Salaärikad otsivad uusi kaubateid

salasuits

Viimasel ajal on Maksu- ja Tolliameti (MTA) liikuvkontrolli rühm suunanud oma põhitähelepanu Ida-Virumaa poole, et sealseid salakaubakanaleid avastada ja sulgeda. Kui veel mõned aastad tagasi oli tolliametnike põhitähelepanu suunatud salakütuse leidmisele, siis tänu seadusemuudatustele on sedalaadi äri kurjategijatele suhteliselt vähe tulutoovaks kujunenud.

Üksikuid katsetajaid selles valdkonnas leidub, kuid põhiliselt tegeletakse salasigareti- ja -alkoholi- äriga, mis kurjategijate taskuid kiirelt täidab.

Mõned nädalad tagasi pidasid tolliametnikud kinni kolm inimest, kes olid spetsialiseerunud naaberriikide maksumärkidega sigarettidega vahendamisele. MTA tollikorralduse osakonna juhataja asetäitja Tiit Kõluvere sõnul suleti reidi käigus kolm müügikohta ning kätte saadi tuhandeid salasigarette.

Kuna põhilised müügipunktid kinni pandi, tekkis Kohtla-Järvel salasuitsudest puudus. Tolliametnikud olid valvel ja nädal hiljem tabati üks maaletooja, kes üritas tekkinud tühimikku uue sigaretipartiiga täita.

Eestisse jõudis salakaup Läti Vabariigist sõiduautoga, mille pagasiruumi ning peidikutesse oli peidetud 50 tuhat sigaretti

Koostöös piirivalvuritega on tolliametnikel õnnestunud pärssida salakaubavedu Eesti-Vene piiril ning seetõttu otsitakse uusi kanaleid, kustkaudu salakaupa maale tuua. Siinkohal möönis Kõluvere, et kurjategijad on oma fookuse suunanud rohkem lõuna poole ja kuna Eesti-Läti piiril puudub kontroll, siis on sealtkaudu kaubavedu oluliselt lihtsam.

„Salakaubateede muutumine kajastub ka kauba hinnas, mis on viimased kolm kvartalit näidanud tõusutrendi. Hinnatõusu põhjustab vahelülide arv ja kurjategijate tehtud kulutused,“ täpsustas Kõluvere.

Salaturul on hakanud vähenema Venemaa maksumärkidega suitsude osakaal. Turuliidriks on tõusnud Valgevene, kuid avastatud on ka Ukraina ja isegi Kasastani päritolu salasigarette. Kõluvere peab väga oluliseks Eesti tolliametnike koostööd Läti ja Leedu kolleegidega, tänu kellele on nii mõnedki salakaubakanalid kinni pandud ja paranenud riikidevaheline koostöö.

Kaius Mölder

Rattarehvid peitsid endas sadu sigarette. Foto: MTA