Arpad Arderi 100. sünniaastapäeva tähistatakse konverentsiga

Sel laupäeval toimub Rakvere Karmeli koguduses taas konverents, sedapuhku meenutamaks vaimulikku Arpad Arderit.

Hästi teatakse Arpad Arderi lapsi – vanem poeg Ott Arder oli luuletaja ja noorem Jaan Arder muusik. Ning mõistagi tema vanaisa – Jaan Poskat. Vähem on ehk üldsus kursis Arpadi töö ja panusega. Kusjuures ta oli justnimelt Rakvere Karmeli koguduse pastoriks, seda aastatel 1955–1965.

„Seejärel sundis toonane poliitvõim ta lahkuma, kuna koguduse töö oli väga edukas,“ rääkis Karmeli koguduse tänane pastor Gunnar Kotiesen. „Kui Stalin suri, hakkasid Siberist tagasi tulema erinevad rahvusgrupid. Arpad rääkis üheksat keelt ja nii hakati tema ümber kogenema,“ meenutas Kotiesen.

Arpad Arderi 100. sünniaastapäev on 6. detsembril. Tähistamist alustatakse sel laupäeval Rakveres peetava konverentsiga, mille üheks osaks on väitlusõhtu teemal „Jumalat ei ole“. Sellega soovitakse esile tuua 1964. aasta sündmust, mil Arpat osales Vinni näidissovhoosis toimunud samanimelisel väitlusõhtul ning väga peenelt oma seisukohti kaitsta oskas. Lisaks tutvustatakse laupäevasel üritusel Arpat Arderi elulooraamatu „Kus on Arpadi kuningas“ taastrükki.

Legendaarse pastori meenutamine jätkub pühapäeval Tallinna Olevist kirikus peetava tänujumalateenistusega.

Liisi Kanna