Kuidas pühad „üle elada“?

Sven

Peagi näeme taas kaubanduskeskustes ülekuhjatud toiduga poekärusid, mis annavad märku, et jõulud ja aastavahetus on kohe ukse ees. Nii mõnigi on ilmselt varasematel aastatel sel perioodil proovinud toime tulla ülesöömisega ning mis siin salata, ka liigse alkoholi tarvitamisega.

Harvad pole juhusedki, kus terve päeva vältel ei sööda väga midagi, et valmistada ennast ette õhtusteks pidusöökideks, kus pühadelaud on täis head ja paremat. Pühad ei piirdu ainult ühe õhtuga ning sellised „söömisfestivalid“ venivad mitmetele päevadele, kuna külas on vaja käia vanematel ja sõpradel.

Tänases loos annan mõningad näpunäited, kuidas ülesöömist vältida, kuid siiski peomeeleolust osa saada ning toitu nautida. Sest oleme ausad, sageli pole mitte probleem see, et süüakse liiga palju „rämpsu”, vaid just suured toidukogused.

Pidustused löövad päevakava segamini ning enam ei toituta regulaarselt. Suuremad toidukogused süüakse ühel söögikorral ning ei arvestata kuldreegleid nagu „iga nelja-viie tunni tagant peaks organismi energiaga varustama“ ja „korraga vähem, aga tihedamini, et hoida energiataset ühtlasena“.

Kuidas ülesöömine kehale mõjub?

Väga sagedased ülesöömise tagajärjed on unisus ja väsimus pärast kogukamat söögikorda. Ka meie seedeelundkond saab äärmiselt suure koormuse, mis väljendub sageli kõrvetistes, kõhuvalus jne. Kui ülekoormus seedeelundkonnale kestab juba pikemat aega, siis halvemal juhul võib see ka põletikke tekitada. Kindlasti aga peaksid ennast tagasi hoidma inimesed, kellel on juba välja kujunenud südamehaigused või näiteks diabeet, kuid arvatavasti need inimesed on ülesöömise kõrvalmõjudest juba teadlikud.

Kuidas ülesöömist vältides ikkagi peolauast osa saada?

Siinkohal annan mõned nõuanded, kuidas tagada parem enesetunne ja sellegipoolest ka oma vanavanemaid rõõmustada, süües nende tehtud verivorsti.

Ära unusta süüa korralikku hommikusööki. Nagu oma varasemates lugudes olen kirjutanud, lood sa oma päevale aluse just hommikusöögiga, mis hoiab sind mitmed tunnid energilisena. Parimad valikud on selleks täisteratooted nagu leib, kaerahelbed jms ning täiskõhutunnet aitavad pikendada näiteks juurde söödavad munad või maitsestamata piimatooted nagu jogurt või kohupiim.

Ürita hoida regulaarsust. Proovi hoida kinni reeglitest, et sööd iga nelja-viie tunni tagant põhitoidukorra ning arvestad nende vahele mõned tervislikud vahepalad. Ära loobu teistest söögikordadest selle nimel, et õhtul saaksid nautida peosööke täiel rinnal. Just teistest söögikordadest loobumine tekitabki sulle õhtuks „hundiisu”, mille puhul sa ei suuda ennast enam tagasi hoida ning riskid ülalmainitud tagajärgedega. Pigem söö päeva esimesel poolel regulaarselt ning saad nautida pidusööke ka õhtul, kuid selliselt, et sinu keha ei kannata.

Ära unusta liikuda. Leia pühade ajal kindlasti võimalus ka liikuda, näiteks kerge kõndimise või treeningu näol. Nii kulutad rohkem energiat ning kui oled üle söönud, aitab see parema enesetunde saavutada.

Joo piisavalt. Ühe nipina võid enne suuremat toidukorda juua klaasi vett, mis vähesel määral hoiab sind ülesöömisest. Samas väldi vee joomist söömise ajal, sest see lahjendab maomahla. Samuti peaksid rohkem vedelikku tarbima, kui tarvitad rohkem alkoholi, kuna viimane on vedelikuväljutaja –  alkohol stimuleerib neere rohkem uriini tootma ja selle tulemusena viiakse vedelikku kiiremini kehast välja. Seega, peale kohvi või alkoholi tarvitamist joo vähemalt sama kogus vett. Sagedased peavalud hommikul pärast alkoholi manustamist ongi tingitud vedelikuvaegusest organismis. Kindlasti väldi alkoholi tarvitamist koos gaseeritud jookidega, mille tulemusena imendub alkohol vereringesse kiiremini ja joove tekib kiiremini. Parim on alkoholi üleüldse vältida, aga kui see ei tule kõne alla, siis eelista pigem pokaal punast veini kui viis pitsi viina, sest punane vein sisaldab vähemalt rauda.

Söögikorra ja magamamineku vahel piisav paus. Viimane suurem toidukord peaks olema umbes kolm tundi enne magamaminekut, kuna siis jõuab enamus toidust ära seeduda. Une ajal seedimine aeglustub märgatavalt ja see võib põhjustada kõhuvaevusi.

Söö aeglaselt. Kuna täiskõhutunne saabub umbes 20 minutit pärast söömist, siis söö aeglaselt. Nii väldid ülesöömist. Samuti aitab aeglane söömine kaasa paremale seedimisele ning mineraalainete ning vitamiinide imendumisele toidust.

Väldi traditsioonilist menüü ülesehitust – eelroog, praad ja magustoit. Kuna kogused on korraga liiga suured, siis jaga need päeva peale mõistlike vahedega ära, nii et magustoit (eriti just kook ja magusad saiakesed, kui ikka ilma nendeta ei saa) oleks päeva esimeses pooles.

Ülesöömisel ära hakka ennast näljutama, sest see viib sind järgmise suure toidukoguseni.

 

Kui sul on niigi nõrk seedesüsteem, siis väldi võimalusel hapukapsast (asenda see kuumtöötlemata kapsaga) ning ära söö koos liha ja kartulit.

AlgasendLõppasend

NÄDALAHARJUTUS – KEREPÖÖRDED TROSSIL

Mõju: kõhupõikilihased.

Sooritamine: võta kahe käega käepidemest kinni ning aseta jalad puusadest laiemalt. Fikseeri käed ja pööra ülakeha koos kätega nii, et puusad ei liiguks. Tunneta harjutuse sooritamisel just külgi (kõhupõikilihaseid) ning väldi peapööramist eraldi, vaid et külakeha liiguks koos. Soorita vastav arv kordi ning pööra ennast ümber ja alusta pöördeid teisele poole.

Sven Hõbemägi