Festival Kamalammas vältab Rakveres terve nädala

Filipiini köök on esindatud mitmel Kamalambal – ka tänavu. Foto: ev100.ee

Järgmisel nädalal, 20.-26. septembril, toimub Rakveres taas rahvustoitude ja –kultuurifestival Kamalammas, seekord juba kuuendat korda. Terve nädala jooksul on võimalus osa saada maailma eri paikade maitsetest ja kultuurist.

„Kui mõned aastad tagasi oli Kamalammas toidufestival Rakvere keskväljakul, kus mitmed rahvused pakkusid oma rahvustoite, siis nüüd on lisandunud kultuuriprogramm. Näiteks sel aastal tuleb Poola pianist Wojciech Waleczek oma Baltikumi tuuri raames Rakverre,“ rääkis Kamalamba projektijuht Kaspar Lood Rakvere kultuurikeskusest.

Kamalamba suurpäev on laupäeval, 25. septembril Rakvere Vallimäel. „Esmakordselt on toidufestivalil Nigeeria köök ja Iraani köök, aga esindatud on taas Vene, Jaapani, India, Hispaania, Filipiinide rahvusköök,“ loetles Kaspar Lood. „Väliköögiga on kohal ka Briti õhuväed.“

Kultuurilaval esineb ansambel Justament, rahvamuusikaansambel Kungla, Alima tantsutrupid ja JJ-Street.

Osalevad ka Soome, Türgi, Suurbritannia ja Iiri saatkonnad ning Ungari kultuuriinstituut – nemad on lubanud annetada oma tulu tulevase Pärdi muusikamaja ehitusfondi.

„Hea on tõdeda, et saatkonnad tahavad hea meelega tulla Tallinnast väljapoole. Eelkõige osalevad nad suurpäeval, kuid on ka üritusi nädala sees. Näiteks koostöös Iiri saatkonnaga on meil neljapäeval Iiri teemaõhtu Kolmainu kirikus, kus Tõnu Timmi ja Jaanus Nõgisto kitarri ja mandoliini helide saatel kõlab iiri sugemetega muusika,“ tõi välja Kaspar Lood.

Koos Taani ja Suurbritannia saatkondadega avatakse esmaspäeva keskpäeval Vallimäel parklas kaks näitust: „Eesti –Taani. Diplomaatilised suhted“ ning „Toit Igaveseks“. Näitused on vabas õhus kõigile avatud ning jäävad üles terveks nädalaks.
Koostöös Ungari Instituudi ja Ungari saatkonnaga saab teisipäeval keskraamatukogus tutvuda Ungari kirjandusega, mida tutvustavad tõlkija ja toimetaja Lauri Eesmaa ning Eestit külastav Ungari professor Krisztina Tóth.

Kolmapäeval tuleb esitlusele poola pianisti Wojciech Waleczek’i omapärane klaverikontsert „Chopin kohtub the Beatles’iga“. Wojciech Waleczek on Katowice Sileesia Ülikooli professor ja rahvusvaheliselt tunnustatud pianist, kes on teinud muljetavaldavat kontserdikarjääri, mängides sümfooniliste orkestrite solistina, teinud sooloklaverite esitlusi ja kammermuusika kontserte.
Euroopa keeltepäeva raames korraldab Euroopa Komisjon ühes Eesti linnas „Keeltekohviku“. Mullu oli see Kuressaares, tänavu aga Rakvere kultuurikeskuses – reedel, 24. septembril.

„Seekord on 20 eri keele õpetajad kohal ning võimalik on osaleda töötubades,“ rääkis Kaspar Lood. Esindatud on eesti, gruusia, hiina, hispaania, iiri, itaalia, kreeka, leedu, läti, norra, poola, prantsuse, rootsi, saksa, soome, taani, tšehhi, türgi, ungari ja vene keel – kõigis keeltes toimub kaheksa lühitundi kas inglise või eesti keele baasil.

Keeltekohviku ajal saab Rakvere kultuurikeskuses tutvuda ka väikse raamatunäitusega – seekord saab vaadata ja lehitseda raamatut „Väike prints“ erinevates keeltes.
Festivali lõpetab 26. septembril juba traditsiooniks saanud Aqva Hotel & Spa restoranis Parqiali resto & grill rahvustoitude brunch.
Kõik Kamalamba festivali üritused on külastajale tasuta (v.a. brunch), kaasa on vaja võtta vaid immuniseerimistõend.

Katrin Uuspõld