Teiste tervisest hoolijatele öeldi tänu
|„Küll on hea, et sa olemas oled! Küll on hea, et sa aitad!“ – Neid sõnu kuuleb Laekvere pereõde Ille Tõnts oma patsientidelt üsna tihti. Sooja ja üllatava tagasiside oma tööle sai ta ka äsja Lääne-Virumaa aasta tervisedendaja 2021 tiitlit vastu võttes. Tervisevaldkonna tunnustusi Lääne-Virumaa Omavalitsuste Liidult (VIROL) jagus teistelegi.
Katrin Uuspõld
„Muidugi ma aitan, kui ma oskan!“ ütles Ille Tõnts, kes on 34 aastat Laekveres õena töötanud, neist 27 pereõena. Mõned aastad tagasi, kui kohalik perearst töölt lahkus, tegi Ille kõik endast oleneva, et Laekveres jätkuks perearstiabi andmine.
„Perearst Tiina Vilimaa käib meil Väike-Maarjast neli päeva kuus Laekveres vastuvõttu tegemas. Kui perearsti ei ole, käib asendusarst Tallinnast Väike-Maarjasse, kuhu ka meie inimesed saavad vastuvõtule minna. Tänapäeval on inimestel õnneks autod ja saavad Väike-Maarjasse arsti juurde sõita kui vaja. Patsiendid on väga mõistlikud, kui ei saa tänaseks ega homseks aega, siis ollakse nõus ka ülehomsega. Alati jäävad EMO võimalused, kui on tõsised probleemid,“ selgitas Ille Tõnts, kes on pereõeks 1005-le patsiendile.
Mis puutub hooajahaigustesse, siis tundub Tõntsile, et Covid on need suuresti lämmatanud. „Õnneks on tüsistusi vähe,“ ütles Ille Tõnts. „Väga tihti helistavad vanainimesed, kes on vaktsineerimata ja ei ole ka nõus end vaktsineerima ning ütlevad, et nad ei tule ka oma korralisi analüüse andma, sest ei taha viiruse kartuses kodunt välja tulla.“
Oma patsientide pealt näeb pereõde, et nooremad inimesed järgivad üha rohkem tervislikke eluviise. „Vanematel inimestel on aga väga raske oma harjumusi muuta. Nad proovivad, muudavad kuu või kaks ja siis läheb kõik vana rada pidi. See on inimlik. Aga ma ütlen alati: iga kord, kui sa proovid, on see saavutus! Kui läheb nässu, hakkad uuesti!“ märkis Ille Tõnts. Ta on oma praktikas näinud ka palju seda, et alles karm diagnoos paneb inimese oma eluviise korrigeerima.
„Küll on noorte vaimne tervis palju nõrgem kui vanematel inimestel, eriti maakohas, kus elumured suured. Pereemad on sageli lastega üksinda, mehed on Soomes tööl, nad peavad üksi hakkama saama. Noortel on palju ärevushäireid, depressiooni. Nõustamine on noorte puhul väga oluline, nad võtavad väga hästi nõuandeid külge, tunnistavad probleemi, püüavad lahendust leida, aga kui ei ole noort kellegi juurde nõustamisele saata, on väga keeruline – psühholoogid ja psühhiaatrid on väga hõivatud, esmase ravi peab alustama ikkagi perearst,“ rääkis Ille Tõnts.
Pereõe enda tervis on hea – ta ei mäletagi, millal viimati haige oli. „Eks ma olen kiire küll, jooksen oma haiguste eest ära!“ naerab loomult väga energiline ja toimekas Ille Tõnts, kes ainsa vitamiinina D-vitamiini manustab ning lumisel ajal teeb igapäevaselt tund-poolteist treeningut koos lumelabidaga. „Toidu puhul eelistan eestimaist, kasvatan juurviljad ise, mees on jahimees, liha tuleb metsast ja broilerid oma aiast. Mehega kahe peale on ka mesilased. Proovin hästi palju ise oma toidulaua katta,“ rääkis Lääne-Virumaa aasta tervisedendaja 2021, pereõde Ille Tõnts oma tervise hoidmisest.
