Triin Varek: kõigile meeldida ei saa, tuleb anda lihtsalt endast parim

Triin Varek võtab sageli ette jalutuskäike, need aitavad hoida endas tasakaalu. Ka Vallimäele satub ta just seepärast tihti. Foto: Erakogu

Sel nädalal täitus Triin Varekul kolm aastat Rakvere linnapea ametis. Üheks suuremaks positiivseks arenguks peab ta kodulinna elukeskkonna paranemist, muret teeb aga inimeste toimetulek ja vaimne tervis praegustel keerulistel aegadel. Põhjuseid tänulikkuseks leiab ta aga iga päev ka väikestes asjades.

Katrin Uuspõld

6. oktoober on Teie jaoks oluline daatum – sel päeval aastal 2019 valis volikogu Teid erakorralistel valimistel Rakvere linnapeaks. Pea aasta tagasi, enne kui Teid valiti teist korda Rakvere meeriks, ütlesite, et aeg linnapeana on olnud kui sõit Ameerika mägedel: kiirus, tõus ja langus, järsud kurvid, pikad sirged. Kuidas tundub täna – kas kiirus on läinud veel suuremaks ja kurvid järsemaks või vastupidi?

Päevad on tihedad ja tempokad tõesti. Ei saa öelda, et elu on lihtsamaks muutunud. Ka mulle antakse üks päev korraga. Arvan, et iga aastaga ju ka amet õpetab ja kasvatab, samas on olnud keerulised aastad just mitme kriisi valguses. Ei ole kuidagi uhkustamine kui öelda, et vahel tuleb une arvelt ka tööd teha – pigem on siis ju küsimus aja planeerimises. Kui ühte päeva satub palju kohtumisi, siis kirjatööd kipuvad jääma küll hilisõhtusse. Teemad, millega igapäevaselt tegeleda, on erinevad, aga olulised ja vajavad tähelepanu kiiresti, toetava meeskonnaga on hea koostöös neid kurve ja sirgeid siis läbida. Sõbrad ja sugulased ei ole veel õnneks selga pööranud, nii et ju siis veel kõige hullem ei ole. Jätkub aega ka nendega suhtlemiseks.

Millised on Teie jaoks kolm kõige olulisemat asja, mis selle kolme aasta jooksul on kodulinnas paremaks muudetud?

Kindlasti elukeskkond tervikuna. Rakveres on selle viimase kolme aastaga realiseerunud mitmed olulised projektid, kuhu on paljud inimesed panustanud – Vallimäe vabaõhukeskus, Pika tänava rekonstrueerimine, töö- ja tehnoloogiakeskus põhikooliõpilastele. Just viimane on kindlasti oluline, et lapsed saavad tänapäevases õpikeskkonnas kaasaegsete vahenditega õppida.

Erilist heameelt tunnen, et valmis väga mitmekülgne peremänguväljak ja rattasõiduala. Rohkem võimalusi vabas õhus ajaveetmiseks erinevatele vanuserühmadele. Praeguses elektrihinna rallis on linna jaoks oluline kokkuhoid kindlasti tänu uuendatud tänavavalgustusele, mis on nüüd valdavalt led-lampidega kaetud. Kuid vähem tähtsad ei ole heal tasemel teenused ning sotsiaalkaitse osas oleme linnana kindlasti eeskujuks lisarahastusvõimaluste kasutajana ja pilootprojektides osalejana.

Korralikud investeeringud on ka spordi valdkonnas. Spordikeskus on läbinud suures saalis uuenduskuuri – saali valgustus, põrand, helitehnika ja tablood.

Mul on hea meel, et sain anda oma panuse Arvo Pärdi muusikamaja projekti tutvustusse ning töövõit on kindlasti see, et muusikamaja pälvis koha riiklikult tähtsate kultuuriobjektide nimekirjas ja saab riikliku rahastuse. Tänu eelmisele valitsusliidule sai Rakvere linn 1,5 miljonit euro suuruse toetuse ka jalgpallihalli ehituseks – selle osas on otsused nüüd ees.

Kolm asja, mille pärast praegu süda linnapeana kõige rohkem valutab?

Kõige rohkem ikka inimeste toimetuleku pärast. Loodan, et meid ei taba pankrottide ja koondamiste laine. Ettevõtjatel on raske aeg ning otsused, mis siin võivad olude sunnil sündida, mõjutavad paljut. Kütte ja elektri hinnad on laes, inimestel jääb pärast arvete tasumist vähem raha kätte. Juba on näha, et ei ole võimalik lastele nii palju lubada, aga oluline on, et nad saaksid jätkata ka oma huvidega tegelemist.

Vaimne tervis nii noorte kui ka täiskasvanute seas vajab rohkem esiletoomist, märkamist, tähelepanu. Üksildus, stress ja depressioon, läbipõlemine. Kas oskame ennast ja teisi hoida? Ilmselt mitte alati. Kuid tervis on väga tähtis, et jätkuks palju pikalt, õnnelikult, tervelt elatud aastaid.

Muidugi muretsen, et linnana areng ei peatuks ja saaksime ka edaspidi lubada olulisi investeeringuid. Arendada ja luua tuleb nii uusi ettevõtlus- kui ka elamupiirkondi. Haridusasutused vajavad rekonstrueerimist. Teed ja tänavad tähelepanu. Samas on selge, et kõik aastad pole vennad ja rasketel aegadel lihtsalt tuleb leida kokkuhoiukohti.

