Priit Raud: tahame teha suvist festivali

baltoscandal 1

Järgmisel nädalal toimub Rakveres taaskord teatrifestival Baltoscandal, mille avaetenduseks kolmapäeval kell 17 saabuvad linna keskväljakule tsirkuseartistid.

Tõnu Lilleorg

Tänavune teatripidu kannab järjekorranumbrit 15 ja on nii kergelt juubelihõnguline. Festivali kunstiline juht Priit Raud sõnas, et seetõttu on panustatud ka avaetendusele keskväljakul, mis tuleb lõbus ja meeleolukas ning parasjagu nii pikk, et passib püstijalu ära vaadata.

Festivali kõige võimsamaks etenduseks nimetas peakorraldaja tantsulist etendust „Gala“, kus osalevad 20 Rakvere inimest, kes kõik demonstreerivad mingit oskust, milles nad head on. Koregraaf Jérôme Bel liidab need numbrid oma formulari järgi ühtseks lavastuseks.

„Sellest tuleb tore suvine festivali algusetendus,“ ütles Raud. Tema sõnul oli etenduses osaleda soovijaid rohkem, kui lõpuks lavale mahub ja see etendus pakub kaasaelamist lastest kuni eakateni.

Ära mine närvi

Raud on ise kõiki etendusi, mida kokku on festivalil kümmekond, näinud. Nende väljavalimisel lähtus ta soovist pakkuda erinevatele vaatajagruppidele erinevaid asju. Et festivalil leiduks nii suvist kergust kui ka tõsiselt raputavat kunsti. Programm püüab nii intrigeerida kui ka rahustada.

„Oleme lugupidavamad üksteiste vastu ja ärme lähe iga asja pärast närvi, rahuneme õige maha,” sõnas Raud. Tema sõnul oleme me kõik erinevad ja tahes või tahtmata tuleb meil koos eksisteerida ning me võiks taaskord õppida üksteisest lugu pidama. Millegi peale vihane olemine ei ole edasiviiv jõud.

Teiste seas astub festivalil üles Rakverest pärit etenduskunstnik Henri Hütt, kes koos maalikunstnik Mihkel Ilusaga toob lavale etenduse „Kapriisid 3,5“. Raua sõnul sobib see etendus taas kõigile ja pakub publikule visuaalset meeleolu.

Targas Majas etenduvas muusikalises lavastuses „Raba“ saab publik virtuaalreaalsuse prillide abil ringi vaadata Läänemaal asuvas Marimetsa rabas. Lõbusa etenduse telemängu formaadis, mis lõpuks küll üsna kurvaks muutub, toovad Rakveresse britid Forced Entertainment nimelisest rühmitusest.

Varssavist tuleb esinema üks sealsetest linnateatritest, mille lavastus „Needus“ näitab tänapäeva vastuolusid Poola ühiskonnas. Selle lavastuse kohta ütles Raud, et vaatama minnes peaks vaataja olema kindel, et ta on valmis raputavaks elamuseks ja kindlasti ei sobi see lavalugu nõrganärvilistele.

Etenduskunstnikud on ise autorid

Raua sõnul võib Baltoscandalit nimetada nii teatrifestivaliks kui etenduskunstide festivaliks. Sõna etenduskunst on käibele tulnud tõlkena inglise keelest (performing arts – T. L.) ja soome keeles on see näiteks tõlgitud lavakunstiks. Baltoscandalit etenduskunstide festivaliks nimetades peetakse eelkõige silmas seda, et üritus ei keskendu ainult sõnalisele draamateatrile.

Raua sõnul võib ka öelda, et etenduskunstnikud omavad oma loodud ja mängitavates etendustest rohkem autoripositsiooni kui näitlejad tavateatri etendustes. Sageli on nad ise lavaloo idee välja mõelnud, selle lavastanud ja etendust ise mängides nad ka vastutavad selle eest rohkem.

„Ühelt poolt käivad etenduskunstid ajaga kaasa, teisalt on see ikka sama nagu juba sajandeid, et ühed esinevad ja teised vaatavad,“ üles Raud.

Kuigi kiputakse eeldama, et Baltoscandalilt tuleb kindlasti midagi skandaalset, üllatas korraldajaid pärast eelmist, 2016. aastal toimunud festivali Rakverest tulnud vastukaja, et teravust oli vähevõitu. Samuti on festivalile ette heidetud, et see pole piisavalt ühiskonnakriitiline.

„Küllap ollakse festivaliga kohapeal juba harjutud,“ vastas Raud teravuse teemale. Ühiskonnakriitilisuse kohta ütles ta, et festival ei püüa kellelegi ette kirjutada, kuidas on õige. Eelkõige püüab festival peegeldada maailma kogu selle kirevuses just sellisena nagu ta on.

 

Baltoscandali peakorraldaja Priit Raud.

Foto: Kristo Kruusman