Selgusid Eesti kuulekaimad ja parima ninaga teenistuskoerad

1. novembril toimusid Vanglateenistuse korraldatud teenistuskoerte ainete otsingu ja kuulekuse võistlused.

Teenistuskoerte otsingu ja kuulekuse võistlusel Tagadi Koerte treeningkeskuses said kokku vabariigi parimad erilõhnu (narkootikumid, tubakas ja lõhkeaine) otsivad teenistuskoerad. Võisteldi peidetud aine tuvastamises esemetest ja kuulekuses. Kokku osales 25 koeratiimi politsei- ja piirivalveametist, päästeameti demineerimiskeskusest, maksu- ja tolliametist ning vanglateenistusest.

Kõige parem keelatud aineid leidev koer kõigist võistlejatest ehk Meisternina on narkokoer Ted koerajuhi Janariga maksu- ja tolliametist. Lisaks valiti parimad ka eraldi iga aine kategoorias. Võidu narkokoerte seast noppisid samuti Ted ja tema juht Janar. Lõhkeaine koerte I koht läks koer Timole ja koerajuht Aleksanderile päästeameti demineerimiskeskusest. Tubakakoerte I koha said Pixy ja Jelena maksu-ja tolliametist.

Lisaks toimus eraldi osana ka kuulekusvõistlus, mille võitis Pentu koos Taimiga maksu- ja tolliametist. Möödunud aasta parim narkootikumide leidja vanglateenistuse koer Sky koos Heiliga näitas sellel aastal kõrget klassi kuulekuses ja saavutas selles II koha. Kokku osales kuulekusvõistlusel kaheksa tiimi.

Narkootikumide leidmises on väga head ninad ka teistel vanglateenistuse koertel. Teiseks tuli narkootilise aine otsingul vanglateenistuse koer Ronja ja koerajuht Annika, kolmanda koha teenisid Dico ja tema juht Heili.

„Oma oskuste harjutamiseks ja demonstreerimiseks olid kohal meie teenistuste kõige paremad koerad, mis lõi võistluse väga kõrge taseme. Küll aga parimaid koeri ei ole ilma suurepäraste juhtideta. Koerte juhtide ja koerte hea koostöö ja kõrge sooritustase on need, mis aitavad meil tagada siseturvalisust kogu riigis,“ rääkis selleaastase võistluse korraldanud vanglateenistuse valvur ja koerajuht Jaanika Piir võistluse toimumise olulisusest.

Aineotsingu ja kuulekusvõistlused toimuvad kolmandat aastat, päästeameti demineerimiskeskusest Urve Lageda algatusel, kes oli ka tänavu otsingülesande peakohtunikuks. Varasemalt on osalenud koerad ka välisriikidest. Järgmine suur koerte ja koerte juhtide mõõduvõtt leiab aset juba kolmepäevastel kutsemeisterlikkuse võistlustel.

Kuulutaja

Foto: Mihkel Rikas