Rakvere Ametikoolis ammutati inspiratsiooni

ametikool 1

Rakvere Ametikoolis toimus oskuste aasta inspiratsiooniüritus, kus jagasid kogemusi ja mõtteid omal alal edukad tegijad. Juttu tuli nii erialavaliku keerukusest kui enesekindluse kujunemisest.

Liisi Kanna

Käimas on oskuste aasta, mille eesmärgiks väärtustada kutseoskusi, meisterlikkust ja elukestvat õpet. Teema-aastat juhib sihtasutus Innove. „Oskuste aasta raames toimub üle Eesti kümme inspiratsiooniüritust, mille eesmärgiks motiveerida noori õpivalikul langetama otsust praktilise eriala kasuks. Räägime siin põhiliselt kutseharidusest“ selgitas SA Innove kommunikatsioonispetsialist Berit Neuhaus ning lisas, et Rakveres korraldatud inspiratsioonipäev oli järjekorras juba viies.

Osalema kutsutakse 7. – 12. klassi õpilasi, Rakveres olid kohal peamiselt 7. – 9. klassi lapsed. Neuhaus rääkis, et iga üritus on isemoodi ja esinejad alati uued. „Inimeste eluteed on väga erinevad ja ma usun, et noortel on põnev neid lugusid kuulata ning see innustab valima oma teed.“

Ürituste ülesehitus on aga läbivalt sarnane. „Alati tuleb rääkima üks tuntum inimene, kellel on lisaks kutseharidusele mõni teine tahk. Lisaks kõneleb mõni ettevõtja oma sektori tööjõuvajadusest ja praktikavõimalustest. Oleme püüdnud leida ka kellegi, kes on kutsemeistrivõistlustel kogenud võistleja,“ loetles kommunikatsioonispetsialist. „Lisaks on alati osalenud Rajaleidja, kes annab noortele karjäärivalikute teel üldised suunised kätte.“

Rakvere Ametikoolis käis noori inspireerima Comedy Estonia ridadesse kuuluv stand up koomik Sander Õigus, kellel on rahva naerutamise ameti kõrval ka päevatöö – ta on kokk.

Sander Õigus rääkis, et õppis neli aastat inseneriks, enne, kui leidis tee koka eriala juurde. Aga kuidas jõuda õige kutsumuseni? „Minu puhul töötas see lahendus, et kui sa ei tea, mida teha tahad, siis tee võimalikult erinevaid asju,“ innustas ta noori proovima. Õigus põhjendas, et kui uisa-päisa nö raudkindla erialavaliku ära teed ja tööle minnes kohe suured laenud-liisingud kanda võtad, siis on pärast väga raske kannapööret teha.

Kokk nentis, et kui teed õiget asja, siis hakkab see mingi hetk ka hästi välja tulema. „Kohe ei peagi hästi oskama, aga peab julgema proovida. Enesekindlus tuleb enda arengut nähes. Ja kui teed asja, mis meeldib, siis kasvab enesekindlus samuti.“

Õigus rääkis, et tema saavutas enesekindluse enne köögis, kui laval. „Pead uskuma ka seda, et teistele meeldib, mida teed. Pole vahet, kas tegu on köögist välja saadetava roa või suust välja tuleva jutuga.“

Ka AS Aru Grupi juhatuse esimees Juhan Viise julgustas noori, et igaühel on mõni omadus, mis teeb ta eriliseks – see tuleb lihtsalt üles leida. Oma tugevuse võib avastada just nimelt praktilisel erialal. „Praegu on pigem raske leida just praktiliste oskustega inimesi kui arvutispetsialiste,“ selgitas Viise olukorda. Samas rõhutas ta, et praktika tundmine annab parema aluse ka teoorias tugev olemiseks.

Oma kogemusi kutsemeistrivõistluste osas käis jagamas Rakvere Ametikooli ehitusviimistluse eriala lõpetanud Olav Leisson, kes esindas Eestit 2015. aastal Brasiilias toimunud ülemaailmsel kutsevõistlusel.

Leisson tõi esile, et sellistel võistlustel osalemine õpetab iseseisvust. „Põhimõtteliselt visatakse sind musta auku ja pead ise sealt välja tulema,“ kirjeldas ta, kuid julgustas kõiki osalema ja ennast proovile panema, sest ka see on üks võimalus teada saada, mis sulle tegelikult meeldib.

Rakvere Ametikoolis käis noori inspireerimas Comedy Estonia ridadesse kuuluv stand up koomik Sander Õigus (paremal). Päeva modereeris Andres Torm. Foto: Liisi Kanna