Spioon, kes kaotas identiteedi

Neile, kes tahavad argiõhtuti põnevalt ja harivalt meelt lahutada, ulatab Duo 3 telekanalil abikäe meisterspioon Michael Westen, kes on telesarja „Viimane hoiatus“ peategelane.

Tõnu Lilleorg

Loo algul kõrvaldatakse USA valitsusagentuuri spioon Michael (mängib Jeffrey Donovan) töölt ilma igasuguse põhjenduseta. Uudise saab ta teada Miamis ja sealt ei tohi ta enam lahkuda. Michael hakkab kasutama oma oskusi hädas olevate inimeste abistamiseks, teenides nii ka sissetulekut. Ja püüab leida hämaratest luureringkondadest vastust, miks ta kõrvale heideti.

Miami on Michaeli kodulinn, seal elavad tema ema ja vend. Samuti vana pruut Fiona (Gabrielle Anwar) ja endine kolleeg Sam (Bruce Campbell). Kolmiku head läbisaamist ei häiri see, et kui Sam vanasti töötas FBI-s, oli Fiona FBI poolt tagaotsitav, sest lõi minevikus kaasa põrandaaluses poolsõjaväelises rühmituses Iirimaal.

Sam ja Fiona on Mike`i, nagu Sam teda vahest kutsub, koostööpartnerid. Fiona erioskuseks on plahvatuste korraldamine ja Samil info hankimine ning mõlemad on osavad suhtlejad, kes on võimelised esinema ka kellegi teisena. Ehk spioonide keeles öelduna: looma ja kasutama variidentiteeti. Fiona on ka Michaeli peaaegu et kallim. Mehe sõnul on ta kogenud Fionaga elu suurimat lähedust. Samas kinnitas ta alles paar osa tagasi Samile, et nad ei ole Fionaga suhtes.

Michael on töölt kõrvaldamisest tohutult löödud ja tõotanud endale, et uurib välja põhjuse, miks seda tehti ning püüab siis otsustajaid ümber veenda. Mees on oma riiki pühendunult teeninud kolmkümmend aastat, alates sellest, kui 17-selt armeesse läks. See on olnud talle tähtsaim asi. Ta on olnud väljaõppelaagrites viiel kontinendil ja treeninud kõikide relvadega, millel on toru või tera. Eriti osav on ta käsitsivõitluses.

Kui Michael võtab käsile inimeste murede lahendamise (sarnaselt nagu tegi „A-Rühm“), mis sisaldab kokkupõrkeid kurjategijatega, kasutab ta oma oskust olukordi taktikaliselt analüüsida ja luua probleemidele loovaid lahendusi. Igas osas selgitab Michael kaadritaguse häälena olukordade dünaamikat, mis sisaldades viiteid näiteks käitumispsühholoogiale ja füüsikale, on lausa harivad. Vaatajal võib tekkida ajuti tunne, et ta võiks olla ise spioon.

Michaeli erioskuseks on kättejuhtuvatest ja poes müüdavatest asjadest igasuguste seadmete ning muude tehniliste lahenduste loomine, mille abil eesmärgile jõuda. Kui teate MacGyverit, siis Michael teeb umbes sama. Näiteks on ta valmistanud autoaku abil arvutist faile kustutava seadme ja vanast kineskooptelerist röntgeniaparaadi.

Neljas läbiv tegelane loos on Michaeli ema Madeline (Sharon Gless). See ülisageli sigaretti pahviv ja kohati kanaemalikult käituv naine usub kindlalt, et kätte on jõudnud aeg luua oma poegadega suurem perekondlik ühtsus. Michael suhtub sellese initsiatiivi esialgu skeptiliselt, sest mäletab hästi, kuidas oma isa käest väikse poisina pidevalt kolki sai, saamata seejuures emalt kaitset või üldse erilist abi üleskasvamisel.

Siiski on võimalik, et ema ja poja vahele tekib midagi usalduse taolist. Kasuks tulevad siin mõningad infokillud minevikust, nagu näiteks see, et Madeline võltsis isa allkirja paberil, mis lubas Michaelil teismelisena armeega liituda.

Telelugu vaadates märkab sedagi, et see pole kõige uuem, sest tegelased kasutavad klapiga nuputelefone. Sarja toodeti aastatel 2006–2013 ja loo tegevus algab 2006. aastal. Täna õhtul jõuab ekraanile 26. osa ja kokku on neid 111. Praeguse kava järgi tulevad need kõik järjest näitamisele, nii et Michael Westen rokib ekraanil terve suve.

Fiona, Michael ja Sam moodustavad võimeka tiimi. Foto: pressimaterjalid