga palju lahedaid isiklikke juhtumisi, mis tegid tema jaoks Lääne-Virumaa nii lahedaks kohaks, et ta aastate eest Viru-Nigulasse maja ostis.

Üks spetsiaalne soov oli Kaja Kannil ka: nimelt oleks tore, kui laupäevasel jalgpallimatšil Rahvaaias romantikute ja küünikute vahel võidaksid seekord ometi romantikud, kui siiani on peamiselt skoorinud küünikud.

Avamispäeva õhtul sai teatrimajas vaadata ka tantsulist etendust „Gala“, kus osalesid 20 rakverelast. Esinejad olid väga erinevad oma ea ja keha poolest ning nad tegid etenduse jooksul liikumisnumbreid, näiteks tantsisid valssi ja tegid balletiharjutusi. Rahvale esinemine meeldis, mida tõestas maruline kaasaplaksutamine ja naerupahvakud.

 

Akrobaadid olid julged ja ägedad.

Foto: Gabriela Liivamägi