Näpunäiteid skandinaavia stiilis elutoa sisustamiseks

Skandinaavia stiilis elutuba võlub lihtsuse ja harmooniaga. Siin ei ole kohta raskepärasel ja massiivsel mööblil, intensiivsetel mustritel ja erksatel värvidel.

Üks põhjus, mis sisekujundajad armastavad põhjamaist tegumoodi kasutada mitte ainult kodudes, vaid ka ühiskondlikes hoonetes (hotellid, asutused, restoranid), on kindlasti kvaliteet. Detailideni läbi mõeldud ideed, hoolikalt valitud materjalid ning meisterlik teostus on teinud sõnast “skandinaaviapärane” kvaliteedi ja klassika võrdkuju.

Tõepoolest, põhjamaise hõnguga mööbel on vormilt ja stiililt ajatu ning püsib sisekujundustrendide muutudeski moekas. Eks ka see ole üks põhjus, miks inimesed skandinaavialikku mööblisse heal meelel investeerivad.

Kui tahaks kujundada elutoa põhjamaises stiilis, siis mida tasub silmas pidada?

Keskendu heledatele toonidele

Skandinaavia stiilis elutoa värvipalett on hele ja lihtne – ühtlaselt valged seinad, mille foonil torkavad hästi silma üksikud mööbliesemed ja muud kujunduselemendid.

Skandinaavlaste lemmikvärvi, valge, kõrval võib kaasata ka erinevaid halli ja sinise varjundeid.  Kuid hoiduda tuleks erksatest toonidest. Näiteks sinine ei tohi kindlasti olla elektrisinine, vaid mõni tagasihoidlikum toon. Elutoa üldmulje peaks olema helge, rahulik ja õhuline.

Kui tegemist on vanema hoonega, siis võib julgelt eksponeerida algupäraseid ehitusmaterjale ja detaile. Näiteks valgeks võõbatud telliskivi- või palksein või puhas betoonpind harmoneeruvad skandinaavialiku stiiliga väga hästi. 

Elutoa olulisim osa – pehme mööbel

Ka mööbel olgu puhta ja selge joonega ning funktsionaalne, mitte lõunamaiselt “lärmakas” ja detailirohke.  Avaras elutoas võib julgelt pruukida rõhutatult suuri “ülekasvanud” nurgadiivaneid, mille peale ka suurem seltskond lahedasti istuma mahub.

Väiksemates korterites kasutab praktiline põhjamaalane ruumi väga targalt ja paigutab elutuppa lahtikäiva diivanvoodi, mida saab kasutada öö peale jäävate külaliste majutamiseks. Pikki ja sirge seljatoega diivaneid kasutatakse avatud planeeringuga elutubades ka tsoonide jagajana, et tõmmata elutoa ja köögi vahele visuaalne joon.

Pehme mööbel peaks värvi ja kanga valikult minema kokku ülejäänud toa koloriidiga. Valge, sinise või halliga passivad ansamblisse erinevad hallid ja kreemikad varjundid, mis ongi skandinaavialikes elutubades kaks enamlevinumat diivanitooni. Sohva ja tugitoolide koloriit sõltub paljuski ka siseviimistlusest. 

Ei maksa karta toon-toonis lahendusi. Näiteks värvitud valge laudpõranda juurde sobitub edukalt ka valge kangaga diivan või diivanvoodi, mis kasvaks justkui orgaaniliselt heledast põrandast välja. 

Mööbel on modernse joonega: avatud riiulid, mõni lihtne tumba või tool diivanile lisaks istekohti pakkumas. Diivanilauda ei tarvitse ruumis elutuppa mahutada, kui selle jaoks ruumi napib. 

Asju ongi vähe ning igal esemel ruumis on mõte ja funktsioon. Edevusel ja ruumi täitmisel suvalise mööbliga, millel reaalne otstarve puudub, ei ole skandinaavialikus stiilis kohta.

Skandinaavia stiilis mööbli maailmas aitab orienteeruda Furgneri mööblipood. Siin leiab elutoa sisustamiseks kõik vajaliku.

Tähendusrikkad elemendid

Et elutuppa soojust ja hubasust tuua, tuleks pöörata tähelepanu valgustitele, tekstiilidele ja aksessuaaridele.

Statiivi meenutavatel jalgadel põranda- ja laualambid on kindlasti omal kohal, lae armatuuriks sobib vabalt kuplita lambipirn, millel on efektne juhe. Toretsev lühter põhjamaisesse interjööri ei sobi.

Üleüldse tasub keskenduda pisikestele nüanssidele, mis puhta valge fooniga ruumis segamatult mõjule pääsevad. Kui seinad ja diivan on ühevärvilised, siis sohva ees maas võib olla triibuline või geomeetriliste kujunditega vaip, mis annab tervele toale veidi eklektilise näo.

Seinale võib teleri asemele või selle kohale panna suure must-valge kunstfoto või kipsist hirvepea. Mõned värvilised dekoratiivpadjad või hooletult üle diivani käetoa visatud pleedid ongi sageli ainsaks värvilaiguks kogu toas.

Tõsi, värvi, või õigemini värskust, hubasust ja elu, toovad elutuppa ka lõunamaiselt lopsaka moega rohelised taimed aknalaual või toanurgas.