Hoolivus ja sinu selg

selg

Kui selg endast märku annab, tahab ta sulle, oma peremehele, lihtsalt ütelda: pööra mulle tähelepanu, anna mulle parimat, mis sul on – oma hoolivust. Tegelikult ei ütle seda mitte ainult selg, vaid kogu keha. Seljavalu kaudu on tal lihtsalt kergem viis endast märku anda.

Anne Tipner-Torn,
tervisetreener, seljateraapia ja joogateraapia õpetaja

Keha tervise heaks seisundiks peetakse olukorda, kus me oma keha või tema ühegi osa (organi) olemasolu ei tunne. See tähendab, meil pole ebamugavustunnet, valu ega pinget ning võime elada nii, nagu poleks meid igapäevaselt teenivat keha olemaski. Võime teha kõike, mis meile pähe tuleb: töötada nii kaua, kuni oleme tööga „valmis saanud“; süüa, mis maitseb; juua, kui see „pähe tuleb“; magada siis, kui aega saame jne, jne. Tervis on seega seisund, mille olemasolu ajal käitume oma sõbraga (kehaga) enamasti hoolimatult. Siiski on absoluutselt kõik muutumises ja liikumises ning ükski seisund pole püsiv. Keha on väga tark sõber ja annab meie hoolimatusest kiiresti märku. Me ei pea teda aga kohe kuulama. Me võime teha näo, et „meid pole kodus“, ja mõne tableti abiga tema märguanded unustada.

Olen aastate jooksul oma keha suhtes vägagi tähelepanematu  olnud. Olen teda raskete treeningutega lõputult kurnanud, vähe ja kesiselt söönud, kehvasti maganud. Aga tegelikult on asi veelgi keerulisem – või teisalt lihtsam. Kõige tähtsam osa meie kehast asub hoopiski meie psüühikas. Kui enamik sellest, mida teeme, on meie sisetunde jaoks põnev, haarav, huvitav, kütkestav ja positiivne, ei ilmne kehas vaatamata tema eest vähesele hoolitsusele ühtegi haigust! Vastupidi!! Ta on särav ja terve. Tervis on näha nii säravatest silmadest kui üldisest hoiakust ja energiatasemest. Vaatamata kesisele või olematule keha eest hoolitsemisele ei ilmne ühtegi haigust!!

Armunud inimesel selg ei valuta. Ma pole oma seljateraapiaga tegelemise aastate jooksul kordagi kohanud inimest, kes ütleks, et just nüüd, kui ta on meeletult õnnelik, on selg hakanud valutama. See pole lihtsalt võimalik.

Iga valu on pinge. Igasugune valu näitab, et „kuskil on miski“ väga suure koormuse all. Nii suure, et keha peab pinget avalikustama hakkama. Pikaajaline pinge on enne füüsilise keha juurde jõudmist juba mõnda aega psüühikas. See, mida teeme, ei meeldi meile tegelikult üldse…

Kui oleme juba mitu aastat töötanud töökohal, mis meile mingit rahuldust ei paku… Kui oleme täiesti tüdinud koduselt olukorrast, aga pole valmis midagi ette võtma… Kui „oleme sunnitud“ suhtlema inimestega, kelle negatiivsus meidki puudutab… Kui oleme end koormanud väga paljude kohustustega ja püüame olla tublid…

Keha on meie parim sõber. Ta tuleb meie psüühikat aitama. Kui meie pole valmis otsuseid vastu võtma, teeb ta seda meie eest. Ta kutsub meid kõige olulisema – iseenda juurde tagasi. Selg ütleb: vaata mind! Puhka oma igapäevategevusest! Muuda midagi! Võta aeg maha ja armasta mind! Liiguta mind, sest koosnen liigestest ja kõik liigesed vajavad eelkõige liikumist! Kingi mulle natuke oma kõige väärtuslikumat varandust – aega! Tasakaalusta mind ja koos sellega kogu keha!

Sügis on käes ja koos sellega ka jahedamad ilmad. Külm on selja vaenlane. Veel suuremaks vaenlaseks on aga masendus ja frustratsioon. Rõõm oma kehast ja selle liigutamisest on selja parimad sõbrad. Selle pärast on oluline, et liikumine toimuks koos õnnetundega, pakkudes kehale parajaid väljakutseid ja rõõmu. Sellises liikumises võiksid kokku saada teadlik ja sügav hingamine keha tunnetuseks, oma mõtete tähelepanemine ja kuulamine, keha piiride tasakaalukas avardamine ja rahulik tugevdamine.

Kutsun kõiki oma kehast hoolima, igal päeval rõõmu tundma!!

____________________________________

Olen töötanud paarkümmend viimast aastat treenerina. Viimasel kümnel keskendunud terviseteemadele ja terviklikule kehakäsitlusele. Õppinud süvendatult meditatsiooni, traditsioonilist Hiina meditsiini, Pilatese ja Aleksanderi tehnikaid, joogateraapiat. Teen igapäevaselt nii koolitusi kui individuaal- ja rühmatreeninguid. Olnud suures hädas oma seljaga ja õppinud paljut tänu enda kogemusele.