Taavi Rõivas väisas OG Elektrat

taavi 2

Möödunud nädala lõpul külastas Taavi Rõivas Lääne-Virumaa suuri tööandjaid, et tutvuda tootmistega ja kuulda vahetult siinsete ettevõtjate mõtteid-muresid.

Liisi Kanna

Eelolevatel Riigikogu valimistel Reformierakonna Lääne-Virumaa esinumbriks olev endine peaminister Taavi Rõivas rääkis, et maakondade tuleviku alus on see, kui palju on seal töökohti.

„On väga oluline, et jätkuks ettevõtteid, mis näevad oma tulevikku maakonnas kohapeal,“ toonitas Rõivas. „Töökohtade olemasolu ka väiksemates kohtades tagab riigi tasakaalustatud arengu.“

Reformierakondlane tunnistas, et objektiivselt võttes on Tallinna ümbruses sageli lihtsam ehitada ja areneda, ning märkis, et seda enam väärivad tunnustust pealinnast kaugemal tegutsevad ettevõtted.

Muljed Lepnalt

Lääne-Virumaa visiidil külastas Rõivas kaht Väike-Maarja lähistel asuva ettevõtet – loomsete jäätmete käitlemisega tegelevat AS Vireeni ja Väike-Maarja suurimat tööandjat, puitkilpmaju tootvat OÜ Baltic Log Cabins’i . Lisaks väisas poliitik Grossi Toidukaupade jaeketti omava AS OG Elektra kompleksi Lepnal.

„OG Elektra puhul meeldis mulle väga, et keskus asub maakonnas kohapeal ning ka nende võimsad tulevikuplaanid on Virumaast lähtuvad,“ märkis Rõivas. „Kogu logistika käib Rakvere külje alt läbi,“ rõhutas ta.

Taavi Rõivas külastas kompleksi esimest korda ning talle tutvustati Grossi Toidukaupade jaeketi eripära – oma tootmist. „Mulje oli väga võimas – kui palju on tähelepanu pööratud logistika sujuvale korraldamisele ja erinevate valdkondade toiduainete tootmise arendamisele,“ märkis poliitik.

„Seni olin keskust ainult väljastpoolt näinud ja juba väljast on see tegelikult muljetavaldav,“ tõdes Rõivas.

Otsene tagasiside

Taavi Rõivas rääkis, et külastab ettevõtjaid päris palju, et tutvuda, aga saada ka otse allikast tagasisidet – millised on ettevõtte mured. „See on hindamatu tähendusega – ilma selleta ei olegi võimalik oma tööd teha,“ kinnitas poliitik.

„Vaja on otse küsida. Ja seda ei ole kõige parem teha seminariruumis, kus aega napib, vaid kohapeal, kus saab tutvuda ka tootmisprotsessiga,“ arvas Rõivas. „Ja kui poliitik peab panema selga valge kitli, siis on kõigil piltide pealt seda pärast naljakas vaadata,“ lisas ta muhedalt. „Aga see on õige – nõuded peavad kehtima kõigile!“

AS OG Elektra omanik Oleg Gross nentis, et tema jaoks on samuti oluline, eriti nüüd valimiste eel, poliitikutega otse suhelda. „Ettevõtjana näen probleeme, mida ei ole tänaseks suudetud lahendada. Olen huvitatud, et majanduses teatud muudatused toimuksid ning tulevane valitsus teaks, millised probleemid ettevõtjatel on,“ selgitas Gross.

„Ma ei viska kinnast ühelegi erakonnale, aga uus koalitsioon võiks olla rohkem näoga ettevõtja poole, ja mitte ainult ettevõtja, vaid ka inimese poole,“ lausus Gross.

Tööjõupuudus

Nii Rõivas kui Gross märkisid, et kohtumisel AS OG Elektra kompleksis keskenduti kahele suurele teemale – töötajate nappus ja maksupoliitika.

„Täna on väga tõsine probleem tööjõupuudus – nii oskustööjõu kui ka lihttööliste puudus,“ tõi Gross välja enda jaoks ühe suurima murekoha.

Taavi Rõivas tõdes, et üle Eesti valitsev töötajate nappus paneb ettevõtetele tugeva palgasurve. „Samas külastatud kolm ettevõtet töötavad välja innovaatilisi lahendusi, kuidas tõusva palgasurve ja töötajate vähesuse tingimustes edukad olla,“ kiitis poliitik firmade pealehakkamist.

Grossi hinnangul on lisatöökäte leidmise üheks lahenduseks lasta riiki sisse haritud noori välismaalasi.

„Meil on 25 võõrtöölist kogu firma peale. Koosolekul palusin tõsta käsi neil, kellel on kõrgharidus. Tõusis 20 kätt. See pani imestama,“ rääkis Gross, märkides, et tegu oli lihttöölistega. „Ja töökvaliteet on väga hea!“

Grossi hinnangul võiks tuua näiteks Ukrainast haritud noori – nad tuleksid vabale turule ja töötaksid ennast ise üles.

Maksusüsteem

Suure valupunktina tõi Oleg Gross esile ka maksupoliitika. „Aktsiisid on praegu täiesti paigast ära. Täna on meil aktsiisid sama kõrged kui arenenud riikides, aga sissetulekud on kolm korda väiksemad. Sellega tuleb suhtarvudes maksukoormus Eesti inimesele kolm korda kõrgem kui arenenud riikides,“ rääkis ettevõtja.

„Väikest riiki ongi kallis pidada, aga seda enam tuleb vaadata, kuidas seda maksutulu kulutada. Riik peaks olema natukene säästvam, vaatama raha peale nii nagu eraettevõtja,“ sõnas Gross.

Ta märkis seejuures, et ettevõtlust tuleks toetada selle rolli tõttu kogu süsteemis – selleks, et oleks midagi jagada, on tarvis ettevõtjatelt saadavat maksutulu.

Just maksupoliitika on Taavi Rõivase sõnul ettevõtjatega kohtudes pea alati kõneteemaks. „Maksusüsteem peab olema selline, et maksude tasumine oleks nii ettevõtjatele kui eraisikutele jõukohane. Ja see ei tohi minna liiga keeruliseks,“ võttis Rõivas oma nägemuse lühidalt kokku.

„Minu arvamus riigi rollist – riik peab tegema kõik, et ettevõtjatel oleks hea toimetada. Oluline on tagada jõukohane maksukoormus ja aus konkurents. Vähendada tuleks ka bürokraatiat, millega tegelemine võtab ettevõtja ajast liiga suure osa ära,“ rõhutas Rõivas.

taavi 1

AS OG Elektra omanik Oleg Gross ja reformierakondlane Taavi Rõivas tutvumas ettevõtte Lepnal asuva kompleksiga.

Foto: Kristo Enn Vaga