Kultuurikeskuses põimuvad ooper ja maalikunst

Laupäeva õhtul etendub Rakvere kultuurikeskuses kontsertetendus „Diiva“, millele eelneb Riina Rillo kunstinäituse „Keeruline naine“ avamine.

Liisi Kanna

Rakvere kultuurikeskuse suures saalis saab 19. oktoobril algusega kell 19 näha ja kuulda kontsertetendust „Diiva“.

„Meie väga heaks koostööpartneriks on saanud SA Eesti Kontsert ning produtsent Jana Moosarega nõu pidades ning tuleviku plaane mõlgutades me „Diiva“ kontsertetenduseni üheskoos jõudsimegi,“ rääkis Rakvere kultuurikeskuse direktor Eve Alte.

Satiiriline ooperisugemetega etendus

„Arutasime, mis võiks olla see, mida ei ole Rakveres eriti olnud ja mis neil oleks ühtlasi mõistlik meile pakkuda, sest etteteatamisaeg oli ikkagi suhteliselt lühike. Valmisrepertuaari vaadates tundus, et „Diiva“ võiks rahvale huvi pakkuda, eriti veel enne kultuurifestivali ja „La traviatat“. „Diiva“ on kerge, ei ole väga suurt süvenemist nõudev etendus, aga teisalt on see ikkagi ooperisugemetega,“ sõnas kultuurikeskuse juht.

Tegu on satiir-koomilises võtmes kontsertetendusega tänapäeva tippmuusikute keerukast maailmast, esineja konfliktidest kolleegide ja iseendaga, sellest, mis toimub kulisside taga.

Diivad on valjuhäälsed nii laval kui ka elus. Lavale astuv sopran tunneb muret ruumi õhuniiskuse pärast, kannab kaela ümber spetsiaalset kaitsvat salli ja kaasas käekotti ennetavate, järelravivate ja holistiliste abivahenditega kurgu ning neelupiirkonna jaoks.

Aga diival on järjest uued probleemid. Laval saadab kapriisset lauljannat tema kapriisidest tüdinud klaverisaatja ja publik saab osa nende pisarateni liigutavast ning pisarateni naeruväärsest duett-duellist kuulsaimate ooperiaariate saatel. Peaksid kõlama Verdi, Bizet’, Wagneri, Rossini aariad… kõlavadki, aga ettearvamatul moel.

Lavastuse eneseiroonia mõjub värskelt ja avaneb muusikaprofessionaalide inimlik külg. Sopraniks olemise võlu ja valu toovad vaatajateni Annaliisa Pillak (metsosopran) ja Siim Selis (klaver). Lavastajaks on Paavo Piik.

Tund enne kontsertetendust avatakse kunstnik Riina Rillo näituse „Keeruline naine“. „Kultuurikeskuse väike saal on kaunis ja sobiv koht näituste ülespanekuks ning alati särav Riina Rillo oma värviküllaste maalidega on just see, mida sügisõhtul nautida võiks. Seega sättisime kaks üritust ajaliselt nii, et külastajal oleks võimalik mõlemast osa saada ning veeta kaunis õhtu kultuurikeskuses,“ selgitas Alte.

Näituse saamislugu

17. novembrini avatuks jääval näitusel „Keeruline naine” eksponeerib kunstnik Riina Rillo mitmete aastate jooksul maalitud maale erinevatest naistest.

„Mul on aegade jooksul maalitud palju naiste portreesid, figuraaltöid ja akte. Paar aastat tagasi maalisin akvarelli pealkirjaga „Keeruline naine“, kus profiilis kujutatud naisel on teokarbilaadne spiraalse keeruga võimas peakate. Minulegi üllatuseks on see kavalalt sisu ja vormi seotusega teos pakkunud paljudele huvi ja elevust ning väikesele akvarellile on tehtud hulgaliselt komplimente. Üks tuntud naispoliitik palus isegi minu maali „Keeruline naine” kasutamise õigust oma valimiskampaania ilmestamisel,“ rääkis Rillo näituse nimiteoses.

„Keerulise naise teemalise näituseprojekti ettevalmistus oli mul praktiliselt tehtud ja selle korraldamine mingis sobivas galeriis oli seega juba mõnda aega plaanis,“ lisas kunstnik.

„Praegune kultuurikeskuse pere on toonud meie teatrimäele uut värsket ja täiuslikku kvaliteeti ürituste korraldamises ja on näha, et soovitakse pakkuda ürituste külastajatele lisaks kõigele muule ka visuaalseid naudinguid. Sellest lähtuvalt tegigi kultuurikeskuse juht proua Eve Alte ettepaneku korraldada nende majas minu kunstiloomingu näitus, mille eest olen ma mõistagi tänulik, sest Rakvere on ju mu kodulinn ja siinsele armastatud rahvale teen ma väga meelsasti näitusi,“ rääkis Riina Rillo tööde jõudmisest kultuurikeskusesse.

Näitusel eksponeeritavatel kunstiteostel olevate naiste rolle, mõtteid ja emotsioone saab vaataja uurida ning avastada maalidel kujutatud naiste silmist, kehakeelest, rõivastest või siis rõivaste puudumisest. Ka kunstiteoste koloriidis ning lisatud detailides saab näituse külastaja leida vihjeid ja sõnumeid.

„Minu kui looja jaoks on naise keerukus voorus, sest arvan, et inimene, kelle saab ilma igasuguse pingutuseta põgusa pealevaatamise abil „läbi lugeda“ ei ole kindlasti nii huvitav ja paeluv, kui seda on sisukas ja keerukas natuur,“ lausus Rillo.

„Siinkohal jätan näituse vaatajatele avastamiseks ja mõtluseks visuaalse külje ja ei paku naise keerukuse lahtimõtestamiseks pikka näitusetutvustust ega ka keerulise naise mõistmise käsiraamatut. Las maalidel kujutatud ja ka maailmas ringi kõndivate miljonite naiste keerukus jääbki saladuseks ja kannatlikuks ning rõõmurohkeks avastamiseks,“ kõneles kunstnik.

Sopraniks olemise võlu ja valu toovad vaatajateni Annaliisa Pillak (metsosopran) ja Siim Selis (klaver). Foto: Gunnar Laak