Lehtse kool kolis uude majja

lehtse 2

52 õpilast alustavad tänavu õppeaastat uuenenud Lehtse keskusehoones, kus on avar aatrium ja valgusrikas siseõu.

Tõnu Lilleorg

Hoone pidulik avamine toimus eelmisel laupäeval. Tapa vallavanem Alari Kirt ütles, et õpilastel on aktiivseks liikumiseks nüüd ruumi küllaga ning kõik lehtselased võivad kindlad olla, et siia jääb kool ja lasteaed pikaks ajaks.

Koolidirektor Merike Kärmas rõõmustas, et hoone on avar ja tänapäevane. „Lubame, et hoiame uut hoonet heaperemehelikult,“ ütles Kärmas.

Avar ruumilahendus

Hoone ehitus läks maksma 1,63 miljonit eurot ja see raha tuli valla eelarvest. Hoone ehitas AS Parmeron. Objektijuht Mati Liias ütles, et tööde keerukamaks osaks oli lammutamisele läinud vana hoone osa lahutamine allesjäävast.

Senisel keskusehoonel oli neli tiiba, millest kaks seisid aastaid kasutuseta. Need lammutati ning asemele rajati lasteaed ja mänguväljak. Hoone vanades osades jätkab tööd Lehtse kultuurimaja oma suure multifuntsionaalse saaliga ja Rägavere tee poolses tiivas raamatukogu, perearstikabinet ning juuksur.

Kooli peauks asub kohe kultuurimaja sissekäigu kõrval. Sisse minnes jõuab hoone keskossa, kus asub valgusküllane aatrium, mis läheb sujuvalt üle sööklaks. Vana hoone ruumijaotusest tingitult ehk pisut väikesed klassiruumid asuvad ühe senise tiiva teisel korrusel. Õpetajate arvates mahutakse siiski ära, kuna ühekohalised koolipingid ei võta palju ruumi.

Hea akustikaga siseõu

Hoone vanade tiibade vahele on rajatud kõnniteekividega sillutatud siseõu, mis Lehtse kultuurimaja juhataja Leelo Jürimaa sõnul sobib suurepäraselt väliürituste korraldamiseks, nagu kontserdid ja välikohvikud. Juba on olnud kuulda, et siseõue akustika on piisavalt hea ilma võimenduseta kontsertide andmiseks. Koolilapsed saavad siseõues vahetunde pidada ja peagi paigaldatakse sinna istepingid, kuhu ka külarahvas on oodatud aega veetma. Sportida saavad õpilased kultuurimaja saalis, koolimaja läheduses asub jalgpalliväljak.

Uue hoonega tutvunud kuuenda klassi poiss Martin tõi maja plussina välja selle, et kui midagi peaks koju ununema, saab selle vahetunnil mugavasti paarisaja meetri kauguselt kodust ära tuua.

Seni, kokku 98 aastat, tegutses Lehtse kool paari kilomeetri kaugusel Pruuna mõisas, kus toasoojust saadi ahjuküttega. Lehtse lähiküla Rägavere elanik ja kohalik aktivist Piret Pihel meenutas, et mõte uuest kaasaegsest koolimajast on lehtselastel aruteluks olnud aastaid. Piheli sõnul polnuks uute ruumide rajamine võimalik sel ajal, mil Lehtse oli veel iseseisev omavalitsus. Lehtse vald ühines Tapa vallaga 2005. aastal.

Lehtse lähiküla elanik Piret Pihel kinkis hoone avamisel koolidirektorile Merike Kärmasele palli. Foto: Tõnu Lilleorg

Lehtse keskusehoone mänguväljak ja uus lasteaia hooneosa Rägavere tee poolt vaadatuna. Foto: Rene Viljat.