Kaubandusettevõtted kutsuvad noori tööle

Kumb meil siis on, töökäte puudus või töökohtade, võime küsida viimaste nädalate arutelude põhjal. Kaubandussektoris on igatahes inimesi kõvasti puudu, mis teeb sellest sektorist just noorte jaoks suurepärase hüppelaua edasiseks karjääriks.

Nele Peil,

Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht

Näiteid ei tule kaugelt otsida. Stockmanni tänane finants- ja IT arenduse juht alustas 15 aastat tagasi samas kaupluses klienditeenindajana. Circle K klienditeeninduse juht tuli 25 aastat tagasi tööle bensiinijaama. Suur osa kaupluste juhatajatest on alustanud müüja või kassapidajana ja seda vaid mõni aastat tagasi.

Noored tahavad töötada, taskuraha teenida ning, mis peamine, kogemusi omandada. Õpilasmaleva kohad saavad igal aastal täis loetud tundidega. Julgustan noori pöörduma kodulähedastesse kaubandusettevõtetesse ja uurima, milliseid võimalusi suvel töötamiseks pakutakse.

Suurimad vabade kohtade arvud on suvetööks toidukaubanduses, suurtes jaekettides. Ka R-Kiosk, Circle K ja teised mugavuspoed-tanklad võtavad suvel suure hulga noori tööle. Rõiva-, bürookaupade- ja ehituskaubanduses, kus töötajate arvud väiksemad, on ka vabu ametikohti suvetöölistele vähem, ent vajadus abikäte järele on sealgi.

Mida noored kaubanduses teha saavad? Suvetöödena pakutakse eelkõige kaupade väljapanemist riiulitesse, klienditeenindust ja tööd laos (vastuvõtt, komplekteerimine jms). Väiksemates kauplustes ja tanklates saab teha väga erinevaid töid, sest igaüks on ühemeheorkester, kui meeskond on pisike. Alkoholi või tubakat müüvates kauplustes saavad kassas tööd vaid täisealised. Mujal oodatakse noori juba 15–16aastaselt.

Kaubanduses töötamise plussiks on ka paindlik töökorraldus ja graafikud – lemmikfestivalile ei pea töö pärast minemata jätma, sest tööpäevad ei ole üheksast viieni. Paljudele noortele meeldib teha paar korda nädalas pikki vahetusi ja saada siis mitu vaba päeva järjest. Teine tahab töötada paar tundi ja hommikuti. Erinevad variandid on võimalikud.

Mida saab suvetöö pakkumisest kaupmees? Lühiajaliselt on iga suvetöötaja mõte asendada puhkavat tavatöötajat. Aga pikaajaliselt on alati lootus, et noorele organisatsioon meeldib ja ta soovib kooli kõrvalt tööd osa-ajaga jätkata ka sügise saabudes. Kui klapp on vastastikune, järgneb sellele sageli karjäär organisatsiooni siseselt. Või vähemalt võimalus veel paar järgnevatki suve samas kaupluses tööl käia, mis säästab kaupmeest uute inimeste nullist välja õpetamisest.

Kaubandusettevõtete kogemus näitab, et noored teevad tööd hea meelega. Meie sektori tööandjad pööravad noortele töötajatele aina enam tähelepanu, võimaldades paindlikke töögraafikuid ja väljaõpet. Ühest suvisest tööotsast võib saada lihtsalt toreda kogemuse ja uue arvuti või jalgratta raha, kuid siit võib alguse saada ka rahuldust pakkuv karjäär.