Koolikott külvas pommipaanikat

koolikott

Neljapäeva varahommikul oli liiklus Rakveres põhikooli läheduses halvatud, sest lindiga olid suletud kõik suuremad ristmikud, autojuhid pidid sihtkohta jõudmiseks leidma teise tee.

Mis kooli juures juhtus?

Selgus, et segaduse põhjustas ühe ukse juurde jäetud koolikott. Keegi helistas häirekeskusse ja oletas, et kotis võib olla pomm.

Esimesena jõudis sündmuskohale Rakvere päästemeeskond ja määras ohuala. Kuna teade tuli enne koolipäeva algust, siis politsei kedagi koolist evakueerima ei pidanud. Kooli juhtkond võttis vastu otsuse koolipäeva ärajätmiseks.

Kella 8 ajal jõudis kohale pommigrupp. Sündmuskohta asus kontrollima pommikoera juht koos koeraga ja robot. Peagi andis koer märku, et tegemist pole millegi ohtlikuga. Samal ajal ilmus välja ka õpilane, kes tunnistas, et oli koti eelmisel päeval kooli juurde maha unustanud.

Paljude arvates võis kõne häirekeskusesse teha õpilane, kellel oli hirm kontrolltöö ees.

Päästemeeskonnad ja pommigrupp peavad aga selliseid väljakutseid alati tõsiselt võtma. Ida pommigrupi peademineerija Ain Pettai ütles, et nende jaoks valeväljakutseid ei ole. „Võtame neid kõiki võimalike reaalsete sündmustena. Teistmoodi ei saa reageerida. Kuni pole selgunud, et tegemist on eksliku kutsega, on see reaalne ja tõeline pommioht,“ täiendas Pettai.

Samas tuletavad päästjad meelde, et iga kilekott või kohver ei ole kahtlustäratav. Tihti ei osata väljakutse tegemisel öelda, mis annab põhjuse kahtluseks. „Kui bussijaama pingil on kilekott, milles ei vilgu midagi sees, juhtmed ei paista, ei tundu, et oleks elektroonikat täis, siis võib olla see sinna lihtsalt unustatud,“ ütles Pettai.

Kahtlastest kottidest on ka varasemalt päästjatele teada antud. Kolm aastat tagasi avastati samal Karja tänaval keset sõiduteed kott. Lõpuks selgus, et tegemist on Rakvere haiglast pärit prügikotiga, mis kukkus maha arvatavast prügiveoautost.

Sajandivahetusel ja enne seda olid „moes“ ka teadlikud valeväljakutsed. Nii näiteks teatati väidetavast „pommist“ Tsentrumi ostukeskuses (siis tegutses seal veel ka toidukauplus). Päästjad palusid poes olnud inimestel lahkuda ja oma kott kaasa võtta. Kauplusesse jäi vaid üks diplomaadikohver, mida päästjad olid juba valmis uurima, kuid õnneks ilmus peagi välja ka selle tegelik omanik: tulevane Rakvere linnapea Andres Jaadla oli oma kohvri toidukauplusesse unustanud. „Pääsesin vist napilt oma diplomaadikohvri veekahuriga puruks laskmiseks,“ oli ta toona sunnitud tunnistama.

Mari Mölder

Koolipäev jäi ära ja õpilased saadeti koju. Foto: Mari Mölder