Eesti lugeja saab laenutada miljoni raamatu seast

Uus laenutusplatvorm Minu Raamatukogu ehk MIRKO pakub võimalust laenutada vajalik raamat endale üle Eesti. Foto: Aron Urb

Sel nädal  avati uus raamatukogude ühine laenutusplatvorm Minu Raamatukogu (MIRKO), mis toob lugejani enam kui miljon teost ja muudab nõnda raamatute kättesaamise üle Eesti paindlikumaks ja lihtsamaks. 28 laenutusplatvormiga liitunud raamatukogu seas on ka Lääne-Virumaa Keskraamatukogu.

„Raamatukogude ülesanded on ajas muutunud, kuid kuhugi ei kao nende traditsiooniline roll – raamatute laenutamine. Eesti raamatukogudes on pea 700 000 lugejat ning tänavu esimesel kuuel kuul tehti kokku ligi viis miljonit laenutust. On rõõm, et just raamatukogude aastal saame juurde uue raamatukoguteenuse, mis teeb raamatute laenutamise veelgi lihtsamaks, paindlikumaks ning mugavamaks,” kõneles kultuuriminister Piret Hartman.

Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo sõnul vähendab uus laenutusplatvorm MIRKO raamatute ootejärjekordi. „Raamatukogude ühisel virtuaalsel riiulil on nõutud teoste eksemplare rohkem, sest MIRKO platvormiga on liidestatud esialgu 28 erineva raamatukogu kogud. Loodame, et tulevikus liitub platvormiga veel raamatukogusid. Mida pikemaks ühise virtuaalse riiuli ehitame, seda rikkalikumaks saab lugeja valikuvõimalus,” selgitas Andersoo.

Laenutusplatvorm Minu Raamatukogu (MIRKO) võimaldab lugejal raamatukogude ühiselt virtuaalselt raamaturiiulilt tellida kuni viis raamatut kas pakiautomaati või kulleriga koju. Lisaks raamatutele pakutakse laenutamiseks ka noote.  

MIRKO kaudu tellides tuleb tasuda edasi-tagasi transpordikulu, mis on 6 eurot, ja raamat jõuab pakiautomaati või kulleriga koju 2–4 päevaga. Tellimiseks tuleb registreeruda laenutusplatvormi kasutajaks ja sisselogimisel kasutada riiklikke autentimisvahendeid.  

Lääne-Virumaa Keskraamatukogu direktor Kaili Õunapuu-Seidelberg rõõmustas, et esimeste päevadega tuli neile õige mitu tellimust. „Esimeste päevade jooksul läksid mitmed tellimused Tallinnasse, aga ka Tõrvasse. Tellitud on noote, lasteraamatuid, ilukirjandust,“ märkis Õunapuu-Seidelberg. „Algoritm otsib välja lugeja jaoks sobiliku raamatukogu, kuhu tellimus läheb, raamatukogus pannakse pakk valmis ja kuller tuleb järgi.“

Laenutusplatvormi leiab www.mirko.ee. Sinna lõimitakse tulevikus veel mitmeid teisi raamatukogude teenuseid. Uuest aastast saab MIRKOst laenutada tasuta e-raamatuid, e-ajakirju ja audioraamatuid.

Kaili Õunapuu-Seidelberg märkis, et jätkuvalt saab teavikuid tellida ka raamatukogu vahendusel: maakonna siseselt on tellimine tasuta, teadus- ja erialaraamatukogudest tellides tuleb lugejal tasuda postikulu vastavalt paki kaalule.

Katrin Uuspõld