Rohkelt tunnustusi
Möödunud aasta kohta esitati Lääne-Virumaa tervisenõukogule 17 tervisedendamise valdkonna isikut-tegu, mis väärivad tunnustamist. VIROLi rahvatervise spetsialist ja tervisenõukogu esinaine Sirli Kapper rääkis, et statuut on paindlik ning vaadatakse nii häälte jagunemist kui tegusid aastate lõikes. „Kuna viimased kaks aastat on olnud sellised, kus tegusid on märgatud vähem ja palju on jäänud Covidi varju, siis tänavu andsime ühes kategoorias mitu tunnustust,“ selgitas Sirli Kapper.
Kapper tõi välja, et 2021. aasta puhul tõsteti esile pereõendust ja noorte vaimset tervist. „On hakatud märkama õdede olulist rolli mitte ainult meditsiinisektoris, vaid laiemalt. Rakvere vald tuli esile, kuna valmis kauaoodatud Sõmeru-Näpi rahvaspordiväljak ja valla töötaja Siiri Kohver on lisaks selle väljaku valmimisse panustamisele olnud väga aktiivne lastele ja noortele suunatud toitlustuse analüüsi ja tervist toetava toidu osas lasteasutustes. Tunnustuse sai Rakvere Avatud Noortekeskus, kes noorte vaimsele tervisele tähelepanu pöörab,“ rääkis Kapper ja lisas, et väga olulised on ka pealtnäha väikesed teod, mis ometi lähevad väga paljudele korda. „Väga tore tagasiside oli Viitna järve jääaugu lahtihoidmise kohta,“ tõi ta näiteks.
Rahvaspordiväljak ja jääauk
Lääne-Virumaa aasta tervisedendaja tiitlit antakse maakonnas välja alates 2012. aastast ning 2021. aasta eest sai selle lisaks Laekvere pereõde Ille Tõntsile ka Rakvere valla spordi- ja tervisedenduse spetsialist Siiri Kohver. Teda iseloomustati kui inimest, kes on võtnud oma südameasjaks muuta liikumine ja tervislikud eluviisid Rakvere vallas igapäevaelu harjumuspäraseks osaks, ta näitab isiklikku eeskuju, on positiivse ellusuhtumisega ja korraldab ägedaid üritusi. Ühtlasi oli tal suur panus 2021. a septembris avatud Sõmeru-Näpi rahvaspordiväljaku valmimisel. Sõmeru-Näpi piirkondade rahvaspordiväljaku rajamine sai ka maakonna terviseteo tiitli.
Lisaks tunnustati 2021 aasta Lääne-Virumaa aasta tervisetegudeks Viitna järvel jääaugu lahti hoidmine talisupluseks ning Rakvere Avatud Noortekeskuse vaimse tervise projekt, mille käigus koolitati noorsootöötajaid ja nõustati noori.
Viitna järve jääaugu eest hoolitseb Sakussaare koguduse pastor Hans Lahi, kes on tulihingeline talisupleja ja maratoonar ning tänu temale saavad teisedki Viitna jääaugus end karastamas käia.
Lääne-Virumaa aasta tervisesõbralikuks organisatsiooniks 2021 tunnistati AS Kunda Nordic Tsement, HAKA Plast OÜ ja Eesti Punane Rist Lääne-Virumaa Selts.
AS Kunda Nordic Tsement on pikaajaliselt toetanud piirkondlikku sporditegevust, näiteks Kunda linna jooksu ja Kunda Spordikeskust. Samuti toetab ettevõte töötajate tervist edendavates tegevustes osalemist.
HAKA Plast OÜ eestvedamisel on loodud noorsportlaste fond ning korraldatakse üritusi, millega kogutakse raha noorsportlaste toetuseks.
Eesti Punase Risti Lääne-Virumaa Selts asutati 2020 aastal ning sellest ajast on korraldatud esmaabikoolitusi ja terviselast ennetustööd kogu maakonnas. Lisaks annavad nad vähekindlustatud elanikkonnagruppidele toiduabi ja varustavad vajalike hügieenitarvetega.
Aasta tervisedendaja 2021 – Laekvere pereõde Ille Tõnts. Foto: Erakogu