Olete õppinud kõrgkoolides nii ärijuhtimist kui sotsiaaltööd – kummast on rohkem linna juhtides kasu olnud?

Kindlasti mõlemast. Ka eelnev töökogemus on abiks olnud, sest minu jaoks ei olnud üllatuseks arengukava, eelarve või erinevad strateegiad. Kuigi mul puudus varasem nö suurettevõtte juhtimise kogemus, siis rahvusvaheline suhtlus ja läbirääkimisoskused on kindlasti olnud abiks. Ning teadmised sotsiaaltööst on aidanud selle valdkonna edendamist ka kindlasti toetada.

Linnapea päevakava ja nädalaplaan on väga tihe, on lihtne läbi põleda ja kõigi meeltmööda ei saa kunagi olla – kuidas olete ootuste ja nõudmistega toime tulnud ning endas tasakaalu säilitanud?

Mind on palju aidanud just see teadmine, et kõigile meeldida ei saa, see ei olegi eesmärk, vaid tuleb lihtsalt iga päev anda endast parim. Ja mul on suurepärased kolleegid, kes igapäevaselt teevad samuti südamega tööd, nii et meeskonnatöö on oluline ja abiks. Loomult olen otsekohene, siiras ja enamasti ka lahke – positsioonist olenemata hindan ausust ja inimlikkust ning usun, et see on alati osa minust ja saadab mind ka töös. Kas olen ootustele vastanud ja nõudmistega toime tulnud? Sellele hinnangu vist andsid valijad aasta tagasi…

Tasakaalu aitab hoida see, et võtan aega endale. Jalutuskäik metsas või mere ääres, üks mõnus lõõgastav saunaleil, lõbus õhtu sõpradega, tore koosolemine perega ja jaksad jälle. Viimaste aastate sisse on jäänud raskeid ja valusaid lähedaste kaotusi, muret nende tervise pärast ja teemasid, mis meil isiklikus elus vahel on, aga avalikult ei jaga. Õnneks on neid, kellega jagades saab natuke kergem.

Olete pikalt tegutsenud ettevõtluses, aga ühel hetkel otsustasite valida poliitiku tee – miks?

Tundus huvitav väljakutse. Ja minus oli see soov, et aidata kaasa oma kodulinna heale käekäigule ja arengule. Otsus ei tulnud küll väga lihtsalt ja alguses tundus pakkumine isegi naljakas, sest oma isa tööd kõrvalt näinuna, kui palju selles on ka negatiivsust, inimeste pahameelt jms, siis mõtlesin, kas ma seda ikka soovin. Ma ei unistanud poliitiku karjäärist ja ei olnud sellele varem mõelnud.

Poliitikul on alati plaan (või isegi mitu), millised on Teie lähiaastate eesmärgid?

Poliitikul saab olla vaid üks eesmärk ja see on tegelikult rahva teenimine. Nii kaua kui on soov teha tööd selleks, et hea elu ei oleks vaid endal, vaid kogukonnal, linnal, piirkonnal, suuremal üldsusel, nii kaua teenib poliitik eesmärki, miks ta on poliitikasse tulnud. Soovin jätkuvalt seista selle eest, et Rakveres oleks kõigil hea elada, et siia soovitakse tulla kodu looma, ettevõtlusega tegelema, aega veetma jne.

Kui jagada oma poliitiku-elust ühte valusat õppetundi, mis pikemas perspektiivs siiski kasu tõi, siis milline see oleks?

Tuleb tunnistada, et selle viie aastaga poliitikas ei ole ma veel nii valusat õppetundi saanud. Olen küll mõistnud, et vahel on keeruline tunnetada, et millal tuleb ühe teemaga hoogu lisada ja millal mõne asjaga rahulikumalt edasi minna – siiani on natuke raske harjuda, et avalikus sektoris on protsessid mõnevõrra aeglased, erasektoris on otsustuskiirus väga tähtis. Ka praegu sooviksin vahel kiirmeaid otsuseid, kuid ei ole võimalik.

Milline oli viimati see hetk, mis pani südamest naerma või mil tundsite tänulikkust?

Tänulikkust leian mina küll iga päev ja seda üsna lihtsates asjades. Täna (5.okt, kolmapäev) oli päris pikk päev, lõunale jälle ei jõudnud, õhtul veel tänuüritus õpetajatele ja kui teadsin, et mul on vahepeal aega vaid 40 minutit, et käia kodus, vahetada riided ja tööle tagasi joosta – saatis mu 17aastane tütar sõnumi, et „ema, liha on ahjus ja salat on laual, palun söö ka!“, siis olin rõõmus ja nukker korraga. Olen vähem ema, kes ise sooja toiduga lapsi koju ootab nagu see vanasti oli. Kuid õnneks olin ikkagi rohkem olemas, kui nad olidki väiksemad ja mind ka enam vajasid. Nüüd olen aga õnnelik, et nad on suured ja iseseisvad ja sellistel pikkadel päevadel tunnen end ka hoituna. Tänutunne heade inimeste eest oma elus. Tänutunne rõõmuhetkede eest. Tänutunne ka õppetundide eest.

Naeran aga üsna sageli, sest mind ümbritsevad positiivsed ja rõõmsad inimesed. Alles eile naersin südamest anektoodi üle, mida sõber rääkis. Positiivne suhtumine ja rõõmu leidmine väikestes asjades aitavad argielus palju.