Hooldekodud otsivad töötajaid

Uhtna hooldekodu sotsiaaltöötaja Irina Vassiljeva on kirjutanud tahvlile suurelt ristsõnu ja sudokusid ning koos neid ka lahendatakse. Foto: Uhtna hooldekodu

Lääne-Virumaa viies hooldekodus on praegu koroonakolded, mis on tekkinud nii vaktsineeritud kui vaktsineerimata töötajate, ühel juhul ka külastaja kaudu. Mõneski hooldekodus on klientide vaktsineeritus kõrgem kui töötajatel ning uusi töötajaid leida pole lihtne.

Katrin Uuspõld

Terviseameti ida regiooni juhataja Marje Muusikus nendib, et seal, kus nakatamisnäidud kõrged, on nakatunuid ka hooldekodudes – Lääne-Virumaa puhul hetkel Tapa ja Väike-Maarja vallas, kokku viies hooldekodus. „Haigestumisjuhtumeid on olnud ka teistes hooldekodudes töötajate näol, aga patsientideni pole viirus jõudnud,“ selgitas Muusikus.

Tema sõnul on praegu Eestis peresiseselt haigestumine protsentuaalselt kõige kõrgem, kuna nakkus liigub lasteaiast ja koolist koju. „Koolides on lihtsustatud karantiin, kus lapsed lähikontaktsetena käisid koolis, siis tuli viirus koolidest perekonda ja kahjuks vaktsineeritud töötajate kaudu jõudis ka hooldekodusse. Aga on jõudnud ka vaktsineerimata töötajate ja külastajate kaudu.“

Kuna Eestis on viiruse levik praegu väga laialdane, siis külastusi soovitab Muusikus piirata ja teha erandeid ainult siis, kui tegemist viimase hüvastijätuga.

Tema sõnul said paljud hooldekodud teise doosi veebruarikuus ja praegu on viimane aeg teha tõhustusdoos. „Seni kuni tõhususdoosi toime ei ole mõju avaldanud, oleks mõistlik testida ka vaktsineeritud töötajaid, eriti neid, kelle peres on kooliskäijaid,“ soovitas Marje Muusikus.

Seni on hooldekodude kiirtestid tulnud riigi kulul terviseameti kaudu. „Tõepäraste testide hankimine on olnud probleem, aga just sel nädalal jõudis uus saadetis Eestisse,“ nimetas Muusikus.

Terviseameti ida regiooni juhataja sõnul on mõnes hooldekodus klientide seas kõrgem vaktsineerituse protsent kui töötajate hulgas. „Riigi poolt ei ole kehtestatud mingit normi ja hooldekodude juhatajad peavad ise otsustama, kas need töötajad suudavad isikukaitsevahendeid kandes ohutuse tagada. Kuna tööjõu leidmisega on probleeme, siis ei kiputa ka neid töötajaid töölt vabastama,“ arutles Muusikus.

Ta tõi välja ka huvitava tendentsi: tänu sellele, et klientide hulgas on hea vaktsineerituse tase, siis on raske õigel ajal viirusele jaole saada, sest ilma sümptomiteta ei testita. „Hea vaktsineeritusega majas tuleb viirus palju hiljem välja kui seal, kus on ka vaktsineerimata inimesi, sest nemad satuvad ruttu haiglaravile,“ nimetas Muusikus. „Aga kui ka väga eakad vaktsineeritud inimesed on hooldekodudes nakatunud, siis osadel neist ei ole üldse sümptomeid ja osadel on need väga kerged. Vaktsiin ei hoia alati ära nakatumist, küll aga laseb kergemalt põdeda.“

OP Eakatekodu OÜ-l on Eakate Kodud Rakveres, Aasperes ja kaks Loksal. Hooldekodude juhataja Monika Puldre ütleb, et nii hooldajad kui kliendid on kõikides nende hooldekodudes sada protsenti vaktsineeritud. „Mullu detsembris põdesid paljud hoolealustest Loksal ka COVID-19 läbi,“ märkis Puldre.

Töötajaid võtaksid nad – nagu enamik Eesti hooldekodudest – hea meelega juurde. Puldre ütleb, et igal aastal on nad tõstnud töötajate palku ja see on plaanis ka jaanuaris. „Olukord läheb keerulisemaks: kütte- ja elektriarved on tõusnud, kõik kallineb meeletus tempos, aga loomulikult ei saa töötajate palka tõstmata jätta. Samamoodi on plaanis kohamaksu tõsta,“ selgitas Monika Puldre.

Külastusi lubatakse ainult erandkorras. „Kui saab kohtuda õues või kui on näha, et kedagi kauaks enam ei ole. Muidu on aga külastuskeeld,“ täpsustas Monika Puldre, lisades, et kontrollitakse kehtivat vaktsiinipassi või läbipõdemist tõendavat dokumenti.

Uhtna hooldekodus on õnnestunud kogu koroonaviiruse ajal kaitsta patsiente nakatumast. Hooldekodu juhataja Marina Landberg ütleb, et praegu on kõige kriitilisem küsimus personaliga: ühelt poolt hooldajate leidmisega ja teisalt on töötajaid, kes ei ole nõus end vaktsineerima.

„18 töötajast viis ei ole vaktsineeritud. Meil ei jää muud üle kui ühel hetkel lõpetada nendega tööleping. Oleme andnud kaks kuud järelemõtlemise aega: 1. detsembrist tuleb vaktsineerimata töötajatel maksta ise oma testide eest. Me testime kaks korda nädalas nii vaktsineeritud kui mittevaktsineeritud töötajaid,“ selgitas Marina Landberg.

Tema sõnul on ka hooldekodusse tööle soovijate seas palju neid, kes ei ole nõus end vaktsineerima. „Ma ei saa sellist inimest tööle võtta, sest vaktsineerimata inimene on hooldekodus nagu pomm. Kes aga on vaktsineeritud või läbi põdenud, on meile väga tööle oodatud,“ ütles Landberg.

Hoolealused on Uhtna hooldekodus sada protsenti kõik vaktsineeritud, esmaspäeval saavad nad kolmanda doosi. „Kliendid on meil tublid. Kui ütlen, kallid kliendid, kannatame natuke, on keeruline aeg, ei saa lähedasi vastu võtta. Nad mõistavad. Teeme kolmanda süsti – nad on valmis,“ rääkis Landberg.

Majas käivad nii sotsiaaltöötaja kui huvijuht, et hoolealustega suhelda ja nende meelt lahutada, neljapäev on filmipäev. „Kohtumised lähedastega on välistatud. Aga kasutame Skype´i, kui perel on võimalik seda kasutada. Ja juba kogume jõulutervitusi: pered, kes soovivad, võivad videotervitusi teha. Eelmisel aastal tehti neid väga palju ja need rõõmustasid meie hoolealuseid,“ rääkis Marina Landberg.