Taimetoitlasel on Rakveres raskusi

vegan

Taimetoitlus on Eestis üha enam populaarsust võitnud, aga siinsed toitlustusettevõtted tulevad trendiga üsna aeglaselt kaasa.

Maris Marko

Jättes kõrvale põhjused, miks üks või teine inimene liha ei söö ja kuidas see nende tervisele mõjub, tuleb tunnistada, et taimetoitlusel on aina rohkem pooldajaid. Tihtipeale juhtub aga nii, et sellist elulaadi saab harrastada vaid oma kodus.

Rakvere Eragümnaasiumi tänavune lõpetaja Kaire Kaljuveer, kes on ka ise taimetoitlane, otsustas asjasse pisut teaduslikumalt suhtuda ning koostas Rakvere toitlustusasutustes pakutava taimetoidu kohta uurimustöö.

„Valisin selle teema, sest olen ise taimetoitlane juba kaks aastat ja mul tekkis huvi, kuhu mul oleks võimalik sööma minna,“ põhjendas Kaljuveer teemavalikut väga praktilisest aspektist. „Varajasemaid kogemusi mul Rakvere söögikohtadega eriti ei olnud, seega oli palju avastamist. Küll on mul aga väga positiivne elamus näiteks Tallinna vanalinnas asuvast täistaimerestoranist nimega Vegan Restoran V, mida võiks nimetada taimetoitlaste paradiisiks, sest sealne menüü on mitmekesine ja toidud maitsvad.“

Uuritavad söögikohad valis Kaljuveer nende tuntuse ja suuruse järgi, valikust jäid välja näiteks kiirtoitu pakkuvad kohad. Valimisse jäi 15 söögikohta Rakveres.

Ettevõtjad eriti ei hooli

Sellest, et taimetoidu teema siinsetele toitlustusettevõtetele eriti hingelähedane ei ole, kinnitas ka passiivne suhtumine uurimustöösse.

„Suhtumist oli mitmesugust, kuid enamasti kahjuks siiski ükskõikne. Lubati küll ankeetidele vastata, kuid tagasiside oli siiski napp,“ tõdes Kaljuveer. „Teadsin eelnevalt, et mu uurimustöö teema puudutab vähemuse huvi, kuid olin siiski optimistlikult meelestatud.“

Uurimustöö hüpoteesiks oli see, et Rakvere linnas on taimetoitlastel vähe valikuvõimalusi väljas söömiseks. Nii võttis Kaire Kaljuveer üheks ülesandeks tutvuda kõikide söögikohtade menüüdega ja veenduda, et püstitatud hüpotees peab paika.

„Tööga selgus tõsiasi, et Rakvere linnas pole taimetoitlastel erilisi valikuvõimalusi. Ainsana pakuvad taimetoitlastele rikkalikumat valikut Bamboo Garden ja Virma pubi, kuid nende menüü sobib inimestele, kes eelistavad idamaiseid maitseid. Rikkalikku valikut eestimaist taimetoitu oli praktiliselt võimatu leida,“ järeldas noor taimetoitlane.

Ettevõtetele tagasiside andmise osas oli Kaljuveer ebalev: „Kindlasti on neid, keda huvitaks tagasiside väga, kuid enamikust söögikohtadest oli keeruline isegi ankeete kätte saada, arvatavasti ei huvita neid ka uurimustöö tulemus.“

Trendiga võiks kaasas käia

„Soovitaksin toidukohtade omanikel vaadata üle menüüd ja lisada sinna rohkem taimetoitu, kuna tänapäeval on taimetoitlus tõusev trend,“ kõlas Kaljuveeri üks ettepanekuid. „Või kui olemasolevad toidukohad ei soovi kohanduda, siis soovitaksin mõnel hakkajal noorel avada taimetoitu pakkuv söögikoht, kus ka ise innukalt kaasa lööksin.“

Lisaks võiks Kaljuveeri arvates olla menüüdes eraldi märgistus taimetoitude kohta, kuivõrd mõnes toitlustuskohas on keeruline menüüst välja lugeda, mida antud toit sisaldab, ning tagasihoidlik klient ei julge eritellimust esitada. „Kindlasti on Rakveres taimetoitlasi piisavalt, aga nad ei paista välja, sest eritellimuse asemel tellivad nad lihtsalt magustoidu või friikartulid,“ oletas Kaljuveer.

Oma isikliku huvi sai Kaire Kaljuveer uurimustööga rahuldatud. „Kindlasti jään Bamboo Gardeni ja Virma pubi kliendiks, sest mulle meeldivad idamaised toidud. Meeldiva elamuse sain ka Pätsi pitsakohvikust, kust tellisin lihavaba pitsa, mis oli väga maitsev.“

Ehkki uurimustöö on edukalt kaitstud ja eragümnaasiumgi tänaseks lõpetatud, jätkub uurimine ikka edasi, kuna menüüd muutuvad, toitlustajad vahetuvad ja, mis peamine, süüa tahaks ju ikka.

„Sellel suvel on mul plaanis külastada kõiki Rakvere toitlustuskohti, et avastada uusi meeldivaid maitseelamusi,“ lubas Kaljuveer.

Eesti Vegan Seltsi kodulehekülg loetleb 40 täistaimetoitu pakkuvat söögikohta Tallinnas, 12 Tartus ja veel hulk väiksemates linnades. Ühtegi Rakvere ettevõtet mainitud ei ole, mis annab tunnistust nii sellest, et ettevõtted pole veganisõbralikud, kui ka sellest, et ilmselt pole siin eriti palju aktiivseid veganeid.