Juhan Kilumets: tahan Eesti sportlastele alati head

Kilumets Foto Kairit Leibold

Kui tänavuse spordisuve olulisim võistlus, jalgpalli MM Venemaal on hoogsalt käima läinud, siis augustikuine tähtsündmus, kergejõustiku EM Berliinis, ootab alles ees. Mõlemat võistlust vahendab kodudesse Eesti Rahvusringhääling ning lähemalt rääkis Kuulutajale neist ülekannetest ERRi raadio spordiuudiste pealik Juhan Kilumets.

Tõnu Lilleorg

Vutivõistlused meie naaberriigis on täies hoos. Mis teie arvates võib Eesti spordisõpru köita?

Tegu on täieliku maailma tipptasemega, vaatamata sellele, et mõni tugev jalgpallimaa, näiteks Holland, võistlustele ei pääsenud. Ma soovitan jalgpallisõbral vaadata ka neid mänge, kus ei mängi vaid vanad tuttavad Inglismaa ja Saksamaa, vaid ka selliseid kohtumisi, kus mängivad eksootilisemad riigid. Ja muidugi hoiavad Eesti spordisõbrad pöialt Islandile.

Osalevaid võistkondi on tõesti palju, lausa 32.

Meie kommentaatorid Tarmo Tiisler, Alvar Tiisler ja Kristjan Kalkun teeavad meeletut taustatööd, et tutvustada vaatajale lähemalt kõiki osalevaid koondiseid. Ma arvan, et jalka MM on hea näide sellest, kuidas sport on ka kultuur, sest mängudes avaneb riikide taust. Ma tean, et neid võistlusi jälgivad paljud inimesed, kes muidu sporti ei vaata. Ja lihtsalt sellepärast, et turniiril näeb maailma parimat jalgpalli ja kaugemate maade võistkondi. See, mis mentaliteediga mängitakse, räägib lugu sellest rahvast. Jalka MM on ERRi sporditoimetuse suurim projekt tänavu ja ma tean, et sündmuse vahendamisel tehakse tööd südamega.

Rääkides kergejõustikust, siis millist hoogu meie sportlased praegusel kevadsuvel näidanud on, mida võiks oodata nende esinemisest 7.-12. augusti alguses Berliinis toimuvatel võistlustel?

Tavapäraselt on meil koondises olnud EM-idel 20 ja enam sportlast, mis on Eesti kohta hea. Ma soovitan alati silma peal hoida meie noortel tublidel tegijatel, kes on EM-ile pääsenud ehk üllatuslikult. Näiteks vasaraheite rekordiomanik Anna-Maria Orel, kes ilmselt medalite jagamisse ei sekku, kuid ta võib teha väga tubli võistluse.

Meie põhitegijate kohal on kahjuks palju küsimärke. Ksenija Baltast pole suurt midagi teada, kuigi hooaeg on juba täistuurid üles saanud. Muretsemiseks pole otseselt põhjust, sest ta on alati vähe võistlenud ja oskab end säästa, aga teada on hetkel vähe. Gerd Kanter on olnud vigastustega kimpus, äsjane Balti matši võistlus annab siiski lootust.

Ala number üks meie jaoks neil võistlustel on kümnevõistlus. Meilt osaleb kolm sportlast, kes täpselt, pole veel teada. Normitäitjaid on viis ja eelmise MM-i neljas mees Janek Õiglane pole veel sel hooajal võistelnud. Ma arvan, et need kaks päeva, kui toimub kümnevõistlus, on eesti spordisõbrale täielik pidu. Maicel Uibo oma kevadise tulemusega 8500 punkti võib vabalt medalitejagamisse sekkuda. Kümnevõistluses on meil praegu kuldaeg, see ala on eestlastel veres ja meil on väga head treenerid.

Ja mõistagi odaviskaja Magnus Kirt, kes äsja püstitas uue Eesti rekordi ja on leidnud oma rütmi. Odaviske tase maailmas on ulmeline, ning need odakaared, mida Berliinis näha saab, võivad olla sensatsioonilised. Ja ootame, kuidas läheb tõkkejooksja Rasmus Mägil, kelle eelmine hooaeg luhtus vigastuse tõttu.

