Austatud virulased!

Tervist! Hoolimist teistest, kodanikujulgust ja tahet elada paremas ühiskonnas. Seda kõike ja just sellises järjestuses soovin teile kõigile. Vabariigi aastapäeva saabumise eel ja juba hoogsalt jätkuval aastaringil.

Olen tänulik, et elu on võimaldanud paljudega teist aastate jooksul koos teha Lääne-Virumaad paremaks, tugevamaks ja tuntumaks. Arusaadavalt on mööduv pea aastane periood olnud meie kõigi jaoks proovile panev. Pingutust on nõudnud nii keha kui vaim. Just viimase vastupidamine on sageli eelduseks ka füüsilise tervise säilimiseks või taastumiseks. Enam ei ole palju meie seas neid, kes poleks ühel või teisel moel kokku puutunud salakavala viirusega. Haigestununa, töö kaotanuna, koolist eemal viibinuna või lähikontaktsena.

Lootus pole siiski kuhugile kadunud ja mul on tugev usk meie uude tõusu ning naasmisesse mõistlikuma elukorralduse poole. Tuleb kevad, suurenevad vaktsiinitarned ja usutavasti on järgmiseks sügiseks põhjust loota vähematele tõrgetele meie ühiskondlikus elus – koolid toimivad, haiglad pakuvad tõrgeteta teenust, eesliinitöötajad on saanud hõlpu, majandus taastub ja kultuur õitseb. Tekivad uued võitjad, edulood ning õnnestumised.

Soovitud elukorralduse taastamiseks peame ühiselt pingutama. Lisaks jätkuvatele vabadustele või just seetõttu on meil kõigil aina suurem iseregulatsiooni ja enesedistsipliini kohustus. Nii kodus, tööl, koolis kui huviringis või treeningutel viibides. Tuttavate ja sõpradega kohtumisest rääkimata.

Minu aastapäeva tervitus on selgelt kantud arusaamisest, et meie kogukondadel on aina suurem roll selles, mis meid ees ootab. Kui headel aegadel tundub kõik nii iseenesest mõistetav, siis nüüdne hetk peaks rohkem kui kunagi varem tuletama meile meelde, et inimene ei ole loodusekroon ning paljude jaoks tavapärasel ajal tuleb olla tänulik selle eest, mis meil on. Tervis, lähedastega näost näkku suhtlus, kodu, töö ja võimalus käia koolis.

Lääne-Virumaa on koos ülejäänud Eestiga osake suuremast maailmast, kus igaühe panus moodustab olulise osa viiruse leviku pidurdamises. Maailmas, kus ootame aina enam õigusi ja vabadusi on see hetk, mil tuletada endale meelde kodanikukohust. Ka olukorras, kus see on meile ebamugav, tüütu ja sageli ka majanduslikult valus. Minu palve, head sõbrad, on kõikidele kodukandi inimestele – hoiame distantsi ning hoidume jätkuvalt üleliigsetest kontaktidest. Kanname avalikes kohtades maski.

Kõik märgid näitavad, et viiruse vastu vaktsineerimine aitab olukorda kontrolli alla saada. Mina usaldan meie arste ja virolooge ning kavatsen end järjekorra minuni jõudes vaktsineerida. See on panus iseenda, oma pere ja end ümbritsevate inimeste suuremaks kaitseks. Loodan, et liitute minuga nendes valikutes.

Pöördumise paratamatult kohustusliku osa kõrvale jättes, saame tõdeda, et Eesti riigil läheb hästi. Vaatamata meie riigi territoriaalsele kompaktsusele, elanike väga väikesele arvule või jätkuvalt kestva talve korralikele külmakraadidele, mis paljusidki meist on pannud õhkama soojade ilmade järele. Inimene on harva olemasolevaga rahul ja mõneti on see ka meie edu ning edasipüüdlikkuse alus – arengu vundament. Aga selge see, et kaunist kuude pikkust jõulumaad meie ümber oleme oodanud juba mitmeid lumeta talvi.

Eesti riigil on taas uus valitsus ja demokraatia heas käekäigus ei ole meie riigis põhjust kahelda. Halvad ja ebaeetilised teod tulevad õnneks jätkuvalt välja, kiitust vääriv panus saab märkajate toel ka tunnustatud. Meediavabadus ning võimude lahusus tagavad ühiskondliku platvormi, kus jätkuvalt saame vabalt arutleda selle üle, kuidas minna riigina edasi ja mis on ühiskonna väärtuste baasil kohane ning mis mitte.

Lõpetuseks kordan esmalt mainitut – soovin kõikidele läänevirukatele tervist ja vaimus vastupidamist. Homne on kindlasti parem! Julgustan kõiki aktiivselt arutlema ühiskonnas toimuva üle. Küsima, uurima ja kontrollima öeldut erinevatest allikatest. Teen üleskutse kõikidele kodukandi inimestele – võtame aktiivse rolli oma riigi elujõu tagamisel. Eesti on täpselt nii edukas ja õiglane, kui julgeme ja tahame kodanikena olla, ning täpselt nii hooliv, kui meie ise oma igapäeva toimetamistes.

Kaunist saabuvat kodumaa sünnipäeva. Elagu Eesti!

Marko Torm,

Riigikogu saadik Lääne-Virumaalt