Ülikiire e-politsei aitab hetkega tuvastada rikkujad

e-politsei

Politsei patrullsõidukites olev tark- ja riistvara on läbi tegemas uuenduskuuri. Peagi on kõikides masinates seadmed, mis muudavad päringute tegemise kiireks ja aitavad andmebaasi abil kohe tuvastada seaduserikkujad.

Kaius Mölder

Kaasaegne arvutisüsteem on hetkel paigaldatud kümnesse politseiautosse, mis asuvad erinevates prefektuurides. Politseinikud on rahul, sest põhjaliku uuenduskuuri läbi teinud tehnika lihtsustab oluliselt andmebaasidest info kättesaadavust.

Politsei- ja Piirivalveameti infovarade juhtivkorrakaitseametnik Rauno Rajasalu tõdes, et uus süsteem kiirendab päringute tegemist. „Saame kiiresti teada inimese isikuandmed või tagaotsimiste kohta käiva info. Kõik see käib kiiremini kui vanasti, sest vanad seadmed olid töös kümme aastat ja need olid lihtsalt amortiseerunud,“ lausus Rajasalu.

Ka tarkvara oli aegunud, mis tegigi kogu töö aeglaseks. Nüüd kasutusele võetaval tehnikal on side kiirem, peal on uus rakendus ja ka visuaalselt on politseinikul seadet kergem kasutada.

Kümme aastat infosüsteemimaailmas on ikka väga pikk aeg ja vana seade oli ajale jalgu jäänud. Siseministeeriumi Infotehnoloogia e-politsei tootejuht Annika Sepp ütles, et nad alustasid uue rakenduse väljatöötamist eelmise aasta sügisel koos politseiga. Kuna politseil ei olnud uue süsteemi aluseks võtta ühegi teise riigi head näidet, siis tuligi tugeva IT-riigina alustada uue seadme väljatöötamist nullist.

„Käisime tehnikaga tutvumas ka välismaal, kus oli meie soovidele küll sarnaseid, kuid need olid seotud erinevate andmebaasidega, mille kasutamine ei sobinud täpselt Eesti politseile. Et mitte kellestki sõltuda, hakkasime kogu süsteemi arendamisega ise tegelema,“ selgitas Sepp.

Politseinikud on muudatustega rahul, kuid töö täiendamise osas jätkub. Sepp ütles, et seadmes on olemas tagasisidevorm, kus politseinikud saavad kohe anda IT-arendusmeeskonnale tagasisidet, saata ettepanekuid ja panna kirja, mis teeb muret seadme kasutamise juures.

Kui vanasti oli autos olev süsteem paikne ja kinnitatud, siis nüüd saab politseinik eemaldada tahvelarvuti ja selle sündmuskohale kaasa võtta. Rajasalu tõi näiteks välja, et nüüd võib seadmega minna kinni peetud sõiduki juurde või metsaotsingutele, kus saab jälgida kaarti või näha teiste liikumisteekonda.

Uudne lahendus töötati välja vähem kui aastaga ja nüüd on ees etapp, kus toimub järk-järgult asendustöö, mille käigus saab aasta lõpuks kakssada politseiautot uue süsteemi. See ei tähenda aga, et kogu süsteem valmis oleks. Üks suurem uuendus, mida ametnikud näha tahaksid, on auto numbrimärgi automaatne tuvastamissüsteem.

Foto: Kaius Mölder