Tugev tuul tegi palju pahandust

tormituul

Kolmapäeval puhunud tugev tuul räsis mitmel pool Virumaal puid ning päästjad said ühtekokku 62 (Lääne-Virus 40 ja Ida-Virus 22) väljakutset loodusjõududest põhjustatud sündmustele. Enamasti oli tegemist teele kukkunud puudega, mis olid ohtlikud liiklusele. Lisaks registreeriti ainuüksi kolmapäeval 15 juhtumit, kus maha olid kukkunud elektriliinid.

Viru-Jaagupis lennutas tuul ühe kasvuhoone naabriaia ja elektrikaabli vahele. Päästjad tõmbasid plastikkattega kasvuhoone alla ning see seoti edaspidise lendamise vältimiseks köie ja kaabliga aia külge kinni.

Rakveres murdis tuul maha Laia ja Posti tänava ristmikul kasvanud puu (pildil), mistõttu oli Posti tänav mõneks ajaks liiklusele suletud.

Elektrilevi andmetel oli kolmapäeva kella 16 seisuga Eestis elektrita ligi 8200 majapidamist. Kõige rohkem oli rikkeid Pärnu-, Rapla-, Järva-, Harju- ja Lääne-Virumaal.

Elektrilevi käiduosakonna juhataja Taivo Tõnne palub inimestel olla eriti ettevaatlik ning väga tähelepanelik katkenud ja maas vedelevate elektriliinidega. Neid märgates tuleb kohe helistada Elektrilevi rikketelefonil 1343. Katkenud elektriliinidele ei tohi mingil juhul läheneda ega neid puudutada, kuna juhtmed võivad olla pinge all ja anda eluohtliku elektrilöögi.

Kahjuks juhtus tormi tõttu ka traagiline õnnetus, kui Tartumaal Kambja vallas hukkus hobune, kes sattus katkenud, kuid pinge all olevale elektriliinile liiga lähedale. Viljandimaal Karksi vallas puhkes aga katkenud elektriliini tõttu tulekahju.

Elektrilevi palub katkestuse tekkimisel enne rikketelefonile 1343 helistamist oodata 10-15 minutit, mille jooksul saab Elektrilevi keskpingerikke korral kindlaks teha rikke ulatuse ja saata klientidele SMS-teate rikke kõrvaldamisest. Nii käitudes väheneb kõnekeskuse koormus ja rikete kõrvaldamist juhtiva dispetšeriteni jõuab kiiremini info nendest madalpingeriketest, millest Elektrilevi juhtimiskeskus veel teadlik ei ole.

Aivar Ojaperv