Väike-Maarja kogudus soetas annetuse eest neli kirikukella

Annetuse teinud Ervin Pill äsja saabunud kellade maha laadimisel. Foto: Kristel Kitsing

Esmaspäeval jõudsid Saksamaalt kohale Väike-Maarja koguduse neli kirikukella. Veidi üle kahe tonni kaaluvate pronkskellade soetamiseks tegi sihtotstarbelise annetuse koguduse liige Ervin Pill.

„Kui need kellad löövad, siis see on rahvale teade, et veel on armuaeg,“ ütles Väike-Maarja koguduse liige Ervin Pill, kes kogudusele 22 000 eurot sihtotstarbeliselt kellade soetamiseks annetas ja seeläbi oma südamesoovi täitis.

„Jumal aitas. Ta põletas mu maja maha. Sain selle eest kindlustusraha ja müüsin kinnistu maha,“ rääkis Ervin Pill kui parasjagu veidi üle kahe tonni kaaluvaid kellasid koos tarvikute ja terasest kellaraamiga kiriku ees maha tõsteti.

Oma õnnetut lugu tulekahjust mees pikalt rääkida ei soovinud. Sõnas vaid, et ostis praak gaasiballooni. „See on pikk lugu. Oleks mul hea jurist olnud, oleks ma kohtusse kaevanud nii gaasimüüja kui -tootja,“ sõnas ta. „Kui kellad ükskord päriselt lööma hakkavad, siis olen päris rahul,“ tõmbus ta nägu naerule.

Väike-Maarja koguduse hooldajaõpetaja Tauno Toompuu sõnas, et olemasolevad kirikukellad on hädised. Koguduse soov on panna kellad tänapäevasemalt digitaalselt helisema. Vanade kelladega polnud sellel mõtet. „See tähendab seda, et ei ole kellameest, kes käib ja kella helistab, vaid ongi programm, mille alusel saab seda nupule vajutamisega teha. Et oleks selline tänapäevasem variant,“ selgitas ta.

Pronkskellad on valatud 1969. aastal ja pärit Lõuna-Saksamaalt Bräunlingeni kogudusest. „Need kellad iseenesest pole vanad. Seal tehakse ümberehitusi ja seetõttu müüsid nad need maha,“ selgitas Toompuu.

Toompuu oli ilusa kingituse eest tänulik: „Need ei helise ju mitte täna ja homme, vaid peavad vastu sada või paarsada aastat ning jäävad endast märku andma.“

Kas see on tavapärane, et inimene nii suure annetuse teeb? „See ei ole kindlasti tavapärane, see on pigem erandlik,“ märkis Toompuu. „Ervin on väga vaimulik inimene, koguduse inimene. Tema jaoks on oluline, et kirik oleks elav ja nähtav ning kuuldav.“

Kellade ostuhind koos tarvikute ja terasest kellaraamiga oli 21 872,43 eurot, transpordiks kogusid koguduse liikmed vabaannetusi.

Kuigi kellad saabusid nädala alguses, siis on materiaalset tuge kogudusele vaja veel omajagu. Kellad on vaja torni saada, kellatool valmis ehitada. Kirikutorniluugid tuleb ümber ehitada nõnda, et kellahelin ka kostaks. „Oleme väga tänulikud, kui inimesed saavad siin appi tulla ja toetada,“ rääkis Toompuu.

„Plaanis on sel suvel kellad üles paigutada, et seal need tööd ära teha. Kui raha jätkub, siis ka torniluugid ümber ehitada. Seda saab teha ka hiljem. Aga selle aasta sees tahaksime kõik need tööd ära teha,“ märkis ta.

Huvilised, kes soovivad kirikukellasid vaatama tulla, on oodatud Väike-Maarja kirikusse. Kirik on avatud „Teeliste kirikud“ projekti raames reedel ja laupäeval kella 12–18 ning pühapäeviti jumalateenistustel.

Neile, kes tunnevad soovi panustada kellade paigaldustööde teostamisse, on avatud koguduse konto EE652200001120247658.

Kuulutaja