Veerand sajandit Kuulutajat

Täpselt täna, 8. aprillil, täitub 25 aastat päevast, mil lugejateni jõudis Kuulutaja esimene number. Kui algul ilmus leht teisipäeviti, siis juba aastaid on Kuulutaja-päev reede. Praegu on nädalaleht tasuta kättesaadav kõigis 74-s Grossi Toidukaubad kaupluses üle Eesti.

Katrin Uuspõld

„Ma mäletan väga hästi, kuidas Kuulutaja alguse sai. Eha Neito võttis minuga ühendust ja ütles, et tal on mulle üks äriline jutt. Mul on meeles, et kohtusime temaga Wesenberghi hotellis ja ta rääkis mõttest teha tasuta jagatav leht, mille tulu tuleks reklaamist,“ jutustas Kuulutajat välja andva AveC Kirjastuse OÜ omanik Oleg Gross. „Nägin tol ajal selget nišši sellisele lehele, et tekiks konkurents ka kohalikul reklaamiturul. Eha Neito oli aastaid Kuulutaja peatoimetaja.“

Gross jutustab, et uuele lehele kuulutati välja auhinnafondiga nimekonkurss, mille võitis konkureeriva ajalehe Virumaa Teataja peatoimetaja Hannes Kuusma. „Nimesid laekus konkursile väga palju, aga tema pakutud Kuulutaja tundus kohe igati loogiline ja õige. Meenutan Hannes Kuusmat suure lugupidamisega, ta oli ka ajakirjanikuna väga tasakaalustatud ja intelligentne.“

Gross viitab, et mõni aeg hiljem hakkas Eestis ilmuma teinegi Kuulutaja nime kandev leht – kristliku sisuga. „Meie olime Kuulataja nime patendeerinud, aga läksime siiski kompromissile: kui nad panevad lehele nimeks kristlik leht Kuulutaja, siis pole vajadust neil nime muuta,“ selgitas Gross.

Kuulutaja omanikfirma nime AveC pani ettevõttele Oleg Grossi lapsepõlvesõber ja pinginaaber Jaan Neidorf, kes kahjuks eelmise aasta lõpus meie seast lahkus.

 „Prantsuse keeles on sõna „avec“ tähendus „koos“. Jaani loogika nime valikul oli ilmselt ka see, et nimi algaks a-tähega ja oleks nõnda igal pool otsingutes eesotsas leitav,“ selgitas kõik need 25 aastat lehe finantsasjade eest hoolitsenud AveC Kirjastus OÜ juhatuse liige Rita Uukkivi.

Ettevõtja Oleg Gross märkis, et aasta pärast Kuulutaja ilmuma hakkamist astus ka Hans H. Luik Eesti Päevalehega Kuulutaja omanikeringi. „Aga 2002. aastal ostsin ta osaluse tagasi,“ rääkis Gross.

Kuulutaja toimetus alustas Rakveres Vilde 6a ruumides, aga kui OG Elektra kompleksis Lepna külje all Tobia külas valmis raamatupidajate ruumide kapitaalremont ja ehitati juurde uut kontoripinda, kolis 2016. aasta jaanuaris sinna ka lehetoimetus. Rakvere Vilde tänava hoones olevas kaupluses Joogid võetakse aga kuulutusi tänaseni paberkandjal vastu, enamik kliente eelistab neid sisestada siiski Kuulutaja veebis. Lehte saab Ekspressposti kaudu (www.tellimine.ee) tellida ka koju postkasti – leht ise on tasuta, tellijal tuleb kanda vaid kojutoomistasu.

Esimene Kuulutaja oli neljaleheküljeline, kõige paksemad ilmunud numbrid on olnud isegi 32 lehekülge. „Kõik olenevalt majanduse olukorrast Eestis,“ märkis Rita Uukkivi ja Oleg Gross täpsustas, et kõige paremad ajad olid kuni majanduskriisini 2009. aastal.

„Leht on ennast nende aastate jooksul ära majandanud ja omanikuna ei ole ma pidanud peale maksma,“ rääkis Oleg Gross. „Tasuta lehe kontseptsioon reklaamimüügi kaudu on end õigustanud ja jätkame samamoodi.“

Kuulutaja 25 ja OG Elektra 30 sünnipäeva on plaanis kevadsuvel tähistada reklaamiklientidele ja ettevõtte koostööpartneritele mõeldud ühise tänuüritusega. „Oleme vana logistikakeskuse laod ümber ehitanud suureks peosaaliks koos retroautode kollektsiooni saalidega, jäänud on viimased tööd ning seal me tänuürituse õige pea korraldamegi,“ nimetas Oleg Gross.