Tunamullune suvetükk “Üks pealuu Connemaras” annab viimased etendused

Üks pealuu Connemaras

Alates 11. maist näeb publik Vihula vallas Uuskülas taas kord pesuehtsat iiri näitemängu, mille tegevus toimub ühes väikeses külas.

Kokku antakse kaheksa etendust, mil Tooma talu rehe all ja õues tulevad publiku ette neli tegelast.

Imre Õunapuu mängib pisut lihtsameelset külanoorukit Mairtin Hanlonit, kes kutsub oma agara sehkendamisega esile reaktsioone kaastegelastelt. Nendeks on puskarimaias külamemm Maryjohnny Rafferty (mängib Ines Aru), aeg-ajalt vanu haudu üleskaevav Mick Dowd (Hannes Kaljujärv) ja külakese ambitsioonikas politseikonstaabel, Mairtini vanem vend Tom Hanlon (Velvo Väli).

Ines Aru teenis Maryjohnny rolli eest muide teatriauhindade nominatsiooni parima naiskõrvalosa kategoorias.

Õunapuu sõnul meeldivad talle tükid, kus on vähem tegelasi, sest siis jõuavad näitlejad üksteisele lähemale, mis omakorda loob laval partnerite vahele mõnusa turvatunde. “Meil on väga lahe kamp, kellega koos mängime,” iseloomustas Õunapuu kaasnäitlejaid.

Tema sõnul võib asjaolu, et tükk nüüd juba kolmandat suvehooaega mängimisele tuleb, olla lavastusele samamoodi hea nagu aeg veinile. “Aeg teeb lavastustele tihtipeale head ja head teeb ka etenduste vahel olev periood, mil seda ei mängita. Niimoodi loksub asi ilusasti paika ning võib lisanduda uusi huvitavaid nüansse,” selgitas näitleja.

“Ma loodan, et Connemara kolmanda suve etendused maitsevad tõesti kui hea vein. Peale selle loodan, et suvi näitab mai keskpaigas juba oma palet, et publikul külm ei hakkaks,” lausus Imre Õunapuu, kes hindab Martin McDonaghit, tüki autorit, väga kõrgelt.

McDonagh on neljakümnendate keskpaigaks hõivanud koha olulisemate kaasaegsete iiri näitekirjanike seas. Ta on ka filmirežissöör,  võites kümne aasta eest koguni Oscari parima lühifilmi kategoorias.

Meie kinolevis on näha olnud McDonaghi musti komöödiaid “Palgamõrvarid Brügges” ja “Seitse psühhopaati”. Ka kõnealuses lavastuses on huumorielement olemas.

Tõnu Lilleorg

 

Meestegelaste kolmik sündmuskohal: vasakul Hannes Kaljujärv, politseimundris Velvo Väli ja Imre Õunapuu. Foto: Heigo Teder