Ma olen ise 18 aastat teinud kümnevõistlust harrastussportlasena, isiklikuks rekordiks jäi ligi 7500 punkti. Ma olin töökas ja mitte väga andekas. Olen näinud kõrvalt, kuidas Maicel Uibo ja Janek Õiglane sirgusid sellisteks vingeteks kümnevõistlejateks. Mu oma sportimiskogemus aitab mul mõista, mida sportlased pärast võistlust tunnevad. See on spordiajakirjaniku töös väga kasulik.

Kuidas kergejõustiku EM-i ülekanded on korraldatud?

Kommenteerime võistlusi koos Helar Osilaga, kes on elav statistikaraamat. Kuna tean kergejõustiku siseelu, püüan avada televaatajatele sportlasi isiklikumas plaanis.  Arvan, et see on vaatajatele sama põnev kui tulemused – need peavad olema tasakaalus. Ning intervjuusid staadionilt teeb  Anu Säärits. Kergejõustiku EM tuleb ETV ekraanile maksimaalses mahus, sealhulgas kümnevõistlus. Me ei jäta ühtegi asja katmata ja näitame nii õhtuseid kui päevaseid võistlusi.

Kas ERRi reporterid püüavad suurvõistlustel ka välismaa sportlastelt intervjuusid saada?

Eks ikka üritatakse, sest see on oluline asi. Näiteks kergejõustiku suurvõistlustel tulevad kõik sportlased läbi intervjueerimisalalt. Ja seal on meil täpselt samasugune õigus küsida, see on Eesti spordiajakirjanikele väga oluline, kui õnnestub mõni maailmanimi saada mikrofoni ette.

Keda staaridest olete ise intervjueerinud?

Sellal, kui Ashton Eaton käis Tallinnas võistlemas, olin tema tõlk ja tegin temaga ka pika intervjuu. Siis ta oli talendikas tulevikutegija (Eaton püstitas maailmarekordi 9045 punkti 2015. aastal – T.L.). Olen olnud väga lähedal, kui Usain Bolt andis intervjuud, nii et sain lausa tema higipritsmetega pihta.

Kas Bolt on päriselus sama emotsionaalne ja sõbralik, nagu on näha teleriekraanil, kui ta tegi võistlustel oma välgužesti ja muid vigureid?

Ta on päriselus täpselt samasugune. Selline pikk kolge, vahetu ja väga hea suhtleja, teeb rõõmuga oma klounaadi. Ajakirjanikealas ta muidugi kõigiga ükshaaval ei jõua rääkida. Mulle ei ole tema sõu kunagi meeldinud, aga kui ma oma silmaga nägin, et ta päriselt selline ongi, siis hakkasin seda paremini mõistma. Mulle meeldivad rohkem teist tüüpi sportlased, kui sõumehed, aga see on juba eraldi jutt.

Kas peate tõenäoliseks, et lähema viie aasta jooksul jõuab Anett Kontaveit TOP 10sse (hetkel on ta reitingus 27. kohal – T. L.) ja Ott Tänak tuleb maailmameistriks?

Kontaveiti jõudmine esikümnesse on täitsa tõenäoline. Tänaku puhul…, kui vaadata, kui palju või vähe on tal tõsiseltvõetavaid konkurente, ning samas seda, kui palju sõltub rallis õnnest, siis ma ütlen optimistlikult, et pigem on tema maailmameistriks tulek tõenäoline. Samas on ralli omapärane spordiala, piisab ühel rallil ebaõnnestuda ja mõni stabiilselt sõitev konkurent teeb vahe sisse. Näiteid sellistest sõitjatest on küll, kes on väga head ja kangutavad aastaid, kuid maailmameistritiitlit ära ei võta. Ma siiralt loodan, et Ott saab sellega hakkama.

Kui ma peaks nende vahel võrdlema, siis rohkem usun seda, et Kontaveit jõuab esikümnesse. Naiste tennises on esiotsa tase väga võrdne, nii et tabelis esimesed kolmekümmend mängijat võivad heal päeval võita maailma esinumbrit. Arvan, et kui Kontaveit valesid otsuseid ei tee ja suudab külma pead hoida, on tal potentsiaal olemas esikümnesse jõudmiseks. Võiks öelda, et see on lausa kohustuslik programm. Ma tahan Eesti sportlastele alati head. Kolleeg Helar Osila ütleb alati, et tema Eesti sportlaste vastu kihla ei vea. Ja isegi siis, kui tõenäosus kihlvedu kaotada on suur. See on põhimõte.

Telerist tuleb sel suvel ohtralt häid spordiülekandeid, lubab Juhan Kilumets.

Foto: Kairit Leibold