Rakvere täitub balletiga

ballett

Rakvere muutub taas kord balletilinnaks, järgmisel nädalal toimuvad siin V Rakvere balletipäevad, mis omakorda on osa VIII Jõhvi balletifestivalist.

Maris Marko

Rakveres korraldab balletipäevi Kaurikool, kus tegutseb juba 15 aastat balletiklass. Kaurikooli juhi Anne Nõgu sõnul on seekordsed balletipäevad sattunud kenasti nädalale, mil tähistatakse nii emadepäeva kui 175 aasta möödumist suure Vene helilooja Pjotr Tšaikovski sünnist. Rakvere teatris on aga samal ajal avatud omaaegse tunnustatud balletisolisti Ülo Vilimaa maalide näitus.

Ka Rakvere balletipäevad avatakse näitusega. „Koos Jõhvi kontserdimajaga kuulutasime välja laste joonistusvõistluse teemal „Minu ballett“. Laekus tublisti üle 200 töö, žürii valis neist välja 30 paremat,“ selgitas Nõgu. „Balletipäevade avamisel 4. mail kell 17 avatakse näitus Art Cafes ning kuulutatakse välja iga vanuserühma võitja.“

Filmiprogramm ja galaetendus

4., 5. ja 7. mail pakutakse balletihuvilistele vaatamiseks kolme filmi. Esmaspäeval, pärast näituse avamist näidatakse Art Hotelli hoovimajas filmi „Balleti kool“ (2009). Teisipäevase filmi nimi on „Piirideta tants“ (USA 2010) ning see räägib andekast Kambodzha tantsijast. Neljapäeval näidatakse Kanada dokumentaalfilmi „Tutu“ (2010), mis tutvustab baleriiniks saamise telgitaguseid. Seansid algavad kell 18 ning on publikule tasuta. Filmid on inglise keeles ja tõlketa, aga Nõgu sõnul tutvustatakse filme siiski ka eesti keeles.

Balletinädala kõrghetk on laupäeval, 9. mail kell 12 Rakvere teatri suures saalis algav V Rakvere laste balletigala. Gala esimeses osas astuvad lavale kõik Kaurikooli balletiklassi 65 õpilast ja külalisena esineb Eesti Tantsuagentuuri balletiklass. Etendatakse balletitundi. Teises osas tuuakse aga lavale August Bournonville`i balleti „Sülfiid“ teine vaatus. „See on väga kaunis ja romantiline lühiballett, kohati üsna traagiline. Aga seal on imeilusad adaadzhod ja variatsioonid,“ kiitis Nõgu lavastust. „Me saime selle lavale tuua ainult tänu sellele, et meil on oma kooli vilistlane (meessolist!) Mehis Saaber, kes on läinud balletikooli ning selle lõpetanud ja on hetkel vabakutseline tantsija. Tema kõrval on tubli solist ka aastaid Kaurikooli tantsu õppinud Maarja Tamleht.“ „Sülfiid“ oli esimene ballet, kus baleriin oli kogu etenduse varvastel, aasta oli siis 1832. Lisaks Kaurikooli tantsijatele on lavastusse kaasatud ajaloolise tantsu ansambel Fioretto ning osalevad ka mõned Rakvere Teatri näitlejad.

Balletiklassi 15 aastat

Kaurikooli balletiklass on tegutsenud 15 aastat. Anne Nõgu sõnul on nende aastatega tohutult arenenud nii tantsijad kui kool. „Ballett on väga ilus ja keeruline ala. See annab väga palju nii tundeelule kui ilumeelele, aga ka koordinatsioonile, mõtlemisele, loogikale. Klassikaline ballett arendab inimest väga mitmekülgselt,“ märkis Nõgu, tõdedes, et tegemist on siiski väga raske alaga. „Ma arvan, et kõigist meie lastest ei pea saama kutselised tantsijad, tegelikult ei soovita ma seda ka kuigi kergekäeliselt. Tantsija karjäär on väga lühike ja konkurents meeletu. Samas on balletiklassi üks rolle siiski üles leida andekad lapsed.

„Balletiklassi on minu kõrval algusest peale vedanud Janis Garancis, tema kõrvale on lisandunud Liis Niller, meil käivad Tallinna õpetajad Piret Viikholm ja Dagmar Rang-Saal. Sel hooajal on meil õnnestunud ära võluda Eesti üks andekamaid balletilavastajaid, Dmitri Harchenko, kes teeb projektipõhiseid asju üle terve Eesti ja kaugemalgi,“ rääkis Anne Nõgu. Sügisel lavastas Harchenko Kaurikoolis „Uinuva kaunitari“ proloogi, mida käis Eestis ja Lätis vaatamas kokku üle tuhande inimese. Rohkelt publikut on loota ka „Sülfiidil“, mis veel maikuus viiakse Soome, Seinäjoe festivalile.

Jõhvi balletifestival

Näituse avamisega Art Cafés saab alguse ka VIII Jõhvi balletifestival, mille peaesineja on tänavu Balleto di Milano. Itaalia balletiteater esitab Giuseppe Verdi muusikale loodud balletietenduse „Viva Verdi“ ning prantsuse muusikal põhineva lavastuse „Šansoonid“ ja Maurice Raveli muusikal „Õhtu Raveliga… Boolero“.

Pühapäeval, 10. mail toimub Jõhvi Kontserdimajas laste balletigala, kus astuvad üles balletikoolide õpilased üle Eesti.

Kogu festivalinädala jooksul saab vaadata näitusi, külastada kontserte ja töötubasid ning vaadata filmiprogrammi. Lisainfot Jõhvi balletifestivali programmi kohta leiab internetist: www.concert.ee/johvi-balletifestival-jbf-2015.

Rakvere noored balletiartistid eesotsas Mehis Saaberiga valmistuvad „Sülfiidi“ esietenduseks. Foto: Ringo Voosalu