Kokkuvarisemine Gotham Citys

Täna jõuab kinodesse dramaatiline koomiksifilm „Jokker“, mis jutustab loo Batmani põhivaenlase kujunemisest.

Tõnu Lilleorg

Arthur (mängib Joaquin Phoenix) on keskealine mees, kes töötab klounina ja elab koos emaga. Ta on toimetulemiseks loonud endale stiilis „naeratus ikka võidab võõra väe“ elu mõtestamise süsteemi. Arthur loodab saada püstijalakoomikuks. Ta kannab kaasas kaustikut, kuhu kirjutab nalju ja mõtteterasid oma tulevaste esinemiste jaoks.

Kuid samas on ta kogu elu jooksul saanud ümbritsevalt maailmalt endale nii vähe positiivset peegeldust, et tunneb, justkui teda polekski olemas. Lisaks tunneb Arthur, et pole tegelikult kunagi õnnelik olnud. Ta soovib, et see piin lõpeks.

Ilmselt on Arthuril ülitundlik närvisüsteem, nagu see on väidetavalt viiendikul inimestest ja mis vajab üleskasvamisel erilist tähelepanu ning toetamist. Asjaolu, et ta kasvas üles üksikvanemast ema hoole all, kel oli probleeme vaimse tervisega, ei olnud see piisav hüppelaud, et sirguda täisväärtuslikuks ühiskonna liikmeks.

Kui Arthur saab paari nädala jooksul tööülesannete täitmisel kaks korda peksa, pannakse tema senine toimetuleku mehhanism tõsisele proovile. See mehhanism variseb kokku ja asemele tekib uus. Uus minapilt on vägivaldne, subjektiivsust ülistav ning annab Arthurile, kellest ongi saanud nüüdseks Jokker, sellise jõu ja nähtavuse, millest ta on kogu elu puudust tundnud.

Samaaegselt koguvad linnas hoogu rahutused, kus inimesed kannavad klounimaske. Selles mäsus näeb Jokker pealt kohutavat sündmust tulevase Batmani, Bruce Wayne’i elus.

Phoenixi rollisooritust on nimetatud õigusega unustamatuks. Tal on suurepärane võime oma tegelase karakterisse täiega sisse pugeda ja tegelane usutavaks teha. Teistest osatäitmistest tõstan esile telesaatejuhti mänginud Robert De Niro oma, kes väljendas läbi oma tegelase hästi Gotham City omapärast elustiili ja meeleolu.

„Jokker“ võitis hiljuti Veneetsia filmifestivalil peaauhinna Kuldlõvi. Varem on kinolinal Jokkerit kehastanud Cesar Romero, Jack Nicholson, Jared Leto ja varalahkunud Heath Ledger. Film on keelatud alla 16-aastastele.

Arthur otsib nalja traagikast.

Foto: kaader filmist