Rakveres alustas spordipõhine arenguprogramm

SPIN

Esmaspäeval toimus Rakvere spordikeskuses SPIN-programmi tutvustav avaüritus. 2015. aastast tegutsenud programm õpetab noortele lisaks jalgpallimängule erinevaid eluks vajalikke oskusi nagu võistkonnatöö, enesedistsipliin, konfliktide ennetamine ja eesmärkide seadmine. Vähemate võimalustega piirkondade noortele suunatud programm tegutseb seni edukalt Tallinna, Narva ja Kohtla-Järve linnades, äsja laieneti Tartusse.

Rakvere abilinnapea Triin Vareku sõnul tutvustas ideed linnavalitsusele Rakvere politseijaoskonna piirkonnavanem Kristi Fuchs. „Esimene infovahetus oli 2017. aasta detsembris ja pärast seda hakkasime vaikselt mõtlema, millised oleksid koostöö- ning rahastusvõimalused. Kuulsime SPINi eestvedajatega kohtudes ka neilt väga inspireerivaid lugusid, kuidas piirkondades, kus SPIN on mõned aastad tegutsenud, on kaasatud noorte hulgas märgatavalt paranenud enesedistsipliini, meeskonnatöö, eesmärkide seadmise jms oskused,“ rääkis Varek.

„Mul on hea meel, et väga lühikese ajaga leidusid kõik vajalikud koostööpartnerid programmi ellukutsumiseks Rakveres,“ lisas ta.

Rakvere politseijaoskonna noorsoopolitseinik Kady Tiinas märkis, et info SPIN-programmi kohta jõudis nendeni läbi positiivsete näidete teistes Ida prefektuuri piirkondades, kus see juba toimib.

„Kuna SPIN on kogukonnaprogramm, kus turvalisuse loomisel on väga suur osa, on politsei roll ennekõike käia noortega suhtlemas ja võimalusel kaasa mängimas. Seeläbi saavad politseinikud näidata, et tegemist pole lihtsalt kaugelejääva karistusorganiga, vaid luust ja lihast toredate inimestega, kes aitavad probleeme lahendada,“ selgitas ta politsei rolli programmi ellurakendamisel.

SPIN-programmi kommunikatsiooni- ja arendusjuht Andrei Liimets tõi samuti esile kogukonna mõõdet. „SPIN on kogukonnaprogramm, mille toimimisse panustab lai võrgustik, kus igaühel üksinda oleks palju keerulisem noori positiivselt mõjutada. Sealhulgas on kohalik omavalitsus, lastekaitse, politsei, spordiklubid, Eesti Jalgpalli Liit, ministeerium, vabaühendused ja ärisektori toetajad,“ loetles Liimets.

Lisaks rõhutas ta selle tõestatud mõju noortele. „Oleme algusest peale püüdnud silmas pidada, et programmist tulenev kasu noortele oleks mõõdetav – et teaksime kindlalt, kas SPINis osalemisest ka päriselt midagi lisaks lõbusalt veedetud ajale külge jääb. Kolme tegutsemisaasta põhjal võime tänaseks tõdeda, et aasta osalenud noortel paranevad nii käitumishinne kui õpitulemused. Rääkimata ohtratest lugudest, kui palju indu ja julgust nad on SPINis osalemisest saanud,“ selgitas Liimets.

Välja tasub ka tuua, et SIPN-programmi tunnustati 2017. aastal nii Euroopa Komisjoni kui rahvusvahelise jalgpalliorganisatsiooni UEFA poolt Euroopa ühe silmapaistvama noortealgatusena.

Rakveres alustab tööd treeninggrupp poistele vanuses 10-14. Noori asuvad treenima Jaak Proosa ja Kady Tiinas. Andrei Liimets kinnitas, et osalejate arvule ja programmist osavõtmise ajale piiranguid ei ole. „Tallinnas alustasime 2015 ja mitmed noored osalevad tänaseni,“ sõnas ta.

Liisi Kanna

SPIN-programmi avaüritus Rakvere spordikeskuses.

Foto: Andrei Liimets