N.R. Energy tahab laiendada Tapa kaugküttevõrku

Soojatootja N.R. Energy esitas möödunud teisipäeval Tapa vallavalitsusele projekteerimistingimuste taotluse uue soojatrassi ehitamiseks, mis lubaks liita Tapa kaugküttevõrku uusi kliente, kelle seas on ka kesklinnas asuvad OG Elektra kauplus, Pikk 3 ärihoone ja õigeusu kiriku kogude maja.

Planeeritav umbes 170 meetri pikkune maa-alune soojatrass hakkaks kulgema Rohelise, Pika ja Jaama tänava piirkonnas. Trassi rajamise tasub N.R. Energy, kes on eramaade omanikega trassi talumiseks juba sõlminud ka isikliku kasutusõiguse lepingud. N.R. Energy juhataja Ahto Tisleri sõnul selgub ehituse täpsem maksumus pärast vastavaid ehitushankeid, kuid trassi rajamise teeb kallimaks vajadus liiklushäirete vältimiseks puurida kesklinnas sõidutee alt läbi ilma teekatet vigastamata.

Uus trass võimaldab liita Tapa kaugküttevõrku kolm uut klienti, kes on juba aastaid avaldanud soovi linna üldisele soojatarbimisele üle minemiseks. Teiste seas on kaugküttele üle minemisest huvitatud OG Elektra kauplus.

„Oleme huvitatud kaugkütte võrguga ühendamisest ning loodame, et vallavalitsus leiab viisi vajalike trasside kiireks kooskõlastamiseks, et saaksime juba suvel likvideerida ühe oma viimastest lokaalkatlamajadest ning sügisest alustada soojatarbimist,“ märkis Mäidu Liivamets OG Elektrast.

Pikk 3 asuva ärimaja omanike esindaja Franko Ennoki sõnul on nad seda liitumist oodanud juba 2016. aastast. „Ootame kaugküttega liitumist pikisilmi, sest selle taga seisab ka kogu hoone väljanägemise korrastamine,“ lausus Franko Ennok.

Uus trass lubaks linna kaugkütte võrguga liita ka õigeusu kiriku koguduse maja. „Meie jaoks vähendaks keskküttele üleminek oluliselt igapäevaseid muresid, sest täna oleme sisuliselt ahiküttel, mis on igapäevaselt suur töö ja tänapäeval kesklinnas ka sobimatu kütteviis. Suur tänu, et soojatootja N.R. Energy rekonstrueeris hoone küttesüsteemi,“ lausus koguduse juhatuse liige, preester Vadim Godunov.

Eelmisel aastal ühines Tapal kaugküttega linna suurimate tööandjate sekka kuuluv Universal Industries. „Kuna asume otse Tapa uue reservkatlamaja naabruses, siis oli linna kaugküttevõrguga ühinemine meie jaoks tõhus ja loogiline samm, mis tähendas kulude kokkuhoidu ning vähem igapäevaseid muresid, mis omakorda suurendab meie toodangu konkurentsivõimelisust,“ lausus Universal Industries juhatuse liige Jüri Vellerand.

Samuti linna suuremate tööandjate hulka kuuluva Leonhard Weissi hoonete kaugküttevõrku liitmiseks andis Tapa Vallavalitsus ehitusloa eelmise aasta lõpus ja hetkel on N.R. Energy lõpetamas kaugküttevõrguga ühendava soojatrassi ehitustöid.

„Tänu viimaste aastate investeeringutele on Tapa soojatootmine täna Eesti väikelinnade seas üks tõhusamaid ning keskkonnasõbralikumaid ja kasutab tavarežiimil täielikult taastuvenergiat ehk biomassi. See on lubanud tuua kaugkütte hinnad tarbijatele varasemaga võrreldes umbes viiendiku võrra alla ning uute soojatarbijate lisandumine võimaldab seda teha veelgi,“ lausus N.R. Energy juhataja Ahto Tisler.

1997. aastal asutatud ja täielikult Eesti erakapitalil põhinev N.R. Energy OÜ varustab soojusenergiaga 21 kaugkütte võrgupiirkonda üle Eesti ja müüb soojusenergiat rohkem kui 30 mehitamata kaug- ja lokaalkatlamajast. Ettevõtte peamised kliendid on kortermajad, eramud, koolid, lasteaiad, spordihooned, tervishoiuasutused, kohalikud omavalitsused, asutused ja ettevõtted. Ettevõte on tegev ka Eesti bituumeniturul.

Kuulutaja

Uus Leina tänava reservkatlamaja lubab tavaolukorras kütta kogu Tapa linna taastuvenergiaga. Foto: N.R. Energy